301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 23:30
 
İstanbul Depremi ve Siyaset Gündemi
Özhan Mete
ozhanmetechp@gmail.com
 
 

Ülkede her gün değişen gündemlere birde İstanbul Depremi damgasını vurdu. Neyseki Can kaybına neden olmayan 5.8 lik bu deprem bir bakıma başta Merkezi Hükümet olmak üzere herkese bir uyarı niteliğindeydi. İstanbul’lu hemşehrilerimize geçmiş olsun diyorum.

 

Bu sarsıntı bir sonra gerçekleşmesi muhtemel daha büyük depremlerin habercisi mi? onu bilmek imkansız. Ancak kesin olan şudurki sarsıntı birçok eksiklikleri ortaya çıkarmış, şapkayı düşürüp keli göstermiştir. Öncelikle 17 yıldır bu Ülkeyi Yöneten iktidara Halk tarafından Deprem için yıllaca topladığınız paraları ne yaptınız? nerelere harcadınız? İstanbul’a depremle ilgili  ne hizmetler verdiniz? Sorularını gündeme taşımıştır. Örneğin İstanbul’da 20’ye yakın okula bir çivi bile çakılmaması ve orda okuyan öğrencilerin başka okullara taşınması anlaşılır gibi değildir.

 

Afad Başkanı, Bürokrat ve bir kısım MV’leri ile Bakanlar tv lere çıkarak hala herşeyin tam ve eksiksiz olduğunu söylemek cüret ve cesareti içindeler. Okulların bahçe betonlarını depremde toplanma merkezi olarak gösteriyorlar. İnsanları çürük evlerinden sağ çıkarttılarda bu insanların bekleyecekleri yer kaldı. Neyseki artık bilinçlenen ve gerçekleri görmeye başlayan Halkımız bu palavralara ve basının yalakalığına inanmıyor. Zaten son seçimlerdede bunu sandıkta gösterdiler. 

 

İstanbul Halkı çaresizdir. Oturdukları evleri çürük olsada bunu söylemeye yada tespit ettirmeye korkuyorlar. Çürük raporu verilse yıkılacak ve yeniden yaptıracak paraları yok. Sağlamlaştırılacak denilse yine para yok zira bunlar çok ciddi rakamlar.  En kestirme çözüm mevcut imar durumunu değiştirip, müteahhitlere cazip hale getirerek yeniden yaptırmaktır.                                   

 

Bu seferde devreye inşaat rantiyecisi büyük şirketler ile yandaş müteahhitler giriyor. Dağ başlarında Kentsel Dönüşüm bahanesiyle arsaları bedavaya getirerek, birçoğu garsoniyer yada kanun kaçağı göçmenlerin kullandığı  binlerce konut ve gökdelenlere zaten talip yokken iyice sarsılacaklar. İnsanları bir kısım sözde deprem uzmanları ile korkutarak merkezdeki evleri yerine kendilerinden daire alsınlar diye bekliyorlar.  Tabiki destekçi ve güvenceleri mevcut imarı ısrarla değiştirmeyen Merkezi Hükümet.

 

Bu sarsıntıda aynı zamanda GSM operatörlerinin içler acısı halinide ortaya çıkarmıştır. Üzerinden 2 gün geçmesine ve hiçbir yıkım olmamasına rağmen İstanbul’un 8-10 mil açığındaki  Adalar’a bile ulaşılamadı. Ciddi bir depremde nasıl iletişim sağlanacağı mechuldür. Buna cevap verende yoktur. Yabancılara satılan başta Türk Telekom olmak üzere tüm operatörlerin  milyarlarca tahsilatına rağmen bu konuda hiçbir yatırım yapmadığıda ortaya çıkmıştır.  

 

İşte bu ufak deprem bir kez daha yurttaşlarımızı  AKP’ye karşı uyandırmıştır. Siyaseten tükenen ve kendi içinde parçalanan  bu iktidarın artık sonu yaklaşmıştır.

