301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
03 Ocak 2018 - Çarşamba 18:02
 
DİYANET KAPATILSIN, BÜTÇESİ DE BİLİMSEL EĞİTİME AKTARILSIN!
Necdet Saraç
necdet@haber24gazetesi.com
 
 

Günlük yaşama İslam hukuku üzerinden doğrudan müdahale anlamına gelen “fetva” dün Şeyhülislamlar üzerinden yapıyordu, bugün de Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden.

Dün padişah istediği konuda Şeyhülislam’a “fetva” yayınlattırıyor, sonra da bu fetvaya yaslanarak “ferman” yayınlıyordu. Bugün ise, Şeyhülislamlık makamı gibi geniş yetkilerle donatılmış Diyanet İşleri Başkanlığı, kağıt üzerinde de olsa laik olan Türkiye’de iktidarı da arkasına alarak fetva yayınlamaya devam ediyor…

En son “9 yaşındaki kızlar evlenebilir” diye özetlenebilecek “fetva” bu işin yalnızca kamuoyuna yansıyan küçük bir parçası. Diyanet’in “buluğ çağı” ve “nikah” tanımlamalarında '9 yaşındaki kız evlenebilir' diye belirtmesi haklı olarak kamuoyunda “çocuk istismarcılığı” olarak tepki topladı. Tepkiler artınca Diyanet her zamanki gibi bir kez daha “biz böyle demedik, söylediklerimiz çarpıtılıyor” lafının arkasına sığındı, sitesindeki tanımlamalara rağmen bu konudaki yorumları “yalanladı”!

Aynı Diyanet, daha önce de tepki çeken benzer “fetvaları” ve “yorumları” da ya yalanlamış ya da geri çekmemiş miydi?

Uzak geçmişe gitmeye gerek yok!

“Emlakçının alacağı komisyon ücretinin helal” olduğuna dair bile fetva yayınlayan, tepkiler üzerine daha sonra “yanlış anlaşıldığı için yalanlanan, düzeltilen veya sessiz kalınan” Diyanet fetvalarına dair birkaç örnek:

“Babanın öz kızına duyduğu şehvet” konusunda Diyanet’in fetvası acaba neyi içeriyordu?

“SMS ve internet üzerinden yayınlanan mesajla eşlerin “Boş ol” diyerek boşanabileceğini kim yayınladı?

Diyanet “eti yenmeyen hayvanlarının sütünün tüketilmesinin de söz konusu olamayacağını belirterek, “eşek sütü” tartışmalarına “ışık” tutmamış mıydı?

Şans faktörüne dayalı oyunların “haram” ilan edilmesi bir yana “Lades oyunu da bir tür kumar niteliğindedir” diyen Diyanet değil miydi?

Ya olgunlaşmamış “sebze ve meyvelerin satışını caiz görülmemesi” fetvası kimindi?

Peki “Müslüman erkeklerin kadınlara has süs eşyalarını kullanmaktan uzak durmaları gerekir” diyen, “sırf süs için evde köpek beslenmesi caiz değildir” diyen Diyanet değil mi?

Her konuda “fetva” veren Diyanet Alevilerle ilgili de fetva vermeden durur mu? 

“Alevi olan kişi ile evlilik caiz midir?” sorusuna, “Müslüman olanla evlenilir, olmayanla evlenilmez” diyen Diyanet değil mi?

Diyanet yalnızca bu fetvalarla da yetinmiyor…

117 bin 378 personeli yetmediği için 9 bin 500 personel daha almaya hazırlanan, bir çok ilin nüfusundan daha fazla personele sahip, yaklaşık 8 milyarlık bütçesiyle bir çok bakanlığın bütçesinden daha büyük bütçesi olan, protokoldeki yeri de, toplumsal örgütlenmedeki pozisyonu da sürekli büyütülen, laik bir ülkeye dini referanslarla “ayar” vermeye çalışan Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumsal ilişkileri normalleştirmek, farklılıklarda eşitliği sağlamak, çocukları ve kadınları korumak bir yana, yayınladığı fetvalarla, yaptığı icraatlarla farklılığı, kutuplaşmayı ve nefreti körüklüyor…

Bu ülkeye daha fazla din, daha fazla fetva gerekmiyor!

Bu ülkeye daha fazla eşitlik, daha fazla özgürlük, daha fazla vicdan gerekiyor...

Laik bir ülkede fetvalara yer olmamalı, isteyen istediği gibi inanıp, istediği yerde ve istediği biçimde ibadet edebilmeli!

Diyanet kapatılsın, bütçesi laik ve bilimsel eğitime aktarılsın!

 
Etiketler: DİYANET, KAPATILSIN,, BÜTÇESİ, DE, BİLİMSEL, EĞİTİME, AKTARILSIN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı