301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
01 Mart 2017 - Çarşamba 13:28
 
İBADETLERDE VE DİN ANLAYIŞIMIZDA ÖZ ,İÇERİK YOK,İŞİN ŞEKLİNDE VE KABUĞUNDAYIZ.
Osman Demir
mimar_osman@hotmail.com
 
 
 Hemen hiçbir ibadetin ve dini pratiğin içi,özü ve anlamında değil, işin ŞEKLİNDE ve KABUĞUNDAYIZ. Hatta sosyal ilişkilerimizde igenel yaşantımızda da bu böyle. Samimiyet kalmamış, selam sabah yok, varsa da usül den adetten, lafın gelişi bir hal hatır sorma..
Halbuki, Allah bizden, her işimizde ve ibadetimizde samimiyet ister, içtenlik ister, iyi niyet ister.Bir Müslüman bunları içselleştirmelidir.Yüce kitabımız Kur anı Kerimde daha çok İHLAS olarak geçer.Mü'minun suresinde , müminlerin vasıflarını sayarken, '' Onlar namazlarında huşu içindedirler ''.(2. ayet).  İhlas, işi yalnızca Allaha has kılarak, yalnız Allahın rızasını amaçlayarak, hertürlü riya,gösteriş ve saikten uzak,samimi olmaktır.. HUŞU ise bunun dahada ilerisinde, bir, haşyet,bir arzu bir zevk ve iştahla bunu yapmak,ve gönül huzuru içinde ibadetini yapmaktır..
      Biz günümüz Müslümanları ise,kolunun neresini yıkayacağını, elini bağlarken, hangi parmağın nasıl duracağından tutunda, tahiyatta sol başparmağı kırıp, sağ ayağı kırarak onun üzerinde oturup, secdeye giderken topukları kapatıp biribirine değdirmemiz gerektiği gibi, işin şekli kısımlarına takılıp kaldık, onları önceledik, işin içine inemedik.
Bunları yaparken, acaba, içimizi gönlümüzü,aklı mızı benliğimizi namaza, Allaha verebildik mi, kimin huzurunda bulunduğumuzun şuurunda olabildik mi?.Maalesef hayır.
Namaz sureleri deyipte okuduğumuz surelerin nekadarın anlamını biliyoruz, o anlamını düşünerek ve ondan kendimize pay alarak okuyoruz ??.
Her gün 40 defa okuduğumz Fatiha suresinin 7 ayetlik mealini biliyor muyuz,O manasını düşünerek okuyup hayatımıza uyarlıyor muyuz.İyya kenağbüdü ve iyya kenesteğin,(yalnızca sana kulluk eder , ve yalnızca senden yardım dileriz ), sözüne uyuyor muyuz? Sıra telmustekım, nekadar sıratı müstekim deyiz, ?.Yüzümüzü döndüğümüz kabe  bizim yönümüz, istikametimiz bağlandığımız yer oldu mu acaba. Yaşamımız da pergelin bir ayağını oraya koyup , o çizgi ve istikamette eksende yaşayabildik mi..?
Ama namaz surelerini illada yukarıdan aşağıya okumanın şart olduğunu sanıyoruz. Namaz suresi diye birşey yoktur..Bu bizim koyduğumuz bir addır. Namaz, kulluktur, Allahın yüceliğini, kendi küçük ve yetersizliğini kabül edip, onun divanında saygıyla durmaktır, En büyük duadır,ibadettir.Şekillerine kabuğuna takılıp kalmak, rahmet deryasından mahrum kalmaktır.Peygamber efendimizin ifadesi ile ''NAMAZ , MÜ MİNİN MİRACIDIR''. Düşünebiliyor musunuz ?. MİRAÇ... Yani bununla kişi miraca varabilir.. Ama bu ne abdest üstüne abdest almakla olur, ne ayak arasını 4 parmak, yada bir karış açık tutmakla,olur. Ne sarıkla ne takkeyle olur, nede teşbihle ,Gülyağı ver misvakla hiç olmaz.
Safları sıkı tutmaktan daha önemlidir ,DIŞARIDA SAFLARI SIKI TUTMAK, kardeşinden haberdar olup,onun yardımında olmak.Namazda safları düz ve dosdoğru yap, dışarda işlerinde olmadığı kadar eğri ol, dolambaçlı ol, sözünde durma, güvenilir olma..Oldu mu.. Hiç olmadı ve olmaz da.
