301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
18 Şubat 2018 - Pazar 16:43
 
CHP’de Çok Önemli Tüzük Kurultayı
Özhan Mete
ozhanmetechp@gmail.com
 
 

CHP tüm parti içi seçimlerini tamamladı.  Artık partinin önünde Türkiye'nin kaderini tayin edecek çok ciddi seçimler var. Dolayısıyla geçtiğimiz Kongreler ve Kurultay hepimiz tarafından önemliydi. Ancak bana göre bu Tüzük Kurultay’ı çok daha fazla önem kazanmıştır.

 

Elbetteki partiyi yönetecek kadroların yetenekli olması gerekir. Buna karşılık Yöneticilerin ellerine kapsamlı, katılımcı, demokratik, eşitlikçi ve bugünün şartlarına göre uygulanabilir bir Tüzük veremezsen, ne kadar yeteneklide olsalar başarılı olamazlar. Halbuki ne örgütlerin, nede seçmenlerin artık başarısızlığa tahammülü kalmamıştır.

 

Bugüne kadar her zaman şunu söylemişimdir; "CHP’de Genel Başkanlık sorunu değil, Tüzük sorunu vardır. Bu mevcut tüzükle kim Genel Başkan olursa olsun bundan fazlasını yapamaz".

 

Geçmiş yıllardaki Yönetimlerin defalarca değiştirdikleri Tüzüklerle bir türlü başarı elde edemediklerini, bu başarısızlıklara rağmen Tüzük sayesinde ancak  koltuklarını korumakla yetindiklerini gördük.

Tüzükteki geçmiş yıllara göre en önemli ve büyük değişiklik ise 2012’de Sn.Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığında 16 ncı Olağanüstü Kurultay’da 47 maddenin değişikliği ile gerçekleşti. 1 Mart 2012’de uygulanmaya başlayan bugünkü mevcut Tüzük’te cinsiyet kotası artırılmış, PM 60 kişiye indirilmiş, çarşaf liste önerilmiş, Milletvekili adaylarının belirlenmesinde ön seçim ve eğilim yoklaması gibi birçok maddeler eklendi yada değiştirildi.             

 

Ancak tüm bunların yapılması malesefki yine partiye ciddi bir başarı getirmedi, maddeler muhlak bırakıldığı içinde çoğu uygulanamadı.

 

Siyasi partiler insan odaklıdır, gönül esasına bağlıdır ve katılım çok önemlidir. Katılımın tek çareside tüm üyelere eşit ve demokratik yaklaşımlar ile memnuniyettir. Elbetteki herkesi memnun etmek mümkün değildir ancak bunu minimuma indirmekte partiyi Yönetenlerin görevidir.

 

Partide yıllar önceden beri bugüne kadar yapılan tüzükler malesef tabanda fazla bir motivasyon yaratmadı, tam tersine örgütler bölündü, tartışmalar arttı, çalışabilecek üyelerin ancak yüzde 5 civarı aktif olabildi, aktif olabilecek kişilerin yarısıda dışlandı ve pasif hale getirildi. Böylece katılım oranları örgütlerde her geçen gün azaldı ve yüzde 2'lere kadar düştü, çalışmalar ise hep belirli kişilerin sırtına yüklendi.

 

Sonuçta partiyi yöneten birçokları dahil hiç kimsenin memnun olmadığı bugünlere kadar gelindi.

 

Tüzükler partilerin Anayasası olup çok önemlidir. İnsan ve katılım odaklı yapılmayacak bir Tüzük ile birlik ve beraberlik sağlamak, sonuçta başarı elde etmek imkansızdır. Geçmişteki uygulamalardan bunu açıkça görüyoruz.

 

Bana göre 87 maddelik CHP tüzüğünün; Kuruluş ve İlkeleri kapsayan ilk 5 maddesi dışındaki tümü yani 82 madde tek tek ele alınarak yepyeni kapsamlı bir Tüzük yapılmalıdır. Tüzükte tartışmaya açık muhlak hiçbir madde bırakılmamalı, açık, net ve uygulanabilir olmalıdır.

 

CHP’nin önümüzdeki çok önemli seçimlerden başarılı çıkabilmesi Yeni Tüzük’e bağlıdır. Maddeler tüm üyeleri kapsamalı, önlerindeki siyasi yaşamları için umut vermeli, emek ve liyakate dikkat edilmeli, üyelere aidiyet duygusu aşılanmalı, ancak ”sol bir partide emek en yüce değerdir” gerçeğide unutulmalıdır.  Kısaca aynen Devlet Anayasaları gibi Tüzüğünde bir ruhu olmalıdır.

 

Şimdi bazıları çıkıp tamam bunlar güzelde ancak çözüm önerilerin nedir? Yeni tüzükte neler olmalıdır? diyebilirler.

 

Benim acizane görüşlerim şunlardır;                                                                              

 

1. Partiiçi seçimlerin tüm üyelerle yapılabilmesi için Partiler Kanunu elverdiği sürece Tüzükte düzenleme yapılmalı, delegelik sistemi kaldırılmalıdır. Bu mümkün değilse aynen ön seçimlerde olduğu gibi İlçe ve İl Seçimleri Mahallerden çıkacak ön seçim delegeleri ile olmalıdır. Doğal delegelik ise kaldırılmalıdır.

 

2. Tüzükteki Çarşaf liste esası ile ilgili muallakta kalan madde kesinleştirilmelidir. Blok liste ya tamamiyle kaldırılmalı yada en azından 2/3 taleple yapılmalıdır.

 

3. Örgütlerde katılımı artırmak üzere gerekli şartlar oluşturulmalıdır. Örneğin katılım çağrısı yapılmış üyelere bir dönemde en az 3 kez eylem, etkinlik ve örgüt çalışmalarına katılmayanlara önce ihtar verilmeli yine uyulmuyorsa o kişilerin ya üyelikleri düşürülmeli yada seçme ve seçilme hakkı münasip bir süre engellenmelidir.

 

4. Partide herhangi bir göreve talip ve aday olacak kişiler öncelikle bağlı bulundukları İlçe Başkanlığında açılacak bilgisayar yada kartoteks sistemiyle parti çalışmalarında devamlılık onayı almadan adaylık hakkı verilmemelidir.

 

5. Partide örneğin Belediye Başkanlığı, Milletvekilliği, PM Üyeliği, Belediye Meclis Üyeliği, İl ve İlçe Başkanlık ve Yönetimleri, Kadın ve Gençlik Kolları Başkan ve Yönetimleri gibi görevlere seçilmiş yada atanmış kişiler mevcut görevlerinden istifa etmeden bir başka görevlere talip ve aday olmamalı, delege yapılmamalıdır. (Böylece hem pasta dilimleri daha fazla ve adaletli dağıtılmış olacak ve partililerin önleri açılarak aidiyet duyguları gelişecek ve daha aktif hale geleceklerdir).

 

6. Cinsiyet kotası eşitlenmelidir. Oluşacak Yönetimlerde erkek, kadın ve gençlik eşit olarak temsil edilmelidir. Bu olmuyorsa erkek ve kadın kotası eşitlenmeli, Gençlik kotası ise biraz daha yükseltilmelidir. (Zira bilhassa seçim zamanları, evleri dolaşmak, broşür dağıtmak, seçmenlerle bütünleşmek adına emek yükü daha çok kadınlar ve gençlerdedir, hakları verilmelidir)

 

7. Genel Başkanlık, Belediye Başkanlığı, Milletvekilliği, PM Üyeliği, İl ve İlçe Başkanlık ve Yönetimleri, Belediye Meclis Üyeliği, Kadın ve Gençlik Kolları Başkan ve Yönetimlerine atanmış yada seçilmiş kişilere en fazla 2 dönem adaylık sistemi getirilmeldir. Bu dönem sonunda en az iki dönem daha geçmeden bir kez daha aynı göreve aday yada talip olunmamalıdır.

 

8. Partiye dışarıdan alınacak bazı liyakatli kişiler direk olarak partinin üst Yönetim organlarına yada Milletvekili, Belediye Başkanlığı vs. gibi görevlere atanmamalı, öncelikle belli bir süre partide çalışma süreci konmalıdır. Ancak  zorunlu ve acil hallerde ise bu kişilerin mutlak olarak tüm üyelerle ön seçim yada eğilim yoklamasına girmeleri şartı getirilmelidir.

 

9. Yılda en az bir kez aktif üye güncellemeleri yapılmalıdır. CHP gibi bir partiye üye olmak o kadar kolay olmamalıdır. Yeni üye kayıtları partide en az 5 yıl görev yapmış Yönetici konumunda olmayan en az 2 ayrı üyenin imza ve tasdiği ile başlamalı, bu müracaatlar önce İlçe ve İl Başkanlığı onayı ve en sonra Genel Merkez’in tasdiği ile yapılmalıdır. Yapılacak yeni üye kayıtlarında ise partinin İlkeleri ve Tüzüğü ile sınırlı kalmak üzere kısa bir eğitim programına katılım şartı konmalıdır. Yeni üyelere Tüzük kitabı mutlaka imza karşılığı verilmelidir...vs

 

Tabiki yukardakilerin dışında birçok değişik fikirlerde üretilebilir. Ancak bana göre bu değişimler en azından partililere bir ışık kaynağı olacak, örgütlerde barış sağlanacak, bir bakıma şu anda uyuyan tüm parti örgütlerine ilerisi için umut ve motivasyon getirecek, çalışmalara katılımlar ise çok önemli bir oranda artacaktır.

 

Son olarak tekrar etmek gerekirse yapılacak Tüzük kapsamlı, anlaşılır ve uygulanabilir olmalı, hiçbir muhlak ve tartışmaya açık madde bırakılmamalıdır. 

 

10 Mart 2018’de yapılacak olan 16 ncı Olağanüstü Tüzük Kurultayının CHP’ye önemli katkılar sağlayarak, son şansımızı iyi kullanıp, başarılar getirmesini diliyorum.    

 
Etiketler: CHP’de, Çok, Önemli, Tüzük, Kurultayı,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
07 Aralık 2020
Asgari Ücret ve Corona İlişkisi...
28 Ekim 2020
Cumhuriyet'in 97 nci Yılı Ve Türkiye...
16 Ekim 2020
İttifak İçine Girebilmek İçin Önce HDP Değişmelidir.
03 Ekim 2020
CHP'de Klavye Kabadayılığı
25 Temmuz 2020
CHP 37. Olağan Kurultay'ı.
30 Haziran 2020
CHP Kurultay'ları Ciddiye Alınmalıdır.
05 Haziran 2020
Amaç CHP'yi Karıştırmak HDP'yi Kışkırtmak.
13 Mayıs 2020
Ülke Ekonomileri ve Virüs İlişkisi.
02 Mayıs 2020
Corona Devam Ediyor Peki Siyaset Ne Yapıyor?
26 Nisan 2020
Covit-19 ve Aklıma Takılanlar...
22 Mart 2020
Sadece "yasak" getirmekle olmuyor...
31 Ocak 2020
Vah Vatandaşım Vah..!
25 Aralık 2019
Kanal İstanbul..!
31 Ekim 2019
Cumhuriyet'in 96.Yılı ve Değişen Siyasi Dengeler
30 Eylül 2019
İstanbul Depremi ve Siyaset Gündemi
10 Ağustos 2019
Kaz Dağları, Yabancı İşgali ve Çevre Katliamı...
30 Temmuz 2019
Suriye'li Göçmen Sendromu..!
25 Haziran 2019
Büyük Zafer İstanbul ve Türkiye'ye Hayırlı Olsun
10 Haziran 2019
Nerede Kalmıştık?
13 Mayıs 2019
Herşey Çok Güzel Olacak
20 Nisan 2019
İstanbul'da İş Bitti Tekrar Seçim Çok Düşük Olasılık...
01 Nisan 2019
Zafer Dürüstlük ve Samimiyetle Çalışanlarındır
18 Şubat 2019
CHP'deki Başarı Atamalardaki Adalete Bağlı
21 Ocak 2019
Sorun..! Cumhuriyet Tarihinin En Düşük Halk Desteği.
27 Aralık 2018
2019'a Beş Kala Türkiye
26 Kasım 2018
Yerel Seçimlere 4 Ay Kala Siyasetin Durumu
28 Ekim 2018
Yerel Seçimlerde AKP Zorda, CHP Avantajda.
21 Eylül 2018
Yerel Seçimler Öncesi CHP'de "ön seçim" Tartışmaları.
28 Ağustos 2018
Büyük Taarruz ve Zafer'in 96. Yılında Türkiye
02 Ağustos 2018
CHP'de Genel Başkanlardan Önce Zihniyetler Değişmelidir
21 Temmuz 2018
CHP'de Zamansız Kongre Girişimleri
28 Haziran 2018
İkinci Tura Kalacağı Umutla Beklenen Başkanlık'ta Sürpriz..!
08 Haziran 2018
OHAL ve Topal Demokrasi ile Gidilen Seçimler
26 Mayıs 2018
Türkiye`de Gerçek Demokrasiye 30 Gün Kala
04 Mayıs 2018
CHP Adayı ve Başarılı İttifak Süreci
23 Nisan 2018
23 Nisan'da CHP'nin Demokratik Özverisi
03 Nisan 2018
Türkiye'nin Durumu ve Seçimler
21 Mart 2018
CHP'de Örgüt Beklentisi Dışında Bir Tüzük
09 Şubat 2018
CHP'de 36 ncı Kurultay Yorumum ve Örgütün Beklentileri
25 Ocak 2018
Afrin Harekatı ve CHP Kongresi...
16 Ocak 2018
Kadıköy'ün İstanbul Olduğu Gerçeği ve İl Kongresi...
14 Aralık 2017
Farklı Gündemler Yaratıp, Bundan Medet Umanlar
22 Kasım 2017
Dereye Düşenlerin Tutunacak Dal Arayışı...
29 Ekim 2017
Cumhuriyetimizin 94. Yılını Kutlarken
19 Ekim 2017
AKP Her Geçen Gün Eriyor CHP ise Yükseliyor
21 Eylül 2017
Bu Kongrelerin Önemi Çok Büyük
28 Ağustos 2017
CHP’de Kongreler ve Seçimler Süreci Başlıyor
25 Temmuz 2017
Cemaat, Tarikat ve Biatçılıktan Ders Çıkarmak
10 Temmuz 2017
Adaleti Sevmeyenlere İlk Uyarı Başarıldı
25 Haziran 2017
#Adaletsiz Siyaset Olmaz
14 Haziran 2017
CHP'de Bir Dürüstlük Sembolünü Anarken
25 Mayıs 2017
Kurucu Parti Sıfatını Korumak ve Halka Güven Vermek
05 Mayıs 2017
Yüzde 49'un Başkan Adayları ve CHP'nin Misyonu
22 Nisan 2017
Muhalefeti Güçlendiren Bir Referandum ve CHP
06 Nisan 2017
Referandum'mu yoksa Genel Seçim mi?
10 Mart 2017
Mehter Marşıyla Gelip İzmir Marşıyla Gitmek
12 Şubat 2017
Yeni Anayasa İçin Referanduma Giderken
27 Ocak 2017
Bir Türk ve Bir Japon
04 Ocak 2017
Umut Beklenen Yeni Yıl'da Yine Kan ve Terör
21 Aralık 2016
Terörün adı istihbarat mı yoksa Feto zafiyeti mi?
22 Kasım 2016
Başkanlık Sistemi, Referandum ve CHP
30 Ekim 2016
Cumhuriyet'in 93 ncü Yılında Türkiye
07 Ekim 2016
Çete Mücadelesi mi? Muhalif Tasfiyesi mi?
26 Ağustos 2016
Darbe ve Feto Çetesinden Medet Uman Sözde Demokratlar
14 Ağustos 2016
Darbecilere Karşı Kesin Duruş Ancak İade-i İtibarla Olur.
10 Ağustos 2016
Ulusal Birliktelik Çok Güzel...Ya sonrası...
01 Ağustos 2016
Cemaat Ayaklanması ve Bursa Nutku
17 Temmuz 2016
Bu Seferde ''DARBENEKON'' olmasın
09 Temmuz 2016
Bir Aylık Ayrılık ve Hasret Bitti
06 Haziran 2016
CHP'de "Çoban Ateşi" İkinci Ayak İstanbul
29 Mayıs 2016
Kıvırmanın kolayı: Bilmiyordum, Bilmiyorduk
17 Mayıs 2016
CHP'de Yenilenme Çabaları ve Edremit Mitingi
07 Mayıs 2016
Hangi Hakkın Helali?
27 Nisan 2016
23 Nisan Demokrasi Yolunu Açan Sivil Bir Devrimdir
19 Nisan 2016
Dokunulmazlık Çelişkisi
11 Nisan 2016
Bekaroğlu ve Ensar Vakfı
01 Nisan 2016
1 Nisan ve İnsan Hakları
17 Mart 2016
İlan Edilmemiş "Olağanüstü Hal"
12 Mart 2016
Validebağ'da Hayvansal Vahşet..!
29 Şubat 2016
İBB'nin Kadıköy İçin Siyasi Ve Rantsal Kararı
21 Şubat 2016
CHP'de Birbirine Tahammülsüzlük Neden?
09 Şubat 2016
Laiklik, Terör ve Köy Enstitüleri
27 Ocak 2016
Şimdide CHP'de Atatürk Posteri Polemiği
20 Ocak 2016
CHP'de Kurultay'ın Ardından
12 Ocak 2016
Büyük Kurultaya Giderken
03 Ocak 2016
Sn.Cemal Canpolat İstanbul'u Neden ve Nasıl Kazandı?
29 Aralık 2015
CHP İstanbul İl Kongresi Ardından
22 Aralık 2015
CHP'de Makas Aralıkları Daralıyor
13 Aralık 2015
CHP Kadıköy Seçimlerine Belediye Damgası
20 Kasım 2015
Delege Sistemi Kaldırılmalıdır
05 Kasım 2015
CHP Neden? Seçimi Kaybetti...
02 Kasım 2015
Acı Veren Sonuç ve CHP'de Yapılması Gerekenler
29 Ekim 2015
92'nci Yıl Kutlanmaya Çalışılırken
12 Ekim 2015
Geliyorum Diyen Katliam ve İnsanlık Dramı
03 Ekim 2015
Öncelikle "BARIŞ" ın Adı Konmalıdır
15 Eylül 2015
"CHP Emekçi Kendi İç Dinamiklerine Sahip Çıkmalıdır"
29 Ağustos 2015
Yine Kutlama Yasağı ve Sözde Açılım
21 Ağustos 2015
AKp'nin İstediği Ortam Yaratılıyor.
13 Ağustos 2015
Yangını Söndürecek Tek Çözüm 4 lü Koalisyon
23 Temmuz 2015
Beklenen Sonuç ve Dinmeyen Gözyaşları..!
10 Temmuz 2015
Chp'ye Utanmazca "Dinsiz Parti" Yakıştırması
05 Temmuz 2015
"Ülküsünü İnkar Eden Zavallı Bir Siyasetçi"
29 Haziran 2015
Chp-Akp koalisyonu kolay Gerçekleşmez....
18 Haziran 2015
Sn.Bahçeli..! Aklını Başına Al ve İyi Düşün....
10 Haziran 2015
Sonuç: Nafile Koalisyon yada Erken Seçim...
31 Mayıs 2015
31 Mayıs, Gezi Parkı ve Siyaset
29 Mayıs 2015
CHP Seçimlerden 1 nci Parti Çıkabilir...Ancak..!
23 Mayıs 2015
CHP'nin Başarısı Bir Başka Partiye Bağlı Değildir.
15 Mayıs 2015
CHP İstanbul Son Hızla Çalışıyor
Haber Yazılımı