301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
23 Mayıs 2015 - Cumartesi 17:11
 
CHP'nin Başarısı Bir Başka Partiye Bağlı Değildir.
Özhan Mete
ozhanmetechp@gmail.com
 
 

Bugüne kadarki seçimlerin aksine CHP oldukça etkili sosyal ve ekonomik projelerle halkın karşısına çıkıyor. Geçmiş seçimler öncesi yazılarımda devamlı vurguladığım sol bir partinin seçim programı böyle olmalıydı. Görmek istediğimiz ve bugüne kadar beklediğimiz CHP işte budur.

 

Seçim bildirgeleri toplumun her kesimine hitap eden, ayakları yere basan, populizmden uzak vaadleri içeriyor. Böylece güzel bir seçim propagandası yürüyor. Gördüğüm ve bizzat yaşadığım kadarıyla üzerinde oldukça çalışılarak planlanmış abartısız ve dengeli olan bu vaadler yurttaşlarımızda oldukça ilgi yarattı. İktidarın ise dengesini bozup bir kez daha Anayasal suç işlemelerine, hatta devreye Cumhurbaşkanını sokmak zorunda kalmalarına neden oldu.                                                                                                                                                                                       

Seçim standlarına halkımızın her türlü kesiminden büyük ilgi var. Çalınan kapılar ve pencereler artık kapanmıyor. Uzatılan eller ve broşürler geri çevrilmiyor, Belki şimdilik yorum yapmak için çok erken ama aşı bu defa tutmuş gibi görülüyor..

 

Daha önceleri broşürlere sırt çevirenler, elleriyle iteleyenler bugün bunları alıp okumak için standlardan ve seçim ofislerinden eksik olmuyor. Genel Merkez örgütte çalışan üyelerine dağıtmaları için broşür dayandıramıyor. Seçim ofislerinde lojistik taleplerin ardı arkası kesilmiyor. İl, İlçe hatta Mahalle örgütleri tatlı bir rekabetle adeta birbirleriyle yarışır durumdalar. Bu çok önemli bir gelişmedir. 

 

CHP bildirgelerinde; orta ve dar gelirli halkımız yani çalışan yada ev hanımı kadınlarımız, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, emeklilerimiz, işçilerimiz, köylülerimiz, memurlarımız aklınıza gelebilecek her türlü emekçi kesimin sorunlarına çareler üretilmiş durumda. Demekki sen halkın karşısına inandırıcı sosyal ve ekonomik programlarla çıkarsan seçmen tabanıda buna duyarsız kalmıyor. 

 

Evvelki gün CHP Genel Başkanı Sn.Kılıçdaroğlu bir bomba daha patlatarak çok önemli ve 2035 yılına kadar tamamlanması planlanan ancak kanun değişiklikleriyle ilk 2 yılda hayata geçirilmeye başlanacak iş dünyası ile yerli ve yabancı mütesebbüsleri ilgilendiren buna bağlı olarak ülkemizdeki şu anki yaklaşık 3 milyondan fazla olup her geçen gün artan işsizlerin yarasına merhem olacak bir proje daha açıkladı.                                                                           

Bu proje hayata geçirildiğinde durağan ekonomiye ve istihdamın artmasına neden olacaktır. Böylece AKP'ye bir darbe daha vurulmuştur. Bunun çok titiz bir çalışmanın ürünü olduğu inkar edilemez. 

 

Kendi iş dünyamlada ilgili olduğu için bunlar bana yabancı gelmediği ve hayata geçirilmesi mümkün olduğu gibi, CHP iktidarında Türkiye'nin bulunduğu bölgede ekonomik açıdan büyümesi ile Yurdumuzun stratejik ve coğrafi konumu gözönüne alındığında Dünya Ticaretinin Merkezi olması, aynı zamanda ekonomik büyüme açısındadan oldukça ilginç ve uygun bir projedir. Bunlada en azından seçmenin %10 kadarı olan işveren kesiminede hitap edilerek, onlarada umut verilmiş oldu. 

 

Sn.Genel Başkan ve Parti Yönetimi ile bilhassa CHP'nin ekonomi kurmayları iyi bir çalışmayla üzerlerine düşen görevi yapmışlardır. Bunlardan sonra düşünülecek tek şey CHP iktidarıdır.

 

.......

Bunun gerçekleşmesi için CHP'nin kendi dışında gelişebilecek olaylara ihtiyacı yoktur. Örgüt zaten üzerine düşen görevi layıkıyla yapmaktadır. En tepeden en alt üyesine, atanan, sıralamaya giren yada girmeyen Milletvekili adaylarına kadar herkes özveriyle çalışmaktadır. Bundan sonraki tek önemli iş oyları çaldırmamak için sandıklara sahip çıkmaktır.

 

Azınlıktada olsalar bazıları HDP üzerinden siyasi hesaplar yapmakta eğer barajı geçerse AKP'nin  aleyhine olur gibi absürt fikirlerle başka bir partiye destek vermeye çalışmaktadır. 

 

Bu son derece yanlıştır. 

 

Sn. Genel Başkan "Bazı CHP'li arkadaşlarımın HDP barajı geçsin diye oy verecekleri söylentileri var, biz yardım kuruluşu Kızılay değiliz, lütfen partinize sahip çıkın"diyerek bu konudada son noktayı koymuştur.

 

Ve bencede çok yerinde bir uyarıdır. Artık çok azda olsalar bazı CHP'liler eğer gerçekten partiliyseler Genel Başkanlarına kulak vermeli ve bu sevdalarından vazgeçmeli, önceliklede ekmek yedikleri partilerine nankörlük etmemelidir.

 

Bir kere şu unutulmamalıdır;

 

Evet HDP barajı geçerse bilhassa doğu ve güneydoğuda AKP'den birçok Milletvekili çalacaktır. Bu doğrudur. Ancak meclise girdiklerinde İmralı ile Kandil'in emrinde oldukları sürece koalisyon yapacakları tek parti yine AKP olacaktır.                                                                                                                                                
Bu durumda fark eden nedir? 
                                                                                                                                                                                                        
İmralı ile Kandil'in geleceği AKP'ye bağlı değilmidir? Bunun için geçmişte mütabakat yapılmadı mı? Siz sanıyormusunuzki AKP dururken HDP bir başka parti ile koalisyona gidecek? En azından İmralı'daki zatın kaderi ve akibeti AKP'ye bağlıdır. Apo orda dururken, Kandil enselerindeyken HDP'nin AKP dışında bir parti ile işbirliği içine gidebileceğini düşünmek abesle iştigaldir. Dahada ötesi siyaseti iyi okuyamamaktır.

 

Yukardaki gerçekler bilinirken HDP'nin barajı geçmesi yada geçmemesi CHP'yi ilgilendirmemelidir. Her iki haldede AKP ile HDP işbirliği içindedir ve olmakta zorundadır. Seçim propagandaları sürecinde yaptıkları kayıkçı kavgasına ise kimse inanmamalıdır. HDP'yi yöneten Kandil ve İmralı faktörü ise hiçbir zaman gözardı edilmemelidir.

 

Belliki Sn.Kılıçdaroğlu'da bunun farkındadır ve parti üyelerini bu konuda uyarmıştır. CHP'nin bir başka partiyi desteklemesi asla beklenemez. Üstelik geçmişte baraj sorunu olan MHP'ye iyi niyetle bşr kısım CHP'lilerin verdiği desteklerin sonuçlarını yaşamış bir partiyiz. Başta Cumhurbaşkanlığı ve diğer birçok olaylarda AKP'ye mecliste verdikleri desteği ne çabuk unuttuk. 

 

Şimdi birileri çıkıp Sn.Kılıçdaroğlu ile bazı parti yöneticilerinin "HDP'nin barajı geçmesini isteriz" sözlerini çarpıtabilir. Bu sözler demokrasiye inanmış bir sol partinin yöneticilerinin iyi niyetli yaklaşımları ile zaten olması gereken temennilerinden ibarettir. Bunu çarpıtmanın yada başka türlü yorumlamanın anlamı ve gereği yoktur.                                           

Zaten barajın düşmesi için CHP'nin geçmişteki çabaları ve sözleride bilinmektedir. Demokrasi açısından söylenen temenni anlamındaki bu sözler rehber alınarak yada bahane edilerek HDP'ye yada bir başka partiye perde arkasında destek vermeye çalışmak bir yana, bunu düşünmek bile yanlıştır. Üstelik şu an işini gücünü bırakarak, gecesini gündüzüne katıp özveriyle çalışan partililerin emeklerinide hiçe saymaktır. Herşey bir yana parti suçudur.

 

Sonuçta CHP birinci parti çıkmak ve iktidar olmak için en üstünden en alt tabanına kadar tüm örgütüyle birlikte dersine çok iyi çalışmış olarak uygun adım yürümektedir. Önümüzdeki çok önemli seçimde CHP'ye gönül vermiş, bugüne kadar ilke ve ideolojilerine inanmış, destek vermiş yurttaşlarımız artık CHP'den iktidar beklemektedir. Bu süreçte hiçbir partinin baraj sorunu CHP'nin ilgi alanına giremez ve girmemelidir. Zaten Sn.Kılıçdaroğlu'da bunu uyarılarıyla partililere vurgulamıştır. Örgüt için bundan gayrısı sadece CHP için çalışmak bazı çatlak seslere ise kulak tıkamak olmalıdır.

 

Bu ülkede Cumhuriyeti kurmuş 92 yıllık bir çınar olan koskoca CHP'nin başarısı bu kadar iyi niyetli ve özverili çalışmalardan sonra bir başka partinin parlamentoya girip, girememesine endeksli olamaz, olmamalıdır. 

