Yazı Detayı
10 Eylül 2018 - Pazartesi 15:41
 
CHP 95 YAŞINDA!
Bülent Akkılıç
bulentaakkilic@gmail.com
 
 

Ülkenin ilk siyasi partisi olan "Halk Fırkası", Atatürk tarafından kuruldu. 1924 yılında partinin adının başına "Cumhuriyet" sözcüğü eklendi. 1935 yılında 4'üncü kurultayda "Cumhuriyet Halk Partisi" adını aldı.
Cumhuriyetin ilk yıllarında "Cumhuriyetçilik", "Halkçılık", "Milliyetçilik" ve "Laiklik"i dört temel ilke olarak benimseyen CHP, buna "Devletçilik" ve "Devrimcilik" ilkelerini de ekledi. Bu ilkeler, partinin amblemine de yansıtılarak "altı ok" simgesi benimsendi.
1950 yılında dünyanın en uzun soluklu birkaç partisinden biri olan CHP, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kaldı. 1950'li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle muhalefetin kurumsallaşmasında önemli rol oynadı.
1980 yılında 12 Eylül askeri darbesinin ardından CHP de diğer siyasi partilerle kapatıldı. Parti, 9 Eylül 1992'de tekrar açıldı.

7 GENEL BAŞKAN GÖREV YAPTI

Atatürk'ün vefatının ardından 26 Aralık 1938'de genel başkanlığa seçilen İsmet İnönü, CHP'de 33 yıl genel başkanlık yaptı.
CHP'de Genel Başkanlık koltuğuna daha sonra Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu oturdu.

CHP, bugüne kadar 35'i olağan, 18'i de olağanüstü olmak üzere 53 kurultay gerçekleştirdi.
100. Yıla doğru önümüzdeki dönemde, Yerel ve Genelde İktidar olmak suretiyle hedefler beyannamesini yazması gerekir. Ve 5 senelik vizyon ortaya koyması gereklidir. Bu doğrultuda;
Temel Hak ve Özgürlükleri karşılanmış, eşit ve özgür yurttaşların yaşadığı bir Türkiye,
Dayatma, karşıtlık, baskı ve ayrımcılık yerine, gönüllülük, uzlaşma, hoşgörü, eşitlik ve adalete dayalı yönetme anlayışının geçerli olduğu bir Türkiye,

Hukukun üstünlüğünün tartışılmadığı; yargının bağımsız olduğu, adaletin eşit ve etkin dağıtıldığı bir Türkiye,
 Çoğulculuk ve katılımcılık ilkeleri ile güçlenmiş, yurttaşlarımızın demokratik iradesinin daha güçlü yansıdığı bir Türkiye,
İnanç ve vicdan özgürlüğünün herkes için eksiksiz var olduğu bir Türkiye,

Halkımız için, halkla birlikte, herkes için adil, huzurlu ve refahı yükselen bir Türkiye.

Bilim, kültür ve sanatın özgür, yaratıcı ve yücelen bir değer olduğu Türkiye,

"95 yıldır cumhuriyetin, demokrasinin ve aydınlık bir Türkiye'nin savunucusu olan CHP'nin kuruluş yıl dönümü kutlu olsun!"

 
Etiketler: CHP, 95, YAŞINDA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı