301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 20:46
 
Büyük Zafer İstanbul ve Türkiye'ye Hayırlı Olsun
Özhan Mete
ozhanmetechp@gmail.com
 
 

Tekrarlanan seçimler bu sefer daha büyük ve ezici bir farkla Millet İttifakı lehine sonuçlandı. Sn.Ekrem İmamoğlu yeniden İst.B.Ş Belediye Başkanı oldu. Kendisini kutluyorum. O kadar mutlu ve heyecanlıyımki acele ile yazdığım bu makalede yazım hataları varsa peşinen özür dilerim.

Bundan önceki makalelerimde belirttiğim birçok gerekçelere dayanarak seçimlerin iptalinin zor hatta imkansız olacağını, bunun intihar olduğunu, zira öyle bir tarafkir karar çıkarsa YSK Cumhur İttifakına yardım değil, yanlış yapmış olur gibi ironi içeren yorumlarda bulunmuştum.


 "yeniden seçim" kararının Cumhur İttifakının İstanbul'da ipini çekeceğini, sandıklara sahip çıkılırsa bu sefer onbinler yerine yüzbinlerle ifade edilebilecek rakamla kaybedeceklerini, üstelik gerek Cumhur İttifakı gerekse CB'nın tartışmalı hale geleceğini iddia etmiştim. CHP erken seçim istemeyeceğine söz versede, kamuoyunda bunun bile gündeme gelebileceğini. İkili düellonun ise birşey değiştirmeyeceğini belirtmiştim.


Tahminlerim gerçekleşti. Millet İttifakı 800 bin civarı oy farkıyla kazandı. Bu büyük bir zaferdi. Zira ben yüzbinlerle kazanır derken 300-400 bin civarı oy farkından bahsetmiştim. 800 bin oy farkı hiç aklıma gelmemişti. Tabiki o makaleleri yazdığım zaman olmayan son İmralı dirsek teması ile Bahçeli'nin Apo'ya hak veren açıklamalar yaparak o kadarda düşük profil çizeceğini düşünemezdim. Cumhur İttifakının CB seçimlerinde tutukluyken bile Halktan 4.5 milyon oy almış Demirtaş'a karşılık, hüküm giymiş terörist ve katil Apo'nun koz olarak ortaya atılmasınıda kimse yutmamış, Halkımız dahada beter birleşerek Millet İttifakına dönmüşlerdir.

 

Böylece Kürt kökenli seçmenlerimiz Apo'ya değil, Devletçe kanunlar karşısında legal bir parti olan HDP'nin seçilmiş eşbaşkanı Demirtaş'a oy verdiklerini ispat ederek, terör örgütünü reddetmişler ve Cumhur İttifakının iddialarınıda çürütmüşlerdir. Sn.Demirtaş'ı Apo ve terör örgütüne yedirmemişlerdir. Bir bakımada İmralı ile Cumhur İttifakını başbaşa bırakmışlardır.

 

Ben CHP MYK Yönetimine bir kez daha teşekkür ediyor ve takdirlerimi belirtiyorum. Cumhur İttifakına karşı İstanbul gibi bir yerde, çok çeşitli kimlik ve siyasi görüşlerin yaşadığı koskoca bir şehirde Halk İttifaklarını sağlayarak bu kadar açık farkla kazandıkları halde zafer sarhoşluğuna kapılmamışlardır. Daha önce Halka söz verdikleri gibi "Ülke bu haldeyken erken seçim düşünmüyoruz" açıklamaları Ülkedeki yaraları daha çok büyütmemek açısından önemliydi. Duyarlı Halkımız bunu görecek ve Türkiye Genelinde ilerde karşılığını verecektir.

 

Seçim nedeniyle rafta bekleyen zamlar Halktan intikam alırcasına derhal piyasalara bomba gibi düşmüş, en can alıcı kalemler çay, şeker ve mazot zammıyla ilk darbeyi vurmuştur. Diğerleri ise sırada beklemektedir. Damat ise ortada yoktur. CHP'nin bu zaferi geçici olsada doların tırmanmasını şimdilik durdurmuş ve piyasalara Millet İttifakının kabulü yönünde mesaj vermiştir. Gerek Halk gerekse ekonomik piyasalar ve Dünya kamuoyu her geçen gün Cumhur İttifakı'nın eridiğini, CB'nın her geçen gün Halk nezdinde itibar kaybettiğini, Sn.Bahçeli'nin ise kendi hataları içinde boğulduğunu görmektedir.

 

 

Bunlar ilerki tarihlerde hep gündem konusu olacaktır. Şimdi CHP ve tabiki Millet İttifakının bu büyük zaferini konuşalım.

 

Ben öncelikle bu zaferin mimarları Sn.Kılıçdaroğlu ile İst.İl Başkanı Sn.Kaftancıoğlu'nu tekrar kutlamak istiyorum. Sn.İmamoğlu gibi olumlu ve İstanbul'a tam cuk oturan bir profilin aday olmasını ağlamakla kalmayıp, ısrarcıda olmuşlardır. Tabiki bu iki başarılı ismin yüzünü kara çıkarmadığı ve bir anda sadece İstanbul değil, Türkiye'nin güvendiği bir kişilik profili çizmesiyle Sn.İmamoğlu'yada sonsuz teşekkürlerimi belirtiyorum.

 

Bu arada Sn.Kılıçdaroğlu'na ayrı bir parantez açmak istiyorum.

 

Yaklaşık 2 yılı aşkın sürelerden beri Sn. Genel Başkanın çok doğru yolda olduğunu, gerek parti içi gerekse dışında doğru işlere imza attığını, geçtiğimiz Anayasa oylamalarından önce başlayan süreçlerde, Adalet yürüyüşlerinde, İttifaklarda hep başrol oynayarak Cumhur İttifakına karşı muhalefeti birleştirip bütünleştirdiğini, CHP olarak bunun semerelerinin mutlaka alınacağını iddia ediyordum.

 

Bu iddialarımda CHP parti içi muhalefetten tepkiler alıyor, en yakın arkadaşlarımla tartışıp, iddialaşıyor, her ne kadar tarafsız kalmak istesemde AKP ağzına benzer yapılan Sn.Genel Başkan hakkındaki bu haksız ve aykırı söylemlere karşı savunmaya geçmek zorunda kalıyordum. Keza Sn.Kaftancıoğlu, Sn.Odabaşı hatta Sn.İmamoğlu içinde içinde ayen öyle. Zira CHP'de muhalefet yapıcı olmaktan çok daima yıkıcı olmaya daha meyilliydi. Umarım bu zafer artık herkesi bir ve doğru noktada birleştirir: CHP'nin esas bundan sonra buna ihtiyacı vardır.

 

İşte tüm bu yaşananlardan sonra zaferin müsebbiplerinin beni yalancı çıkarıp, yanıltmadıkları ve parti içi muhaliflerin hedefine oturmama mahal vermedikleri için yine bu 3 silahşöre yani Sn.Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu ve İmamoğlu ile emekçi ve çalışkan örgütüme minnettarım.

 

Artık tüm geçmiş tartışmaları, kavga ve husumetleri bir kenara bırakarak birlik ve beraberlik içinde zafer sarhoşluğuna kapılmadan bu başarının tadını çıkaralım. Elbetteki parti içinde yine muhalefet olacaktır, bu demokrasinin olmazsa olmazıdır ancak bunun çözümünüde içinde barındıran, yapıcılıktan öteye gitmemesi gerekir. Unutmayalımki bir şeyi kazanmak ne kadar zorsa onu muhafaza etmek çok daha zordur. Bugünleri 25 yıl bekledik. CHP'nin rahmetli eski İl Başkanı Mehmet Bölük Sn.Tayyip bey için "İstanbul onun beynidir" derdi. Birçoklarımız rahmetlinin İstanbul için verdiği mücadeleyi biliyoruz. Umarım 25 yıl sonraki bu zaferden sonra sevgili dostum, kardeşim artık mezarında rahat uyuyacaktır.

 

Artık bundan sonra CHP örgüt ve teşkilatlarının yanlış yapabilmek lüksü kalmamıştır. Tüm CHP örgüt çalışanlarının emeklerine sağlık diyorum. Kıt imkanlarla zoru başarmışlardır. Ben kendi payıma şunu söyliyeyimki; bu özveri ve emek sarfederek kazanılan yerel seçimlerden sonra gerek Büyükşehir gerekse İlçe Belediyelerinde hiç kimsenin yanlış yapmak gibi bir lüksü kalmamıştır.

 

Zira Adalet ve Emniyet gücü elinde olan iktidar devamlı açık kollayacaktır. Hiç bir partili örgütün emeklerini bireysel yanlışlara feda etmemelidir. Partiyi Belediyelerde zora sokacak kişisel yanlışlar karşısında hep birlikte ayağa kalkmalı ve bunlar partili bile olsalar deşifre edilmeli, cezaları kesilmelidir. Bu artık bir parti görevi ve ilkesi olmalıdır. Temiz toplum istiyorsa CHP önce kendinden başlamalıdır. Aksi halde tekrar başa döner, tüm emek ve çabaları boşa harcanmış olur. Geçmişte bir hata 25 yıl beklenmesine sebep olmuşken, benzer bir hata sonrası bir kez daha Halkı ikna edebilmek mümkün olamayacağı gibi zaten buna ömürde yetmez.

 

Bu büyük zaferde toplum mühendisliğini çok iyi yaparak, ittifakları sağlayan, örgüte öncülük edip, yol gösteren CHP Genel Merkez ve İstanbul İl Yöneticilerine, işin mutfağında çalışan değerli örgüt üyelerimize, bu özverili çalışmaları görerek oylarıyla destekleyen, tatilini bırakarak gelen yada hiç gitmeyen taraflı/tarafsız halkımıza, seçmenlerimize ve tabiki Ülkemize hayırlı olsun.

 

"Herşey çok güzel OLACAK" diyorduk, "Herşey çok güzel OLDU". Şimdi fazla abartmadan kutlamak zamanıdır. CHP ve Millet İttifakı olarak siyaseten daha yapılacak çok işlerimiz vardır.

 
Etiketler: Büyük, Zafer, İstanbul, ve, Türkiye'ye, Hayırlı, Olsun,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
07 Aralık 2020
Asgari Ücret ve Corona İlişkisi...
28 Ekim 2020
Cumhuriyet'in 97 nci Yılı Ve Türkiye...
16 Ekim 2020
İttifak İçine Girebilmek İçin Önce HDP Değişmelidir.
03 Ekim 2020
CHP'de Klavye Kabadayılığı
25 Temmuz 2020
CHP 37. Olağan Kurultay'ı.
30 Haziran 2020
CHP Kurultay'ları Ciddiye Alınmalıdır.
05 Haziran 2020
Amaç CHP'yi Karıştırmak HDP'yi Kışkırtmak.
13 Mayıs 2020
Ülke Ekonomileri ve Virüs İlişkisi.
02 Mayıs 2020
Corona Devam Ediyor Peki Siyaset Ne Yapıyor?
26 Nisan 2020
Covit-19 ve Aklıma Takılanlar...
22 Mart 2020
Sadece "yasak" getirmekle olmuyor...
31 Ocak 2020
Vah Vatandaşım Vah..!
25 Aralık 2019
Kanal İstanbul..!
31 Ekim 2019
Cumhuriyet'in 96.Yılı ve Değişen Siyasi Dengeler
30 Eylül 2019
İstanbul Depremi ve Siyaset Gündemi
10 Ağustos 2019
Kaz Dağları, Yabancı İşgali ve Çevre Katliamı...
30 Temmuz 2019
Suriye'li Göçmen Sendromu..!
10 Haziran 2019
Nerede Kalmıştık?
13 Mayıs 2019
Herşey Çok Güzel Olacak
20 Nisan 2019
İstanbul'da İş Bitti Tekrar Seçim Çok Düşük Olasılık...
01 Nisan 2019
Zafer Dürüstlük ve Samimiyetle Çalışanlarındır
18 Şubat 2019
CHP'deki Başarı Atamalardaki Adalete Bağlı
21 Ocak 2019
Sorun..! Cumhuriyet Tarihinin En Düşük Halk Desteği.
27 Aralık 2018
2019'a Beş Kala Türkiye
26 Kasım 2018
Yerel Seçimlere 4 Ay Kala Siyasetin Durumu
28 Ekim 2018
Yerel Seçimlerde AKP Zorda, CHP Avantajda.
21 Eylül 2018
Yerel Seçimler Öncesi CHP'de "ön seçim" Tartışmaları.
28 Ağustos 2018
Büyük Taarruz ve Zafer'in 96. Yılında Türkiye
02 Ağustos 2018
CHP'de Genel Başkanlardan Önce Zihniyetler Değişmelidir
21 Temmuz 2018
CHP'de Zamansız Kongre Girişimleri
28 Haziran 2018
İkinci Tura Kalacağı Umutla Beklenen Başkanlık'ta Sürpriz..!
08 Haziran 2018
OHAL ve Topal Demokrasi ile Gidilen Seçimler
26 Mayıs 2018
Türkiye`de Gerçek Demokrasiye 30 Gün Kala
04 Mayıs 2018
CHP Adayı ve Başarılı İttifak Süreci
23 Nisan 2018
23 Nisan'da CHP'nin Demokratik Özverisi
03 Nisan 2018
Türkiye'nin Durumu ve Seçimler
21 Mart 2018
CHP'de Örgüt Beklentisi Dışında Bir Tüzük
18 Şubat 2018
CHP’de Çok Önemli Tüzük Kurultayı
09 Şubat 2018
CHP'de 36 ncı Kurultay Yorumum ve Örgütün Beklentileri
25 Ocak 2018
Afrin Harekatı ve CHP Kongresi...
16 Ocak 2018
Kadıköy'ün İstanbul Olduğu Gerçeği ve İl Kongresi...
14 Aralık 2017
Farklı Gündemler Yaratıp, Bundan Medet Umanlar
22 Kasım 2017
Dereye Düşenlerin Tutunacak Dal Arayışı...
29 Ekim 2017
Cumhuriyetimizin 94. Yılını Kutlarken
19 Ekim 2017
AKP Her Geçen Gün Eriyor CHP ise Yükseliyor
21 Eylül 2017
Bu Kongrelerin Önemi Çok Büyük
28 Ağustos 2017
CHP’de Kongreler ve Seçimler Süreci Başlıyor
25 Temmuz 2017
Cemaat, Tarikat ve Biatçılıktan Ders Çıkarmak
10 Temmuz 2017
Adaleti Sevmeyenlere İlk Uyarı Başarıldı
25 Haziran 2017
#Adaletsiz Siyaset Olmaz
14 Haziran 2017
CHP'de Bir Dürüstlük Sembolünü Anarken
25 Mayıs 2017
Kurucu Parti Sıfatını Korumak ve Halka Güven Vermek
05 Mayıs 2017
Yüzde 49'un Başkan Adayları ve CHP'nin Misyonu
22 Nisan 2017
Muhalefeti Güçlendiren Bir Referandum ve CHP
06 Nisan 2017
Referandum'mu yoksa Genel Seçim mi?
10 Mart 2017
Mehter Marşıyla Gelip İzmir Marşıyla Gitmek
12 Şubat 2017
Yeni Anayasa İçin Referanduma Giderken
27 Ocak 2017
Bir Türk ve Bir Japon
04 Ocak 2017
Umut Beklenen Yeni Yıl'da Yine Kan ve Terör
21 Aralık 2016
Terörün adı istihbarat mı yoksa Feto zafiyeti mi?
22 Kasım 2016
Başkanlık Sistemi, Referandum ve CHP
30 Ekim 2016
Cumhuriyet'in 93 ncü Yılında Türkiye
07 Ekim 2016
Çete Mücadelesi mi? Muhalif Tasfiyesi mi?
26 Ağustos 2016
Darbe ve Feto Çetesinden Medet Uman Sözde Demokratlar
14 Ağustos 2016
Darbecilere Karşı Kesin Duruş Ancak İade-i İtibarla Olur.
10 Ağustos 2016
Ulusal Birliktelik Çok Güzel...Ya sonrası...
01 Ağustos 2016
Cemaat Ayaklanması ve Bursa Nutku
17 Temmuz 2016
Bu Seferde ''DARBENEKON'' olmasın
09 Temmuz 2016
Bir Aylık Ayrılık ve Hasret Bitti
06 Haziran 2016
CHP'de "Çoban Ateşi" İkinci Ayak İstanbul
29 Mayıs 2016
Kıvırmanın kolayı: Bilmiyordum, Bilmiyorduk
17 Mayıs 2016
CHP'de Yenilenme Çabaları ve Edremit Mitingi
07 Mayıs 2016
Hangi Hakkın Helali?
27 Nisan 2016
23 Nisan Demokrasi Yolunu Açan Sivil Bir Devrimdir
19 Nisan 2016
Dokunulmazlık Çelişkisi
11 Nisan 2016
Bekaroğlu ve Ensar Vakfı
01 Nisan 2016
1 Nisan ve İnsan Hakları
17 Mart 2016
İlan Edilmemiş "Olağanüstü Hal"
12 Mart 2016
Validebağ'da Hayvansal Vahşet..!
29 Şubat 2016
İBB'nin Kadıköy İçin Siyasi Ve Rantsal Kararı
21 Şubat 2016
CHP'de Birbirine Tahammülsüzlük Neden?
09 Şubat 2016
Laiklik, Terör ve Köy Enstitüleri
27 Ocak 2016
Şimdide CHP'de Atatürk Posteri Polemiği
20 Ocak 2016
CHP'de Kurultay'ın Ardından
12 Ocak 2016
Büyük Kurultaya Giderken
03 Ocak 2016
Sn.Cemal Canpolat İstanbul'u Neden ve Nasıl Kazandı?
29 Aralık 2015
CHP İstanbul İl Kongresi Ardından
22 Aralık 2015
CHP'de Makas Aralıkları Daralıyor
13 Aralık 2015
CHP Kadıköy Seçimlerine Belediye Damgası
20 Kasım 2015
Delege Sistemi Kaldırılmalıdır
05 Kasım 2015
CHP Neden? Seçimi Kaybetti...
02 Kasım 2015
Acı Veren Sonuç ve CHP'de Yapılması Gerekenler
29 Ekim 2015
92'nci Yıl Kutlanmaya Çalışılırken
12 Ekim 2015
Geliyorum Diyen Katliam ve İnsanlık Dramı
03 Ekim 2015
Öncelikle "BARIŞ" ın Adı Konmalıdır
15 Eylül 2015
"CHP Emekçi Kendi İç Dinamiklerine Sahip Çıkmalıdır"
29 Ağustos 2015
Yine Kutlama Yasağı ve Sözde Açılım
21 Ağustos 2015
AKp'nin İstediği Ortam Yaratılıyor.
13 Ağustos 2015
Yangını Söndürecek Tek Çözüm 4 lü Koalisyon
23 Temmuz 2015
Beklenen Sonuç ve Dinmeyen Gözyaşları..!
10 Temmuz 2015
Chp'ye Utanmazca "Dinsiz Parti" Yakıştırması
05 Temmuz 2015
"Ülküsünü İnkar Eden Zavallı Bir Siyasetçi"
29 Haziran 2015
Chp-Akp koalisyonu kolay Gerçekleşmez....
18 Haziran 2015
Sn.Bahçeli..! Aklını Başına Al ve İyi Düşün....
10 Haziran 2015
Sonuç: Nafile Koalisyon yada Erken Seçim...
31 Mayıs 2015
31 Mayıs, Gezi Parkı ve Siyaset
29 Mayıs 2015
CHP Seçimlerden 1 nci Parti Çıkabilir...Ancak..!
23 Mayıs 2015
CHP'nin Başarısı Bir Başka Partiye Bağlı Değildir.
15 Mayıs 2015
CHP İstanbul Son Hızla Çalışıyor
Haber Yazılımı