''Namaz insanı kötülüklerden geri alır'' ayeti kerimesi var.Peki, bu kadar insan namaz kılıyor.. Bunların hepsi, hepimiz kötülüklerden alıkoyuyormuyuz kendimizi, namaz bunu veriyor mu ,sağlıyor mu.?? keşke öyle olsa ama  öyle değil.Bunu herkesin kendisine sorması lazım.. Önce bunu kabül edip bu özeleştiriyi yapması tabii ki ön şart.. Ardındanda nie kötülüklerden sakındırmıyor,ideal iyi ahlaklı, iyiyliği emreden,kötülükten sakındıran ideal bir insan yapmıyor diye sorması cevap aranması lazım herkesin.. Ve hemen ardındanda kıldığı namaza bakması lazım.. Onu sorgulaması lazım.. Ve dışına, kabuğuna şekline ve ayrıntılarına verdiği ehemmiyeti içeriğine vermeli anlayarak,benliği ilSe ihlasla ve huşu ile kılmalıdır..
      Oruç ibadetini alırsak, aynı şekil ve detaylarla karşılaşırız..Kaç saat aç duruyoruz, Sahura kalkmak sevap mı, ezan bitene kadar yiyebilir miyim, orucu hurmayla, zeytinle açmak mı daha sevap.. Be mübarek, peygamberimiz karpuz vardıda hurmayla mı açtı orucunu, salatalık vardıda zeytinlemi açtı orucunu.. Bunlara takılıp kalacağına, orucun anlamını anla, derinliğine in.. Elin le, dilinle, gözünle ,tüm azalarınla oruç tutmaya bak.Hacc, hacdan geldikten sonra, namaz camiden çıktıktan sonra başlar, bunu bil, bunu anla.Oruç da bir anşlamda ramazan bittikten sonra başlar. Hayatının nekadarını ramazan yapabildin. Ki bakalım sende neler kaldı, ramazan ve oruçtan. DÜNYANI RAMAZAN ET ki AHİRETİN BAYRAM OLSUN.
       Hasılı domuz eti yemekten sakınıp korktuğumuz kadar, kardeşimizin hakkını yemekten korkup sakınmadık.Diş fırçamızda domuz kılı var mı diye endişelendiğimiz kadar, kazancımızda faiz, haram var mı diye bakmadık, korkmadık sakınmadık.. Peki hangisi önemli.. Hiç mukayese bile edilemez.Kur anın kabına yazısına gösterdiğimiz saygı ve özenin başa koymanın ,çeyreğini o ayetin anlamına içeriğine,yani kendisine göstermiyoruz.Kitabın kendisine abdestsiz dokunmuyor, onu alçağa koymuyoruz, ama emirlerini okumuyor,anlamıyor ,emirlerini dinlemiyoruz, ayetleri kendimize indirmi yoruz.Cebimizde ki bozuk paraları ihtiyacı olan olmayan dilencilere veriyoruz, ama fakirin hakkı olan farz olan zekatı vermiyor, infakı yapmıyoruz.Doğru ve sağlıklı bir öncelik sıramız hiç yok, hatta ters bir öncelik sıramız var.. Şekil ve kabuk ön sırada. Öz içerik ise arkada bile değil, maalesef hiç yok...Bu nasıl Müslümanlık ? Yarın ahırette Rabbimiz bize şöyle dese,;'' kulum sen nekadar verdiysen, bende sana okadar vereceğim, sen ne kadar bağışladıysan bende seni okadar bağışlayacağım, sen nekadar iyilik ettiysen merhametli olduysan bende sana okadar merhametli olacağım, sen nekadar acıdıysan bende seni okadar acıyacağım.Halimiz ne olur acaba.?
 
Etiketler: İBADETLERDE, VE, DİN, ANLAYIŞIMIZDA, ÖZ, ,İÇERİK, YOK,İŞİN, ŞEKLİNDE, VE, KABUĞUNDAYIZ.,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Ocak 2021
HER İLE ÜNİVERSİTE VE YÜKSEK KONTENJANLAR YANLIŞ OLMUŞTUR
28 Aralık 2020
''ÖNCE EVİM'' DEĞİL ''ÖNCE CANIM'' DEMELİYİZ. İŞ ÇOK CİDDİ
20 Aralık 2020
ALİ BABACAN AK PARTİYE VE HÜKÜMETE ALINMALIDIR
04 Eylül 2020
Hain ve alçak FETÖ'cünün yakını akrabası vs olmaz.
28 Mayıs 2020
BÖYLE ''ULUSA SESLENİŞ'' OLMAZ.!
08 Şubat 2020
ELAZIĞDA 560 AĞIR HASARLI VE ACİL YIKILACAK BİNA BELİRLENDİ. YA İSTANBUL?
15 Kasım 2019
KAT KARŞILIĞI BİTTİ, ARTIK BEDEL (ÜCRET) KARŞILIĞI İNŞAAT
27 Temmuz 2019
BEN ERDOĞAN IN YERİNDE OLSAM
29 Haziran 2019
Koyun Dediğiniz O İnsanlardan Evvela Bir Özür Dileyin
15 Mayıs 2019
ORUCU BOZAR MI?
23 Nisan 2019
Bunlarda Senin Hataların Reis
03 Nisan 2019
SERT VE AYRIŞTIRICI DİL KAYBETTİ, TATLI DİL VE KUCAKLAMA KAZANDI.
24 Mart 2019
YATAY MİMARİ , SÖYLEMESİ KOLAY, YAPMASI ZOR
19 Şubat 2019
ÖMER HALİSDEMİR - SEMİH TERZİ EKSENİNDE 15 TEMMUZ VE FETÖ
13 Şubat 2019
İMAR BARIŞI; DEVLETİN MEVCÜT DURUMA YÜZÜNÜ DÖNMESİ VE GÖRMESİDİR
11 Şubat 2019
BUNDAN SONRA ÇOK BİNALAR KENDİLİĞİNDEN YIKILACAK.
04 Haziran 2018
FETÖ -İKTİDAR İLİŞKİLERİ VE BERABER OLMAK.
02 Mayıs 2018
ÜLKEMİZDEKİ İKTİDARLARIN BİTMEYEN ŞEYTAN TAŞLAMA MÜCADELESİ
14 Nisan 2018
AĞA DA OLSAN, PAŞA DA OLSAN.
19 Aralık 2017
DİN... SAĞLIK.. SİYASET ve SPOR
18 Aralık 2017
İSTANBULU TEHDİT EDEN MİNİBÜS TERÖRÜ
20 Mart 2017
ATALARININ D İ N İ
15 Mart 2017
MÜSLÜMAN DEVLETLERİN ,PERİŞAN HALİ..
10 Mart 2017
ÖTE DEN HABER VAR.. CENNET -CEHENNEM
24 Şubat 2017
İslam da ruhban sınıfı yoktur,HERKES DİNİNİN ADAMIDIR..
20 Şubat 2017
KURAN, MEZAR KİTABI DEĞİLDİR, HAYAT KİTABIDIR
14 Aralık 2016
ÖNCE İŞ, FİİL, SONRA DUA
03 Aralık 2016
YANGIN MERDİVENLERİNİZİ KONTROL EDİN
20 Kasım 2015
G 20 NİN EV SAHİBİ ERDOĞAN VE TÜRKİYE.. DE SİZİN EV SAHİBİNİZ KİM?
04 Eylül 2015
E. DUMANLI,TEHDİT SAVURDUĞUN ERDOĞAN ,SENİN SIRTINI DAYADIĞIN İSRAİLE YÜZÜNE KARŞI MEYDAN OKUMUŞ ADAMDIR.
27 Ağustos 2015
YARBAY MEHMET ! SEN ''VATAN SANA CANIM FEDA '' DERKEN TÜRKÜ MÜ SÖYLÜYORDUN ?
13 Ağustos 2015
BÜYÜK KOALİSYON MUTLAKA ! ÜLKEMİZ İÇİN.!
13 Şubat 2015
NE ÖZGÜRLÜĞÜ,? NE BASINI ?, NE ADALETİ .??. ALLAH AŞKINA...
25 Şubat 2013
NİÇİN CHP DEN, KENDİ İÇİNDEN DEĞİLDE DIŞARIDAN BİR ADAY?
Haber Yazılımı