301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
20 Mart 2017 - Pazartesi 14:12
 
ATALARININ D İ N İ
Osman Demir
mimar_osman@hotmail.com
 
 

Sadece bizim peygamberimiz değil, tarihte gelmiş birçok peygamber, yeni gelen dini kabül etmekte zorlanmışlar ve babalarıın yapageldiklerini ve gerekçe olarak ATALARININ DİNİNİ göstermişlerdir. Bu sadece yeni dinde değil, neredeyse her yeni birşey söylediğinizde bugünde, tarih boyuda karşınıza çıkmış, çıkartılmış bir gerekçedir,savunmadır. Bugünde insanlara daha önceden yanlış anlatılmış, veya kendilerinin yanlış anladığı birşeyin doğrusunu söyleyince  YENİ YE KARŞI KUVVETLİ BİR DİRENÇ le karşılaşıyorsunuz. İnsanımız bazen adeti, gelenek ve göreneği DİN ZANNEDİYOR, Hatta eski olanı din sanıyor.Yüce Kitabımız bunu bize örneklerle bildiriyor.

 

Bakara suresi 170. '' Onlara Allahın indirdiğine uyun''. dendiği zaman;''BİZ ATALARIMIZI NEYE UYDU BULDUYSAK BİZDE ONA UYARIZ.''dediler.Ya ataları birşey bilmez, akıl erdiremez ve doğruyu seçemez haldeydiseler de yine onlaramı uyacaklar ?. diye buyrulur.

Maide 104.Onlara Allahın indirdiğine gelin dediğiniz zaman,''atalarımızı bulduğumuz yol bize yeterlidir derler. Ataları birşey bilmeyen ve doğru yolu bulamayan kimseler olsada mı ?. 

Yeniyi kabül edememek, eskiyi değiştirememk gibi gerekçelerin yanında, statülerini kaybetmek, ticari kazançlarının kaybolması, topumda eleştirilmek,yargılanmak endişesi bu direnç ve karşı koyuşun ana sebepleridir.

 

Bu gün de, din adına yanlış bilinen birşeyin doğrusunu söylediğinizde, '' BİZİM DEDELERİMİZ BABALARIMIZ, BÖYLE BİLİRDİ, BÖYLE DERDİ, ONLARI BÖYLE YAPARKEN GÖRDÜK, ŞİMDİ SEN NEREDEN ÇIKARTIYORSUN, YADA Dinde yeni birşey mi çıkartıyorsun ,diyorlar.

Kur ani kerimi mezarlara ,topraklara hapsetmeyin, ölülere değil dirilere okuyun, onun mesajı dirileredir (yasin 70 ). dediğinizde de;'' Babalrımız, dedelerimiz hep böyle yaptılar , ne yani onlar hep yanlışmıydı , yada bukadar kişi böyle biliyor, yapıyor, onlar hep yanlışmı da, sen doğruyu söylüyorsun, diyorlar, Hemde hiç dinlemeden, düşünmeden,sorgulamadan.Bu çok kötü bir alışkanlık.Hem eskiler yanlış bilebilir, hem biz bilebiliriz, nihayet bizde yarının eskileriyiz.. Yüce Kitabımız ise esas hakikattir, yalın ve değişmez gerçektir, Çok diridir, dinamiktir, eskimez, hatta yenilenir. Şöyleki, zaman geçtikçe yada derinlemesine düşündükçe yeni keşifler yapmanız, daha derin anlamlar bulmanız mümkün. Kur anın en büyük mucize ve özelliklerinden biride budur.

İnsana bunları anlattığınız zaman, belki birazda eski yaptıklarını korumak ! için böyle bir karşı koyuş gösteriyor.Belki dinin değiştirilemez ve ve sabit oluşuna aykırı bir iş yapılıyor algısı ortaya çıkıyor. Ama ne olursa olsun, gelişmeye mani bir haldir.Müslüman seçici olmak durumundadır. Yeri geldiğinde eski yanlış kalıntıları atabilecek, içinde oluşmuş olan putları kırabilecek cesaret ve güçte olmalıdır. Din diye okadar çok hikaye, masal, kıssa, vs şeyler anlatılmış ki, hiç dinle alakası olmadığı gibi, bazen şirke kadar gidebilen sakıncalı,inanç, uygulama ve anlayışlarla karşılaşabil mekteyiz.Mesela, kabirlerden, ölülerden medet ummak, onları haşa, Allaha aracı tutmak. Ölünün 7 si, kırkı, yok tahtasının düşmesi, dişlerinin düşmesi gibi saçma sapan fiziki cesetle alakalı inanışlar.. Bazı imam ve hocalarda bu okuma işini ticarete döktükleri için, bu adetleri besleye gelmişlerdir.Ölüye dua etmek başka birşeydir, ve her dua gibi çok makbül ve elzemdir. Ama Fatiha süresini okumaya gelince, bu surenin tamamen biz yaşayanlara hitap ettiğini görürüz.ilk ayetleri Allahı hamd ve yüceltmek, orta ayetleri bir kabül ve ve duruştur,son ayetleri ise Rabbimizin bize gösterdiği çok özet duadır.. Bunu söyleyincede, '' bütün dedelerimiz bunu ölülerimize okumuş, bütün mezar taşlarına, ''ruhuna fatiha '' diye yazar.. Ozaman bunlar nedir,bunlar ne olacak.?. diye dirençle karşı koyulur.. Eskiden olması, sank, doğru olması için yeterli bir referansmış gib,.Müslümanın, iyi bir öncelik sırası olmadığı gibi, gerçek bir din anlayışıda yok ne yazık ki.Hlabuki okadar, yalan, yanlış, hikaye masal anlatılmış ve din sanılmış şeyler doldurulmuşki bu din vagonunun içine, neredeyse hakikatler, altta kalmış, örtülmüş, silinmiş.Bunların sürekli ayıklanması şarttır.İnsanlar içindeki bu çer çöpü temizleyemez, bunları çıkartıp atamazsa, sürekli büyüyen bir ATALARININ DİNİ İHDAS EDERLER. Ve ediyorlar.

Araf suresi 70 ''Dediler ki, '' yaa demek sen tek Allaha kulluk edelim ve atalarımızın taptıklarını bırakalım diyemi bize geldin ?

HUD suresi 62. ''Dediler ki ;'' Ey Salih, biz seni önceden,iyi ve güvenilen biri olarak bilirdk,şimdi bizi babalarımızın taptıklarından mı engelliyorsun''. Bunu söylemeden önce ona Salihe güveniyorlardı, burası ilginç.. Güvenilir olmasına rağmen, eskiyi yanlışı bırakın deyince, hepsi bitti.

Yine hud suresi 87. ayette. ''Ey Şuayb,  bizi atalarımızın taptıklarını terketmeye sana namazmı emrediyor. Oysa seni, yumuşak huylu iyi ve aklı başında biri olarak bilirdik.'' demişlerdi..Böyle daha onlarca ayet var Kur ani Kerimde..Ve bu durum devam ede geliyor. Hlbuki bütün dinler, anlamai yanlış tutumlarla bozulmuşlardır. Her gelen yeni yanlışlar ilave ederek. Bugün, ben kendi çevreme bunları anlattığımda, Kendi köyümüzden örnek verirler; ''bize İshak hoca böyle öğretti, Abbas hoca böyle demişti '' diye.Köyümüzün yerlisi ve bu hocaları bu dediklerini 50-60 yıl önce, o günkü bilgi ve anlamayla anlatmışlardı. Birçok şeyide onlar anlatmamaış fakat eskiye nispet etmek için örnek verilir hale geldiler. Bu gün bunu diyenlere bakarsınız, 500 sene önce giydiği çarığı, kara lastiği giymez, deri hatta marka rugan çeşit çeşit ayakkabılar giyer, sporu ayrı, halı sahası ayrı ayakkabı. 50 sene önceki zemin toprak evlerde değil, ahşap parke ve mermer kaplama evlerde yaşarlar. Ozamanki gibi yaya gezmez, lüks arabalara, uçaklara binerler. Bunları kolayca hayatlarına sokarlar,ama eski yanlışları, atalarının dinini savunmaya devam ederler..Biraz düşünmek lazım..

 
Etiketler: ATALARININ, D, İ, N, İ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Ocak 2021
HER İLE ÜNİVERSİTE VE YÜKSEK KONTENJANLAR YANLIŞ OLMUŞTUR
28 Aralık 2020
''ÖNCE EVİM'' DEĞİL ''ÖNCE CANIM'' DEMELİYİZ. İŞ ÇOK CİDDİ
20 Aralık 2020
ALİ BABACAN AK PARTİYE VE HÜKÜMETE ALINMALIDIR
04 Eylül 2020
Hain ve alçak FETÖ'cünün yakını akrabası vs olmaz.
28 Mayıs 2020
BÖYLE ''ULUSA SESLENİŞ'' OLMAZ.!
08 Şubat 2020
ELAZIĞDA 560 AĞIR HASARLI VE ACİL YIKILACAK BİNA BELİRLENDİ. YA İSTANBUL?
15 Kasım 2019
KAT KARŞILIĞI BİTTİ, ARTIK BEDEL (ÜCRET) KARŞILIĞI İNŞAAT
27 Temmuz 2019
BEN ERDOĞAN IN YERİNDE OLSAM
29 Haziran 2019
Koyun Dediğiniz O İnsanlardan Evvela Bir Özür Dileyin
15 Mayıs 2019
ORUCU BOZAR MI?
23 Nisan 2019
Bunlarda Senin Hataların Reis
03 Nisan 2019
SERT VE AYRIŞTIRICI DİL KAYBETTİ, TATLI DİL VE KUCAKLAMA KAZANDI.
24 Mart 2019
YATAY MİMARİ , SÖYLEMESİ KOLAY, YAPMASI ZOR
19 Şubat 2019
ÖMER HALİSDEMİR - SEMİH TERZİ EKSENİNDE 15 TEMMUZ VE FETÖ
13 Şubat 2019
İMAR BARIŞI; DEVLETİN MEVCÜT DURUMA YÜZÜNÜ DÖNMESİ VE GÖRMESİDİR
11 Şubat 2019
BUNDAN SONRA ÇOK BİNALAR KENDİLİĞİNDEN YIKILACAK.
04 Haziran 2018
FETÖ -İKTİDAR İLİŞKİLERİ VE BERABER OLMAK.
02 Mayıs 2018
ÜLKEMİZDEKİ İKTİDARLARIN BİTMEYEN ŞEYTAN TAŞLAMA MÜCADELESİ
14 Nisan 2018
AĞA DA OLSAN, PAŞA DA OLSAN.
19 Aralık 2017
DİN... SAĞLIK.. SİYASET ve SPOR
18 Aralık 2017
İSTANBULU TEHDİT EDEN MİNİBÜS TERÖRÜ
15 Mart 2017
MÜSLÜMAN DEVLETLERİN ,PERİŞAN HALİ..
10 Mart 2017
ÖTE DEN HABER VAR.. CENNET -CEHENNEM
01 Mart 2017
İBADETLERDE VE DİN ANLAYIŞIMIZDA ÖZ ,İÇERİK YOK,İŞİN ŞEKLİNDE VE KABUĞUNDAYIZ.
24 Şubat 2017
İslam da ruhban sınıfı yoktur,HERKES DİNİNİN ADAMIDIR..
20 Şubat 2017
KURAN, MEZAR KİTABI DEĞİLDİR, HAYAT KİTABIDIR
14 Aralık 2016
ÖNCE İŞ, FİİL, SONRA DUA
03 Aralık 2016
YANGIN MERDİVENLERİNİZİ KONTROL EDİN
20 Kasım 2015
G 20 NİN EV SAHİBİ ERDOĞAN VE TÜRKİYE.. DE SİZİN EV SAHİBİNİZ KİM?
04 Eylül 2015
E. DUMANLI,TEHDİT SAVURDUĞUN ERDOĞAN ,SENİN SIRTINI DAYADIĞIN İSRAİLE YÜZÜNE KARŞI MEYDAN OKUMUŞ ADAMDIR.
27 Ağustos 2015
YARBAY MEHMET ! SEN ''VATAN SANA CANIM FEDA '' DERKEN TÜRKÜ MÜ SÖYLÜYORDUN ?
13 Ağustos 2015
BÜYÜK KOALİSYON MUTLAKA ! ÜLKEMİZ İÇİN.!
13 Şubat 2015
NE ÖZGÜRLÜĞÜ,? NE BASINI ?, NE ADALETİ .??. ALLAH AŞKINA...
25 Şubat 2013
NİÇİN CHP DEN, KENDİ İÇİNDEN DEĞİLDE DIŞARIDAN BİR ADAY?
Haber Yazılımı