Yazı Detayı
19 Aralık 2017 - Salı 18:54
 
DİN... SAĞLIK.. SİYASET ve SPOR
Osman Demir
mimar_osman@hotmail.com
 
 

Bu 4 konuya insanımız toplumumuz fazlaca ilgi duyar konuşur,fikir beyan eder,tartışır.. Hatta bazan bildiğinden fazlada konuşur,ahkamda kestiği olur..
Bu işleri meslek edinen konunun aktörleride bu konuşmadan,ilgiden, kendi alanlarına girilip hüküm verilmesinden, rahatsız olurlar.. En çokta din konusunda ,hocalar,ilahiyatçılar ve sağlık konusundada tabiiki doktorlar şikayet eder ve bu hakkı çok görürler vermek istemezler.
       

Peki,sanat değil,ziraat değil,eğitim, mühendislik değilde, DİN, SAĞLIK , SİYASET ve SPOR??.  Belki en çokda din ve sağlık.
İşte cevapta burada zaten.. Bu sorunun cevabında saklı; Bu konular bireyin, herkesin hayatının çok içinde ve toplumu kişileri çok ilgilendiriyor ,alakadar ediyorda ondan..Yoksa öyle kendiliğinden yada rastgele değil.Burada bir gerekçe ve realite var. Bunu görmek lazım. Görüncede bu konuşmaları,fikir beyanlarını, normal karşılamak lazım gelir.
Pek tabiiki, fazla ileri gidip haddi aşmamak, ahkam kesmemek ve doktora doktorluk taslamamk kaydıyla.
       

Bu din, sağlık,siyaset ve spor, hayatın çok içinde ve herkesi çoğunluğu fazlaca alakadar eder,ilgilendirir.
Hatta DİN için hayatın içinde bile değil, HAYAT DİN'İN İÇİNDE demek daha doğru olur.Dolayısı ile herkes belli bir ölçüde diniyle ilgili dinini öğrenmesi ve diniyle ilgili bilgi sahibi olması zarurettir, farzdır. Çünkü herkes bu manada mükelleftir.İslamda din adamı,ruhbanlık yoktur.HERKES DİNİNİN ADAMIDIR.

Kur'ani Kerimde ''bu kitaptan (hükümlerden)sorumlusunuz, ve yarın bundan sorulacaksınız''. buyrulmaktadır. Hocalar imamlar sorumludur,onlar sorulacak denmiyor.Hal böyleyken, mükellef ve sorumlu olan her şahsın, dinini öğrenmesi, konularla ilgili olarak düşünmesi ve fikir beyan etmesi hakkıdır hatta vazifesidir.Bunu yada  işin alımlerinin farklı görüşlerinden bir tanesini seçmesi,uygun görmesini çok görmek,gereksiz bulmak, buna sınır çizmek son derece yanlış, sakıncalı ve sakat bir anlayıştır.Eğer siz konunun aktörleri, işin meslek sahipleri bu çok normal olan, ve belli bir seviyedeki ilgiyi,gereksiz,bilgiyi fazla görüyorsanız, sizin olmanız gereken daha derinliklerde olmadığınızı gösterir.
Bu işi meslek olarak yapıyor olabilirsin, doğal olarakda daha fazla bilgi sahibide olabilirsin.Olmanda lazım zaten.Ancak konuşup fikir beyan eden kişiye ''sen hoca mısın''?. DİYE ÇIKIŞMAK YANLIŞTIR.. yarın sana doktorluktan, mühendislikten sorulmayacak ama o kişiye ve HERKESE DİNİNDEN SORULACAKTIR. 

Ayrıca bir Mehmet Akif Ersoy gibi örnekler vardır. Din, ilahiyat eğitimi almamıştır, veteriner dir, ama bu konuda okadar yetişmiştirki, Kuranı Kerim meali yazmıştır.Ki bu çok ileri bir seviyedir.Necip Fazıl 'ın şiirlerine yazılarına bakın onun Kuran ve din bilgisini görürsünüz.Böyle nice örnekler var.Hatta ilginçtir, hatırladığım kadarıyla ilahiyat eğitimi almış, aydınımız, mütefekkirimiz da pek yoktur.

Kişinin aklı, fikri, düşüncesi yokmu,? yada yokmu sayılacak,buna yasakmı konacak?..Halbuki Yüce Allah verdiği aklı ve yarattığı bireyi muhatap alır,ona kıymet verirken sen ne hakla vermiyorsun??.Kurani Kerimde Rabbimiz; DÜŞÜNÜN, AKLEDİN, AKLINIZI ÇALIŞTIRIN,KAİNATI ,ONDAKİ AYETLERİ VE HADİSELERİ OKUYUN.. DÜŞÜNMEZMİSİNİZ, AKLETMEZMİSİNİZ, İBRET ALMAZ MISINIZ?.. Diye buyurarak, akletmeyi, düşünmeyi adete emreder.Allah emrederken,kim ne hakla yasak yada sınır koyar?
     

Diğer 2. konu ise sağlıktır. Sağlıkta herkesi ilgilendirmesi oldukça normal ve doğal.Bu konuda okur, dinler bilgi sahibi olur ve konuşur pek tabiiki. Bugün koruycu hekimlik en fazla önem verilen konudur. Buradada kişinin bilgilendirilmesi ön şart ve gereklidir.Ayrıca ''İYİ HASTA OLMAK'' diye bir kavram var sağlıkta. Hastanın bilgi sahibi olması, kendini iyi anlatması,iyi anlaması, ve söylenenleri uygulamsı istenir ve övülür.Kişinin kendini koruyarak ,tedavilerini doğru yaparak KENDİ DOKTORU OLMASI istenir.
     

Diğer siyaset ve sporda yine hayatımızın içinde olduğundan ilgi duyulur,alakadar olunur, bunun pek tabii sonucu olarakta konuşulur, fikir beyan edilir.Bunlar tabii dir ve realitedir..Çok görmek, sınır koymak, en basit konuda bile bireye hak vermeyip işin uzmanın hakkı olduğunu söylemek doğru bir yaklaşım değildir ve yanlıştır.
    OSMAN  DEMİR..

 
Etiketler: DİN..., SAĞLIK.., SİYASET, ve, SPOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı