301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
03 Eylül 2020 - Perşembe 09:15
 
DÖViZ KURLARINDAKİ ARTIŞ ; İHRACATA YARAR MI?
Bülent Akkılıç
bulentakkilic@gmail.com
 
 
Salgınla birlikte sıkı önlemlerin başlamasının ardından, Türkiye ekonomisi pek çok sektörde nisan ve mayıs aylarında dibe vurmuştu.
Uçuşlar durmuş, AVM’ler, restoranlar, kuaförler kapanmış sayısız sektör durma noktasına yaklaşmıştı.
Haziran ayında yaşamın yeni kurallar eşliğinde normalleşmesi, kademeli işe dönüş planının devreye girmesiyle birlikte ekonomi nefes almaya, toparlanma sinyalleri vermeye başlamıştı.
 
Kamu bankaları konut kredi faizlerini tarihi düşük seviyelere çekerek bu toparlanmanın ivmelenmesine omuz vermişti. Ancak ağustos ayında döviz kurlarındaki sıçrama, faizleri yeniden yükselişe geçirdi.
Bu tablo enflasyonu tekrar tırmandırıp tüketicinin alım gücünü düşürerek iç talebi yavaşlatabilir ve özellikle döviz borcu olan şirketlerin bilançolarını bozarak yatırım ortamını olumsuz etkileyebilir.
 
DÖViZ KURLARINDAKİ ARTIŞ ; İHRACATA YARAR MI?
 
Döviz kurlarındaki artışın ekonomiye tek olumlu etkisi ihracatı desteklemesi olabilir. TL’nin değerinindüşmesi ihraç mallarımızın döviz cinsinden fiyatını aşağı çekerek dış pazarlardaki talebi artırabilir.
Ancak teorik olarak mümkün olan bu destek, pratikte çok fazla hayata geçmiyor. Çünkü döviz kurlarındaki artış ithal girdilerin TL cinsinden maliyetini yükselterek ihraç mallarının döviz cinsinden fiyatının uzun süre düşük tutulabilmesinin önüne geçiyor. Fakat yine de iç talebin kısıldığı ortamlarda şirketler, can havliyle dış pazarlara yöneldikleri için ihracatta artış görülebiliyor.
Ancak Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) içinde ihracatın payı çok yüksek olmadığı için bu durum ekonomideki küçülmenin tamamen önüne geçilmesine yetmiyor.
Mevcut durumda ihracatın yükselmesine engelteşkil edebilecek bir neden daha var. Bunu da korona virüs krizi nedeniyle neredeyse dünyadaki tüm ülkelerin resesyonda olması oluşturuyor.
Mesela en önemli ihracat pazarımız olan Avrupa Birliği’nde bu yıl çift haneli küçülme bekleniyor.
Hal böyleyken döviz kurlarındaki yükselişin ihracatı desteklemesi biraz zor görünüyor.
Korona virüs krizi nedeniyle uluslararası seyahatler neredeyse durduğu için döviz kurlarındaki yükselişin turizm gelirlerine bir katkısının olması da mümkün değil.Kısacası, ekonomide haziran ve temmuz aylarında görülen dipten çıkış eğilimi, döviz kurlarındaki son sıçramanın etkiyle şu sıralarda durmaya başlamış olabilir.
Ağustos ve eylül aylarında iç talebin yeniden kısılmaya başladığını görebiliriz.
Hal böyle olursa ekonomi korona virüs kriziyle içine düştüğü dipten çıkamadan yeniden dibe doğru gidebilir.
 
 
Etiketler: DÖViZ, KURLARINDAKİ, ARTIŞ, ;, İHRACATA, YARAR, MI?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı