301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 22:39
 
Bunlarda Senin Hataların Reis
Osman Demir
mimar_osman@hotmail.com
 
 

 Çok çalıştın, çok koşturdun, çok az uyudun, hiç dinlenmedin.

 

90 yıllık cumhuriyet döneminde yapılandan daha çok duble yol, ondan daha çok havaalanı, ondan daha çok üniversite, daha çok derslik-okul yaptın. Hasılı 30 yıldır yapılmayan ve 30 yılda zor yapılabilecek yatırımları 15 yılda yaptın. Sadece İHA ve SİHA lar yapılmasaydı, ne terörün belini kıramazdık, güneyimizde terör koridoru şeklinde Kürt devletinin kurulmasını engelleyemezdik. S-400 ve Nükleer santrallerde çok hayati ve stratejik hamleler. Savunma sanayiindeki 17 olan yerlilik payını 70 lere çıkartmak çok anlamlıdır ve  bağımsızlığımızı kazanma hamlelerindendir.
       

 

Devletle milleti barıştırdın, devletin millet için olduğunu gösterdin. Devletimizin itibarını yükselttin, zalimlerin düşmanı,mazlumların hamisi kimsesizlerin kimsesi oldun. Müslüman ve sömürülen coğrafyaların sözcüsü ve umudu oldun Dünya 5 ten büyüktür dedin, katile katil, zalime zalim dedin. Çok içten ve samimi dualar aldın, Çok büyük hizmetler yaptın, Bunlar inkar edilemez, görmezden gelinemez, müteşekkiriz.
       

 

Gelelim, yanlış yaptıklarına: Dünyada para bol ve ucuzken, borç alıp çok fazla fiziki yatırımlar yaptın. Bunların bir kısmı şimdi acil lazım değildi, bir kısmı hiç lazım değildi. Her ile üniversite çok gereksiz ve yanlış. Bu lise yada yüksek oklu değil ki her ile olsun. Bayburt a, Şırnak a, Bartın a, vb yerlere üniversite lazım değildi. Bir çok ile onlarca büyük, modern ve pahalı statlar yapıldı. Betona dayalı bir ekonomi ve büyüme oldu ama şimdi işsizliğe fayda sağlamıyor, borçları ödemek için borç arıyoruz.
     

 

Türkiye'nin birliğe beraberliğe ve kardeşliğe çok daha ihtiyacı olan son dönemlerde çok sert ve ayrıştırıcı, ötekileştirici bir dil kullandın. Türkiye'nin en eski ve köklü partisi ana muhalefete zillet dedin, illet dedin. CHP çamur, CHP çukur, CHP çöp, bay Kemal, Bay Kemal, beka, beka.Terörü, teröristi ve hainliği çok kolaya indirgedin. Ezan protestosu yaptılar ( kadınlar protesto yaparken ezan okunmaya başlamış)diye günlerce bunu kullandın, ezanımız, bayrağımız dedin. Hatta Yeni Zellanda da ki cami saldırısını bile günlerce konuştun. Senin bunlara ihtiyaç duymaman, düşmemen lazımdı. Muhalefet ise '' benim ak partili kardeşim dedi, biz kimseyi ayırmıyoruz dedi, herkesi seviyoruz herkesi kucaklayacağız dedi.

 

Ülkede çok ciddi ve büyük bir ekonomik kriz, pahalılık varken, bunu hiç görmemeye çalıştın, ama hiç görülmeyecek bir şey değildi. Patates soğan diyerek basitleştirmeye çalıştın, varlık kuyruğu dedin. Halbuki, halka konuyu çok iyi ve kabul ederek anlatman gerekirdi. Saatlerce tv programlarına çıktın, çok çanak sorular sorup yalakalık yapanlar ülkenin önemli gündemi krizi soramadı sende anlatmadın. Sen yoruldukça arada , eskileri, İstanbul'un  1990 larda ki çöplerini ve susuzluğunu verdiler utanmadan . Sen olmadan verebilecekleri görüntü videoları dakikalarca izlettirdiler. Televizyonlarda, ak partiyi savunan yetersiz , basit ve aşırı yalaka tipleri bile görüp ayıklamadınız. Ben olsam çok basitçe, bazılarına ; ''beni savunma'' derdim.
       

 

Metal yorgunluğu dedin, bir çok il, ilçe başkanını, kadın kolları ve gençlik kollarını daha yeni değiştirdin. Dolayısı ile onlara şimdi hiçbir şey diyemezsin. Zaten halk artık liderin, başkanın yani en tepedekinin dediklerine bakıyor. Çarşıya çıktığında , senin mitingdeki dediklerin konuşuluyor. Kahveye gittiğinde de  akşam televizyonda konuştukların yorumlanıyor. Merkezden söylenenler ve verilen mesajlar çok belirleyici oluyor.
İstanbul, Ankara , Bursa Balıkesir belediye başkanlarını seçime 1 yıl kalamadan durduk yere hiç bir gerekçe söylemeden istifa ettirerek görevden aldın. Hiç olmuş ve görülmüş bir şey değil. Bu seçmene saygısızlık ve çok yanlış bir işti. Başbakan sayın Ahmet Davutoğlu nu da aynı şekilde rencide edici ve gurur kırıcı bir şekilde çok aniden istifa ettirerek attın. Bu kişi koca başbakan. O dönemde onun başını yiyen o pelikancı lar için hiç bir şey yapmadın, hala zarar vermeye, fitne üretmeye devam ediyorlar.
3 Y ile mücadele edeceğiz ( yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar) diye geldiniz. Ama bunu ben 15 yıl sonra sayın Davutoğlu nun bir konuşmasında duyup hatırladım. Yoksulluk hadi neyse, yasaklar konusu ise ilk zamanlar iyiydi şimdi değil, yolsuzluk konusunda değil mücadele etmek, hiç bir şey yapmadınız desem yeridir. Anektodu çok anlatılan Rizelinin dediği gibi; '' kalkınmanuza bişe demiyirum da adaletunuzun  ......'' Yolsuzluk, rüşvet, adam kayırma tam sürat devam ediyor, ama yardım ,bağış adı altında kurumsallaştırılarak ama başka yollarla. Makam arabaları, şatafatlı makam odaları, yardımcılar, hizmetçiler, harcamalar, gıcırtılı hayatlar ve israf had safhada. Bal tutan parmağını yalamıyor, parmağı ile hatta kaşık alarak yiyor. Bu parıltılı yaşam, halkın genel ortalamasından çok ayrı durarak sırıtıyor ,dikkat çekiyor, nefret topluyor.

 

4 milyon Suriyeli masrafı, bakımı bir tarafa yönetilmesi çok zor bir hale geldi. En başından beri bu konuda çok kontrolsüz ve özensiz davranıldı, sayı buralara çıktı, bu ekonomik krizde haklı onların varlığı da neden gösterilerek daha da fazla tepki topluyor. Hala daha, inadına gibi ''biz bunlara bakmaya devam edeceğiz'' demek çok yanlıştır.

 

17 yıldır iktidardasınız, halen daha devleti teknik ve kurumsal bir yapıya kavuşturmadınız. Halbuki bir çok şey,  mesela ihale kanunu  hangi hükümet  gelirse gelsin değişmeyecek ve aynen işleyecek teknik ve pratik bir yapıya geçilmesi lazım gelirdi. Tarım da hiç başarılı olamadınız, Milli eğitimde çok kötü ve berbattınız. Bu kadar çok danışmanlara rağmen bu yanlışlar yapılıyorsa, onlarda görevini yapamadığı anlaşılıyor. Etrafınızın kuşatıldığını tahmin ediyorum. Bu kadar çalışkan, başarılı, karizmatik ve hitabeti güçlü bir başkana ; '' şunu yanlış yapıyorsun, yada bu doğru değil demek hiç kolay değil ve çok zordur kabul ediyorum. Ama birilerinin de bunları söyleyebilmesi şarttır ve elzemdir.
Osman Demir.  ist

 
Etiketler: Bunlarda, Senin, Hataların, Reis,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Ocak 2021
HER İLE ÜNİVERSİTE VE YÜKSEK KONTENJANLAR YANLIŞ OLMUŞTUR
28 Aralık 2020
''ÖNCE EVİM'' DEĞİL ''ÖNCE CANIM'' DEMELİYİZ. İŞ ÇOK CİDDİ
20 Aralık 2020
ALİ BABACAN AK PARTİYE VE HÜKÜMETE ALINMALIDIR
04 Eylül 2020
Hain ve alçak FETÖ'cünün yakını akrabası vs olmaz.
28 Mayıs 2020
BÖYLE ''ULUSA SESLENİŞ'' OLMAZ.!
08 Şubat 2020
ELAZIĞDA 560 AĞIR HASARLI VE ACİL YIKILACAK BİNA BELİRLENDİ. YA İSTANBUL?
15 Kasım 2019
KAT KARŞILIĞI BİTTİ, ARTIK BEDEL (ÜCRET) KARŞILIĞI İNŞAAT
27 Temmuz 2019
BEN ERDOĞAN IN YERİNDE OLSAM
29 Haziran 2019
Koyun Dediğiniz O İnsanlardan Evvela Bir Özür Dileyin
15 Mayıs 2019
ORUCU BOZAR MI?
03 Nisan 2019
SERT VE AYRIŞTIRICI DİL KAYBETTİ, TATLI DİL VE KUCAKLAMA KAZANDI.
24 Mart 2019
YATAY MİMARİ , SÖYLEMESİ KOLAY, YAPMASI ZOR
19 Şubat 2019
ÖMER HALİSDEMİR - SEMİH TERZİ EKSENİNDE 15 TEMMUZ VE FETÖ
13 Şubat 2019
İMAR BARIŞI; DEVLETİN MEVCÜT DURUMA YÜZÜNÜ DÖNMESİ VE GÖRMESİDİR
11 Şubat 2019
BUNDAN SONRA ÇOK BİNALAR KENDİLİĞİNDEN YIKILACAK.
04 Haziran 2018
FETÖ -İKTİDAR İLİŞKİLERİ VE BERABER OLMAK.
02 Mayıs 2018
ÜLKEMİZDEKİ İKTİDARLARIN BİTMEYEN ŞEYTAN TAŞLAMA MÜCADELESİ
14 Nisan 2018
AĞA DA OLSAN, PAŞA DA OLSAN.
19 Aralık 2017
DİN... SAĞLIK.. SİYASET ve SPOR
18 Aralık 2017
İSTANBULU TEHDİT EDEN MİNİBÜS TERÖRÜ
20 Mart 2017
ATALARININ D İ N İ
15 Mart 2017
MÜSLÜMAN DEVLETLERİN ,PERİŞAN HALİ..
10 Mart 2017
ÖTE DEN HABER VAR.. CENNET -CEHENNEM
01 Mart 2017
İBADETLERDE VE DİN ANLAYIŞIMIZDA ÖZ ,İÇERİK YOK,İŞİN ŞEKLİNDE VE KABUĞUNDAYIZ.
24 Şubat 2017
İslam da ruhban sınıfı yoktur,HERKES DİNİNİN ADAMIDIR..
20 Şubat 2017
KURAN, MEZAR KİTABI DEĞİLDİR, HAYAT KİTABIDIR
14 Aralık 2016
ÖNCE İŞ, FİİL, SONRA DUA
03 Aralık 2016
YANGIN MERDİVENLERİNİZİ KONTROL EDİN
20 Kasım 2015
G 20 NİN EV SAHİBİ ERDOĞAN VE TÜRKİYE.. DE SİZİN EV SAHİBİNİZ KİM?
04 Eylül 2015
E. DUMANLI,TEHDİT SAVURDUĞUN ERDOĞAN ,SENİN SIRTINI DAYADIĞIN İSRAİLE YÜZÜNE KARŞI MEYDAN OKUMUŞ ADAMDIR.
27 Ağustos 2015
YARBAY MEHMET ! SEN ''VATAN SANA CANIM FEDA '' DERKEN TÜRKÜ MÜ SÖYLÜYORDUN ?
13 Ağustos 2015
BÜYÜK KOALİSYON MUTLAKA ! ÜLKEMİZ İÇİN.!
13 Şubat 2015
NE ÖZGÜRLÜĞÜ,? NE BASINI ?, NE ADALETİ .??. ALLAH AŞKINA...
25 Şubat 2013
NİÇİN CHP DEN, KENDİ İÇİNDEN DEĞİLDE DIŞARIDAN BİR ADAY?
Haber Yazılımı