301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 21:47
 
İSTANBULU TEHDİT EDEN MİNİBÜS TERÖRÜ
Osman Demir
mimar_osman@hotmail.com
 
 

Büyük kentlerde ve özelliklede İstanbul da ki minibüslerden yıllardır halkımız İLLELLAH diyor.

Ne duracakları yer belli, ne gidecekleri hız belli, ne şoförünün kim olduğu ne olduğu belli.. Çok daha önemlisi halkımızın can güvenliği hiç yok.Okadar yolcu ve kazanç odaklı çalışıyorlarki, başka hiç bir şey ,ama hiç bir şey umurlarında değil. Hiç bir şey umurlarında değil.Sanki bir sosyal devlette, kentte değilsinde ,özerk bir alana girmiş gibi hissediyor yolcu kendini.Çok kötü bir duygu.

Yolcu sınırı yok, alabildiği kadar istifliyor, '' arkaya yürüyelim '' diye sürekli baskı yapıyorlar, gitmeyenler için yada daha hızlı gitmeleri için, hemen bi çok sert kalkış, ardından sert bir frenle, yolcuyu arkaya yaslıyor.. Biribirine sıkışmasını sağlıyor.. Yeni binen yolcu parayı uzatıp öyle yerine geçmesinden hiç hazzetmez ler..Bunu cezalandırmak için daha kapı açıkken çok sert bir kalkışla binen yolcuyu iyice bi sallar silkelerler, o arada kapıdan düşenler, yerlere yuvarlanan lar.Bir doktor akrabam, Maltepe minbüs yolunda belediyenin tam önünde bindi ve kapı açık halde sert kalkış yapınca bu bayan doktor akrabam arka üstü yerlere yuvarlandı. Herkesin şahit olduğu nice örnekler var.  Cesaretini toplayıp uyaranları da ya tersliyor, niye tutunmadın diyor, yada çok suçluysa  duymazdan geliyorlar..

Durak diye bir şey yok.Yolun ortasından,sürek li yolcu almaları artık alışıldı, yanaşmak diye bir şey asla yok. Hatta en sol şeridi kullanır lar,indirme de binmede oradan yapılıyor. Seyir halinde asla herhangi bir aracın geçmesine izin vermezler.. Bunun nedeni arkadaki tüm araçları baskılayarak, gerideki minibüslerin geri kalmasını sağlayıp, ağır ağır seyirle trafiği yavaşlatarak, yolcuyu arttırmak ve toplamak.. Düşünün Gebze den Kadıköy e kadar böyle. Ara hatlarda aynı şekilde.Keyfi yavaşlama ve beklemeleri önlemek için bazı hatlarda olan süre sınırlaması bir işe yaramadığı gibi dahada tehlikeli bir hal almış.. Öyleki kalkarken çok ağırdan alıp, 1. vitesle hatta yarım vitesle ağııır  ağır, oyalanıp,her durakta yolcu bekliyorlar. Sonrada çok süratlı giderek kaybettikleri zamanı kazanmaya çalışıp, ambülanslardan daha hızlı gittiklerini ve sınır kural tanımadıklarını görüyoruz..Yolu kısaltmak için alternatif ara yollar buluyorlar. Mesela, Mlatepe de zümrütevler, gülsüyü ve başıbüyük minibüsleri,Feyzullah ve İnönü caddelerini ters yönde kullanıyorlar, hem de son sürat ters yönde basıp gidiyorlar. Kaç tane büyük ve ölümcül kaza oldu, kavgalar oldu, birçoğuna şahidiz..
       

Kırmızı ışık diye birşeyi hiçbiri bilmez ve tanımazlar. Bizlere her ihlalde cezalar gelirken, bu ayrıcalıklı eşkıyalara hiç ceza gelmez, soru sual soran olmaz.Bu nasıl bir iştir ,anlamak çok zor.Geçtikleri yerler kameralarla donatılmış, hiç umurlarında değil.. Kesinlikle bunların ayrıcalığı olduğu belli.. Yıllar evvel bir öğretmen arkadaşım, bunların minibüs odaları eli ile valiliklere emniyete heryıl çok ciddi paralar verdiklerini dinlemiştm. İnanmamak elde değil. Başka türlüde olmayacağı apaçık ortada.Bunu buradan Tüm valiliklere ve savcılıklara  duyuruyorum.  Kaç defa Maltepe emniyetin önünde kırmızı ışıktan geçen, yada yeşil yandığı halde yolcu bekleyip trafiği tıkayan minibüsleri bizzat gösterdim, zaten önlerinde.. Ha demişsin ha dememişsin.
Metro, metrobüs ve de konforlu otobüsler olmasa hepten yanmışız. Allahtan birçok güzergahta bunlar var.  Bunları şikayet edeceğimiz ve bunlara dur diyebilecek bir mercide yok herhalde. Bunları belediyeye, valiliğe, emniyete, ve şöför odalarına defalarca yazdım şikayet ettim, hatta BİMER e bile yazdım, hiçbir netice yok, aynı düzen devam ediyor.
Şöförlerin,eğitimine davranışlarına hiç girmiyorum, çünkü çok istisnaları hariç şehirlerin yaşam kalitesini düşüren ,yolculara eziyet  eden, onların hayatlarını tehlikeye atan cahil, bencil, kaba,saba eğitimsiz eşkıyalar.
İzmirde yapıldığı gibi kartlı sistem getirilse bütün bu rezilliğin baş nedeni olan yolcu kapma ve daha çok kapma yarışı bitecek ve iş çok büyük ölçüde çözülecek. Bunu BİMER e yazdım.. Ve gelen cevapta bu çalışmanın yapıldığının bilgisini aldım.Bir nebze olsun umutlandım.

Bütün bunlara rağmen herkesi duyarlı olmaya, uyarmaya, şikayet etmeye ve haklarını savunmaya davet ediyorum. Allah yolcularımızın yardımcısı olsun..
     

Osman Demir   istanbul

 
Etiketler: İSTANBULU, TEHDİT, EDEN, MİNİBÜS, TERÖRÜ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Ocak 2021
HER İLE ÜNİVERSİTE VE YÜKSEK KONTENJANLAR YANLIŞ OLMUŞTUR
28 Aralık 2020
''ÖNCE EVİM'' DEĞİL ''ÖNCE CANIM'' DEMELİYİZ. İŞ ÇOK CİDDİ
20 Aralık 2020
ALİ BABACAN AK PARTİYE VE HÜKÜMETE ALINMALIDIR
04 Eylül 2020
Hain ve alçak FETÖ'cünün yakını akrabası vs olmaz.
28 Mayıs 2020
BÖYLE ''ULUSA SESLENİŞ'' OLMAZ.!
08 Şubat 2020
ELAZIĞDA 560 AĞIR HASARLI VE ACİL YIKILACAK BİNA BELİRLENDİ. YA İSTANBUL?
15 Kasım 2019
KAT KARŞILIĞI BİTTİ, ARTIK BEDEL (ÜCRET) KARŞILIĞI İNŞAAT
27 Temmuz 2019
BEN ERDOĞAN IN YERİNDE OLSAM
29 Haziran 2019
Koyun Dediğiniz O İnsanlardan Evvela Bir Özür Dileyin
15 Mayıs 2019
ORUCU BOZAR MI?
23 Nisan 2019
Bunlarda Senin Hataların Reis
03 Nisan 2019
SERT VE AYRIŞTIRICI DİL KAYBETTİ, TATLI DİL VE KUCAKLAMA KAZANDI.
24 Mart 2019
YATAY MİMARİ , SÖYLEMESİ KOLAY, YAPMASI ZOR
19 Şubat 2019
ÖMER HALİSDEMİR - SEMİH TERZİ EKSENİNDE 15 TEMMUZ VE FETÖ
13 Şubat 2019
İMAR BARIŞI; DEVLETİN MEVCÜT DURUMA YÜZÜNÜ DÖNMESİ VE GÖRMESİDİR
11 Şubat 2019
BUNDAN SONRA ÇOK BİNALAR KENDİLİĞİNDEN YIKILACAK.
04 Haziran 2018
FETÖ -İKTİDAR İLİŞKİLERİ VE BERABER OLMAK.
02 Mayıs 2018
ÜLKEMİZDEKİ İKTİDARLARIN BİTMEYEN ŞEYTAN TAŞLAMA MÜCADELESİ
14 Nisan 2018
AĞA DA OLSAN, PAŞA DA OLSAN.
19 Aralık 2017
DİN... SAĞLIK.. SİYASET ve SPOR
20 Mart 2017
ATALARININ D İ N İ
15 Mart 2017
MÜSLÜMAN DEVLETLERİN ,PERİŞAN HALİ..
10 Mart 2017
ÖTE DEN HABER VAR.. CENNET -CEHENNEM
01 Mart 2017
İBADETLERDE VE DİN ANLAYIŞIMIZDA ÖZ ,İÇERİK YOK,İŞİN ŞEKLİNDE VE KABUĞUNDAYIZ.
24 Şubat 2017
İslam da ruhban sınıfı yoktur,HERKES DİNİNİN ADAMIDIR..
20 Şubat 2017
KURAN, MEZAR KİTABI DEĞİLDİR, HAYAT KİTABIDIR
14 Aralık 2016
ÖNCE İŞ, FİİL, SONRA DUA
03 Aralık 2016
YANGIN MERDİVENLERİNİZİ KONTROL EDİN
20 Kasım 2015
G 20 NİN EV SAHİBİ ERDOĞAN VE TÜRKİYE.. DE SİZİN EV SAHİBİNİZ KİM?
04 Eylül 2015
E. DUMANLI,TEHDİT SAVURDUĞUN ERDOĞAN ,SENİN SIRTINI DAYADIĞIN İSRAİLE YÜZÜNE KARŞI MEYDAN OKUMUŞ ADAMDIR.
27 Ağustos 2015
YARBAY MEHMET ! SEN ''VATAN SANA CANIM FEDA '' DERKEN TÜRKÜ MÜ SÖYLÜYORDUN ?
13 Ağustos 2015
BÜYÜK KOALİSYON MUTLAKA ! ÜLKEMİZ İÇİN.!
13 Şubat 2015
NE ÖZGÜRLÜĞÜ,? NE BASINI ?, NE ADALETİ .??. ALLAH AŞKINA...
25 Şubat 2013
NİÇİN CHP DEN, KENDİ İÇİNDEN DEĞİLDE DIŞARIDAN BİR ADAY?
Haber Yazılımı