 

Tüm bunları bilen ve yaşayan Sn.Cumhurbaşkanı’nın eski yol ve rol arkadaşları yapılan yanlışları kabul etmişler, kendisine sırtlarını dönmüşlerdir. Aslında esas amaçları geçmişin vebal ve dünahlarından kaçmak olsada ilerki süreçte bu Halk onlarada geçmişlerini hatırlatacaktır. Geçmişte “Milli Görüş gömleğini sırtımızdan çoktan çıkarttık” diyen Sn.Erdoğan şimdi yalnız kalınca el uzattığı SP ve Sn.Karamollaoğlu’dan da yüz bulamamış ve yine MHP ile başbaşa kalmıştır. Kimse merak etmesin yanlarında MHP olmasa bu seferde HDP'ye dertakıl olacaklardır.

 

 

Şimdide Ülke gündemine “erken seçim” sokulmuştur. Bu yeni gündemler yaratmakta usta olan yandaş medyanın AKP' nin başarısızlığını konuşturmamak üzere ortaya attığı bir gündemdir. Sn.İnce'nin adaylık açıklamasıylada iyice gündeme oturmuş ve tartışılmaya başlamıştır. Şu çok iyi bilinmelidirki  bunun için Mecliste en azından 3 partinin desteği şarttır. Daha yeni açık ara Belediyeleri kaybetmiş bir AKP Devlet  olanaklarını kullanıp, CHP Belediyelerini seçmenler nezdinde iş yapamaz duruma getirmeden seçime gitmek istemeyecektir. Kaldıki AKP şu anda kendi içinde bölünmüş durumdadır. Toparlanması zordur ve uzun süreç ve tavizler ister.

 

CHP kendinden emin görülsede hala oy oranları 25-27 civarındadır. Bunların artması için Tayyip bey ve AKP’nin dahada fazla yıpranması ile tabiki alınan  Belediyelerin Halka faydalı hizmetlerini beklemek ve daha sonra düğmeye basmak en doğru stratejidir. Kaldıki Sn.Kılıçdaroğlu partili CB’na karşı olduğu için aday olmayacaktır. Sn.İmamoğlu’da görevinde olduğundan erken seçim CHP’ninde işine gelmeyeceği gibi zaten henüz bir hazırlığıda yoktur.

 

Şimdilik erken seçimi en çok isteyecek kişi Sn.Muharrem İnce’dir. Tek umudu Tayyip Beyde olup Sn.İmamoğlu karşısına çıkmasın diye 2023'den daha az bir süre önce erken seçim isteyebilir. Ama bu süre bir iki yıl içinde değildir. Zaten Meclisten karar çıkmasıda zordur. Ancak Tayyip bey istifa ederse olabilir o da zaten akla zarar olur.

 

Geçmiş seçimlerde Sn.İnce’nin aday olmamasını, eğer aday olursa her türlü liyakatten geçmiş bir Tayyip Erdoğan karşısında hiç şansı olmadığını, bu konuda rakip parti seçmenlerini ikna etmenin ve ilk turu bile geçmesinin zor olduğunu, istifa ettiğinde 5 yıl parlamento ve sıcak siyasetten uzak kalacağını bunun kendisi hemde parti için kayıp olacağını iddia etmiştim. Nitekim öylede oldu.

 

Bence parti için Snİnce önemli bir kayıp olsada kendisi böyle olmasını  istemiştir. Ancak ben yinede tekrar aday olmakta samimi mi? yoksa CHP’de yaklaşan Kurultaylar sürecinde adını gündemde tutmak üzere mi adaylık açıkladı pek emin değilim. Zira yine yersiz ve zamansızdır. Emin olduğum tek şey ise seçim kazanmış bir Genel Başkan ve Yönetimlerin karşısına muhalif Genel Başkan Adayı olarak çıkmasının zorluğudur. Tabiki bu bir bakıma delegasyon neticelerine de bağlıdır.

 

Görünüşe göre Sn.İnce için kalan tek şans erken seçimdir. Ancak Sn.Kılıçdaroğlu kendisini tekrar CB adayı yapmak istese bile Sn.Genel Başkanın buna gücü yetmeyebilir. Zira 50+1 için ittifak partileri Sn.İnce’yi kabul etmezse buna Sn.Genel Başkan bu defa birşey yapamaz. Zira CHP'nin matematiksel gücü kendi dışındaki hiçbir partiye rest çekmeye yetmiyor. Bilhassa başta Sn.Akşener ve İyi Parti’nin sırasını savdı diyerek Sn.İnce'ye karşı çıkacağı ve farklı adayları öne süreceği aşikardır.

 

Sn.İnce’nin elbetteki parti içinde muhalefet hakkı vardır. Ancak CHP’yi medyada tartışmak ve tartıştırmak yerine bunları parti organlarında yapmalı, rakiplerimize CHP’yi tartıştırmak olanağı vermemelidir. Zaten şikayetlerini anlatması ve kendisini kabul ettirmesi gereken yer medya değil, öncelikle parti örgütü ve delegelerdir.

 

CHP şimdilik dış siyasette olumlu yoldadır. Bence tek eksiği seçim başarısına rağmen gündemleri hep rakip partilerin tayin etmesidir. CHP artık Ülke gündemini tayin eden bir parti haline gelmelidir. Parti içi demokrasiyi ise artık parti örgütlerinde  içselleştirmesi gerekir.  Elbetteki herkes seçimi kazanan Yönetimlere ve atama olsalar bile başarılarından dolayı B.Şehir adaylarına saygı duymaktadır. Ancak esas işin mutfağında olup bu başarıda emeği ve payı olan örgüt emekçileri gözardı edilmemelidir. Üst üste yapılan seçimlerde yorgun ve katılım olarak eksik kalanların can siperhane mücadeleleri takdşre şayandır. Buna sadece teşekkür etmekle kalmayıp, hak edenler liyakatten yoksun bırakılmamalıdır. Örgütlerdeki Adalet ancak böyle tesis edilebilir.                                                                                   

 

Emeği olanların elbetteki sözleride olacaktır. Eğer bu sözler ilerde kırgın ve umutsuz olursa bir anda CHP’yi karıştırıp, hedeflerinden saptırabilir.  CHP ancak sorunsuz, ciddi aynı zamanda hakkaniyetli ve katılımcı bir örgütle 2023’e yürüyebilir.  Aksi halde en önemli ve olması gereken kısmı eksik olur. Başarıları ise CB'lığı ve Hükümet yerine sadece yerelde kalır. 

 
Etiketler: İstanbul, Depremi, ve, Siyaset, Gündemi,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
07 Aralık 2020
Asgari Ücret ve Corona İlişkisi...
28 Ekim 2020
Cumhuriyet'in 97 nci Yılı Ve Türkiye...
16 Ekim 2020
İttifak İçine Girebilmek İçin Önce HDP Değişmelidir.
03 Ekim 2020
CHP'de Klavye Kabadayılığı
25 Temmuz 2020
CHP 37. Olağan Kurultay'ı.
30 Haziran 2020
CHP Kurultay'ları Ciddiye Alınmalıdır.
05 Haziran 2020
Amaç CHP'yi Karıştırmak HDP'yi Kışkırtmak.
13 Mayıs 2020
Ülke Ekonomileri ve Virüs İlişkisi.
02 Mayıs 2020
Corona Devam Ediyor Peki Siyaset Ne Yapıyor?
26 Nisan 2020
Covit-19 ve Aklıma Takılanlar...
22 Mart 2020
Sadece "yasak" getirmekle olmuyor...
31 Ocak 2020
Vah Vatandaşım Vah..!
25 Aralık 2019
Kanal İstanbul..!
31 Ekim 2019
Cumhuriyet'in 96.Yılı ve Değişen Siyasi Dengeler
10 Ağustos 2019
Kaz Dağları, Yabancı İşgali ve Çevre Katliamı...
30 Temmuz 2019
Suriye'li Göçmen Sendromu..!
25 Haziran 2019
Büyük Zafer İstanbul ve Türkiye'ye Hayırlı Olsun
10 Haziran 2019
Nerede Kalmıştık?
13 Mayıs 2019
Herşey Çok Güzel Olacak
20 Nisan 2019
İstanbul'da İş Bitti Tekrar Seçim Çok Düşük Olasılık...
01 Nisan 2019
Zafer Dürüstlük ve Samimiyetle Çalışanlarındır
18 Şubat 2019
CHP'deki Başarı Atamalardaki Adalete Bağlı
21 Ocak 2019
Sorun..! Cumhuriyet Tarihinin En Düşük Halk Desteği.
27 Aralık 2018
2019'a Beş Kala Türkiye
26 Kasım 2018
Yerel Seçimlere 4 Ay Kala Siyasetin Durumu
28 Ekim 2018
Yerel Seçimlerde AKP Zorda, CHP Avantajda.
21 Eylül 2018
Yerel Seçimler Öncesi CHP'de "ön seçim" Tartışmaları.
28 Ağustos 2018
Büyük Taarruz ve Zafer'in 96. Yılında Türkiye
02 Ağustos 2018
CHP'de Genel Başkanlardan Önce Zihniyetler Değişmelidir
21 Temmuz 2018
CHP'de Zamansız Kongre Girişimleri
28 Haziran 2018
İkinci Tura Kalacağı Umutla Beklenen Başkanlık'ta Sürpriz..!
08 Haziran 2018
OHAL ve Topal Demokrasi ile Gidilen Seçimler
26 Mayıs 2018
Türkiye`de Gerçek Demokrasiye 30 Gün Kala
04 Mayıs 2018
CHP Adayı ve Başarılı İttifak Süreci
23 Nisan 2018
23 Nisan'da CHP'nin Demokratik Özverisi
03 Nisan 2018
Türkiye'nin Durumu ve Seçimler
21 Mart 2018
CHP'de Örgüt Beklentisi Dışında Bir Tüzük
18 Şubat 2018
CHP’de Çok Önemli Tüzük Kurultayı
09 Şubat 2018
CHP'de 36 ncı Kurultay Yorumum ve Örgütün Beklentileri
25 Ocak 2018
Afrin Harekatı ve CHP Kongresi...
16 Ocak 2018
Kadıköy'ün İstanbul Olduğu Gerçeği ve İl Kongresi...
14 Aralık 2017
Farklı Gündemler Yaratıp, Bundan Medet Umanlar
22 Kasım 2017
Dereye Düşenlerin Tutunacak Dal Arayışı...
29 Ekim 2017
Cumhuriyetimizin 94. Yılını Kutlarken
19 Ekim 2017
AKP Her Geçen Gün Eriyor CHP ise Yükseliyor
21 Eylül 2017
Bu Kongrelerin Önemi Çok Büyük
28 Ağustos 2017
CHP’de Kongreler ve Seçimler Süreci Başlıyor
25 Temmuz 2017
Cemaat, Tarikat ve Biatçılıktan Ders Çıkarmak
10 Temmuz 2017
Adaleti Sevmeyenlere İlk Uyarı Başarıldı
25 Haziran 2017
#Adaletsiz Siyaset Olmaz
14 Haziran 2017
CHP'de Bir Dürüstlük Sembolünü Anarken
25 Mayıs 2017
Kurucu Parti Sıfatını Korumak ve Halka Güven Vermek
05 Mayıs 2017
Yüzde 49'un Başkan Adayları ve CHP'nin Misyonu
22 Nisan 2017
Muhalefeti Güçlendiren Bir Referandum ve CHP
06 Nisan 2017
Referandum'mu yoksa Genel Seçim mi?
10 Mart 2017
Mehter Marşıyla Gelip İzmir Marşıyla Gitmek
12 Şubat 2017
Yeni Anayasa İçin Referanduma Giderken
27 Ocak 2017
Bir Türk ve Bir Japon
04 Ocak 2017
Umut Beklenen Yeni Yıl'da Yine Kan ve Terör
21 Aralık 2016
Terörün adı istihbarat mı yoksa Feto zafiyeti mi?
22 Kasım 2016
Başkanlık Sistemi, Referandum ve CHP
30 Ekim 2016
Cumhuriyet'in 93 ncü Yılında Türkiye
07 Ekim 2016
Çete Mücadelesi mi? Muhalif Tasfiyesi mi?
26 Ağustos 2016
Darbe ve Feto Çetesinden Medet Uman Sözde Demokratlar
14 Ağustos 2016
Darbecilere Karşı Kesin Duruş Ancak İade-i İtibarla Olur.
10 Ağustos 2016
Ulusal Birliktelik Çok Güzel...Ya sonrası...
01 Ağustos 2016
Cemaat Ayaklanması ve Bursa Nutku
17 Temmuz 2016
Bu Seferde ''DARBENEKON'' olmasın
09 Temmuz 2016
Bir Aylık Ayrılık ve Hasret Bitti
06 Haziran 2016
CHP'de "Çoban Ateşi" İkinci Ayak İstanbul
29 Mayıs 2016
Kıvırmanın kolayı: Bilmiyordum, Bilmiyorduk
17 Mayıs 2016
CHP'de Yenilenme Çabaları ve Edremit Mitingi
07 Mayıs 2016
Hangi Hakkın Helali?
27 Nisan 2016
23 Nisan Demokrasi Yolunu Açan Sivil Bir Devrimdir
19 Nisan 2016
Dokunulmazlık Çelişkisi
11 Nisan 2016
Bekaroğlu ve Ensar Vakfı
01 Nisan 2016
1 Nisan ve İnsan Hakları
17 Mart 2016
İlan Edilmemiş "Olağanüstü Hal"
12 Mart 2016
Validebağ'da Hayvansal Vahşet..!
29 Şubat 2016
İBB'nin Kadıköy İçin Siyasi Ve Rantsal Kararı
21 Şubat 2016
CHP'de Birbirine Tahammülsüzlük Neden?
09 Şubat 2016
Laiklik, Terör ve Köy Enstitüleri
27 Ocak 2016
Şimdide CHP'de Atatürk Posteri Polemiği
20 Ocak 2016
CHP'de Kurultay'ın Ardından
12 Ocak 2016
Büyük Kurultaya Giderken
03 Ocak 2016
Sn.Cemal Canpolat İstanbul'u Neden ve Nasıl Kazandı?
29 Aralık 2015
CHP İstanbul İl Kongresi Ardından
22 Aralık 2015
CHP'de Makas Aralıkları Daralıyor
13 Aralık 2015
CHP Kadıköy Seçimlerine Belediye Damgası
20 Kasım 2015
Delege Sistemi Kaldırılmalıdır
05 Kasım 2015
CHP Neden? Seçimi Kaybetti...
02 Kasım 2015
Acı Veren Sonuç ve CHP'de Yapılması Gerekenler
29 Ekim 2015
92'nci Yıl Kutlanmaya Çalışılırken
12 Ekim 2015
Geliyorum Diyen Katliam ve İnsanlık Dramı
03 Ekim 2015
Öncelikle "BARIŞ" ın Adı Konmalıdır
15 Eylül 2015
"CHP Emekçi Kendi İç Dinamiklerine Sahip Çıkmalıdır"
29 Ağustos 2015
Yine Kutlama Yasağı ve Sözde Açılım
21 Ağustos 2015
AKp'nin İstediği Ortam Yaratılıyor.
13 Ağustos 2015
Yangını Söndürecek Tek Çözüm 4 lü Koalisyon
23 Temmuz 2015
Beklenen Sonuç ve Dinmeyen Gözyaşları..!
10 Temmuz 2015
Chp'ye Utanmazca "Dinsiz Parti" Yakıştırması
05 Temmuz 2015
"Ülküsünü İnkar Eden Zavallı Bir Siyasetçi"
29 Haziran 2015
Chp-Akp koalisyonu kolay Gerçekleşmez....
18 Haziran 2015
Sn.Bahçeli..! Aklını Başına Al ve İyi Düşün....
10 Haziran 2015
Sonuç: Nafile Koalisyon yada Erken Seçim...
31 Mayıs 2015
31 Mayıs, Gezi Parkı ve Siyaset
29 Mayıs 2015
CHP Seçimlerden 1 nci Parti Çıkabilir...Ancak..!
23 Mayıs 2015
CHP'nin Başarısı Bir Başka Partiye Bağlı Değildir.
15 Mayıs 2015
CHP İstanbul Son Hızla Çalışıyor
Haber Yazılımı