 
Etiketler: CHP'nin, Başarısı, Bir, Başka, Partiye, Bağlı, Değildir.,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
07 Aralık 2020
Asgari Ücret ve Corona İlişkisi...
28 Ekim 2020
Cumhuriyet'in 97 nci Yılı Ve Türkiye...
16 Ekim 2020
İttifak İçine Girebilmek İçin Önce HDP Değişmelidir.
03 Ekim 2020
CHP'de Klavye Kabadayılığı
25 Temmuz 2020
CHP 37. Olağan Kurultay'ı.
30 Haziran 2020
CHP Kurultay'ları Ciddiye Alınmalıdır.
05 Haziran 2020
Amaç CHP'yi Karıştırmak HDP'yi Kışkırtmak.
13 Mayıs 2020
Ülke Ekonomileri ve Virüs İlişkisi.
02 Mayıs 2020
Corona Devam Ediyor Peki Siyaset Ne Yapıyor?
26 Nisan 2020
Covit-19 ve Aklıma Takılanlar...
22 Mart 2020
Sadece "yasak" getirmekle olmuyor...
31 Ocak 2020
Vah Vatandaşım Vah..!
25 Aralık 2019
Kanal İstanbul..!
31 Ekim 2019
Cumhuriyet'in 96.Yılı ve Değişen Siyasi Dengeler
30 Eylül 2019
İstanbul Depremi ve Siyaset Gündemi
10 Ağustos 2019
Kaz Dağları, Yabancı İşgali ve Çevre Katliamı...
30 Temmuz 2019
Suriye'li Göçmen Sendromu..!
25 Haziran 2019
Büyük Zafer İstanbul ve Türkiye'ye Hayırlı Olsun
10 Haziran 2019
Nerede Kalmıştık?
13 Mayıs 2019
Herşey Çok Güzel Olacak
20 Nisan 2019
İstanbul'da İş Bitti Tekrar Seçim Çok Düşük Olasılık...
01 Nisan 2019
Zafer Dürüstlük ve Samimiyetle Çalışanlarındır
18 Şubat 2019
CHP'deki Başarı Atamalardaki Adalete Bağlı
21 Ocak 2019
Sorun..! Cumhuriyet Tarihinin En Düşük Halk Desteği.
27 Aralık 2018
2019'a Beş Kala Türkiye
26 Kasım 2018
Yerel Seçimlere 4 Ay Kala Siyasetin Durumu
28 Ekim 2018
Yerel Seçimlerde AKP Zorda, CHP Avantajda.
21 Eylül 2018
Yerel Seçimler Öncesi CHP'de "ön seçim" Tartışmaları.
28 Ağustos 2018
Büyük Taarruz ve Zafer'in 96. Yılında Türkiye
02 Ağustos 2018
CHP'de Genel Başkanlardan Önce Zihniyetler Değişmelidir
21 Temmuz 2018
CHP'de Zamansız Kongre Girişimleri
28 Haziran 2018
İkinci Tura Kalacağı Umutla Beklenen Başkanlık'ta Sürpriz..!
08 Haziran 2018
OHAL ve Topal Demokrasi ile Gidilen Seçimler
26 Mayıs 2018
Türkiye`de Gerçek Demokrasiye 30 Gün Kala
04 Mayıs 2018
CHP Adayı ve Başarılı İttifak Süreci
23 Nisan 2018
23 Nisan'da CHP'nin Demokratik Özverisi
03 Nisan 2018
Türkiye'nin Durumu ve Seçimler
21 Mart 2018
CHP'de Örgüt Beklentisi Dışında Bir Tüzük
18 Şubat 2018
CHP’de Çok Önemli Tüzük Kurultayı
09 Şubat 2018
CHP'de 36 ncı Kurultay Yorumum ve Örgütün Beklentileri
25 Ocak 2018
Afrin Harekatı ve CHP Kongresi...
16 Ocak 2018
Kadıköy'ün İstanbul Olduğu Gerçeği ve İl Kongresi...
14 Aralık 2017
Farklı Gündemler Yaratıp, Bundan Medet Umanlar
22 Kasım 2017
Dereye Düşenlerin Tutunacak Dal Arayışı...
29 Ekim 2017
Cumhuriyetimizin 94. Yılını Kutlarken
19 Ekim 2017
AKP Her Geçen Gün Eriyor CHP ise Yükseliyor
21 Eylül 2017
Bu Kongrelerin Önemi Çok Büyük
28 Ağustos 2017
CHP’de Kongreler ve Seçimler Süreci Başlıyor
25 Temmuz 2017
Cemaat, Tarikat ve Biatçılıktan Ders Çıkarmak
10 Temmuz 2017
Adaleti Sevmeyenlere İlk Uyarı Başarıldı
25 Haziran 2017
#Adaletsiz Siyaset Olmaz
14 Haziran 2017
CHP'de Bir Dürüstlük Sembolünü Anarken
25 Mayıs 2017
Kurucu Parti Sıfatını Korumak ve Halka Güven Vermek
05 Mayıs 2017
Yüzde 49'un Başkan Adayları ve CHP'nin Misyonu
22 Nisan 2017
Muhalefeti Güçlendiren Bir Referandum ve CHP
06 Nisan 2017
Referandum'mu yoksa Genel Seçim mi?
10 Mart 2017
Mehter Marşıyla Gelip İzmir Marşıyla Gitmek
12 Şubat 2017
Yeni Anayasa İçin Referanduma Giderken
27 Ocak 2017
Bir Türk ve Bir Japon
04 Ocak 2017
Umut Beklenen Yeni Yıl'da Yine Kan ve Terör
21 Aralık 2016
Terörün adı istihbarat mı yoksa Feto zafiyeti mi?
22 Kasım 2016
Başkanlık Sistemi, Referandum ve CHP
30 Ekim 2016
Cumhuriyet'in 93 ncü Yılında Türkiye
07 Ekim 2016
Çete Mücadelesi mi? Muhalif Tasfiyesi mi?
26 Ağustos 2016
Darbe ve Feto Çetesinden Medet Uman Sözde Demokratlar
14 Ağustos 2016
Darbecilere Karşı Kesin Duruş Ancak İade-i İtibarla Olur.
10 Ağustos 2016
Ulusal Birliktelik Çok Güzel...Ya sonrası...
01 Ağustos 2016
Cemaat Ayaklanması ve Bursa Nutku
17 Temmuz 2016
Bu Seferde ''DARBENEKON'' olmasın
09 Temmuz 2016
Bir Aylık Ayrılık ve Hasret Bitti
06 Haziran 2016
CHP'de "Çoban Ateşi" İkinci Ayak İstanbul
29 Mayıs 2016
Kıvırmanın kolayı: Bilmiyordum, Bilmiyorduk
17 Mayıs 2016
CHP'de Yenilenme Çabaları ve Edremit Mitingi
07 Mayıs 2016
Hangi Hakkın Helali?
27 Nisan 2016
23 Nisan Demokrasi Yolunu Açan Sivil Bir Devrimdir
19 Nisan 2016
Dokunulmazlık Çelişkisi
11 Nisan 2016
Bekaroğlu ve Ensar Vakfı
01 Nisan 2016
1 Nisan ve İnsan Hakları
17 Mart 2016
İlan Edilmemiş "Olağanüstü Hal"
12 Mart 2016
Validebağ'da Hayvansal Vahşet..!
29 Şubat 2016
İBB'nin Kadıköy İçin Siyasi Ve Rantsal Kararı
21 Şubat 2016
CHP'de Birbirine Tahammülsüzlük Neden?
09 Şubat 2016
Laiklik, Terör ve Köy Enstitüleri
27 Ocak 2016
Şimdide CHP'de Atatürk Posteri Polemiği
20 Ocak 2016
CHP'de Kurultay'ın Ardından
12 Ocak 2016
Büyük Kurultaya Giderken
03 Ocak 2016
Sn.Cemal Canpolat İstanbul'u Neden ve Nasıl Kazandı?
29 Aralık 2015
CHP İstanbul İl Kongresi Ardından
22 Aralık 2015
CHP'de Makas Aralıkları Daralıyor
13 Aralık 2015
CHP Kadıköy Seçimlerine Belediye Damgası
20 Kasım 2015
Delege Sistemi Kaldırılmalıdır
05 Kasım 2015
CHP Neden? Seçimi Kaybetti...
02 Kasım 2015
Acı Veren Sonuç ve CHP'de Yapılması Gerekenler
29 Ekim 2015
92'nci Yıl Kutlanmaya Çalışılırken
12 Ekim 2015
Geliyorum Diyen Katliam ve İnsanlık Dramı
03 Ekim 2015
Öncelikle "BARIŞ" ın Adı Konmalıdır
15 Eylül 2015
"CHP Emekçi Kendi İç Dinamiklerine Sahip Çıkmalıdır"
29 Ağustos 2015
Yine Kutlama Yasağı ve Sözde Açılım
21 Ağustos 2015
AKp'nin İstediği Ortam Yaratılıyor.
13 Ağustos 2015
Yangını Söndürecek Tek Çözüm 4 lü Koalisyon
23 Temmuz 2015
Beklenen Sonuç ve Dinmeyen Gözyaşları..!
10 Temmuz 2015
Chp'ye Utanmazca "Dinsiz Parti" Yakıştırması
05 Temmuz 2015
"Ülküsünü İnkar Eden Zavallı Bir Siyasetçi"
29 Haziran 2015
Chp-Akp koalisyonu kolay Gerçekleşmez....
18 Haziran 2015
Sn.Bahçeli..! Aklını Başına Al ve İyi Düşün....
10 Haziran 2015
Sonuç: Nafile Koalisyon yada Erken Seçim...
31 Mayıs 2015
31 Mayıs, Gezi Parkı ve Siyaset
29 Mayıs 2015
CHP Seçimlerden 1 nci Parti Çıkabilir...Ancak..!
15 Mayıs 2015
CHP İstanbul Son Hızla Çalışıyor
Haber Yazılımı