301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
16 Ocak 2018 - Salı 01:02
 
Kadıköy'ün İstanbul Olduğu Gerçeği ve İl Kongresi...
Özhan Mete
ozhanmetechp@gmail.com
 
 

Öncelikle İstanbul CHP tarihinde ilk kez bayan bir İl Başkanına kavuşmuştur. Bence bu bir devrim niteliğinde sayılabilir. Sn.Canan Kaftancıoğlu’nu tebrik ediyor ve İstanbul Örgüt siyasetine bir ivme ve yenilikler kazandıracağına gönülden inanıyorum. Herkesin kardeşimize destek vermesini bekliyorum.

 

Ancak daha seçilmesinin üzerinden 24 saat bile geçmeden AKP tarafından kendisine soruşturma açılmasının bir tesadüf olduğuna asla inanmıyorum.

 

Bu olayı Sn.Canan hanımın İstanbul gibi bir İlimizde etkili bir siyaset yapacağından endişe duydular demek olaya tek bir açıdan bakmaktır. 

 

Ancak iş sadece bununla sınırlı olamaz. Sn.Kaftancıoğlu’nu kendi örgütü ihbar etmiştir. Daha seçildiği saatten itibaren sosyal medyadaki malesefki kendisini CHP’li olarak lanse eden ve bence koltuktan başka bir dertleri olmayan sorumsuz kişilere ne söyleyeceğiz?. Bu kişilerin tümünü kınıyorum.                                

 

AKP’ye kendi partilini ihbar etmek tam anlamıyla ahlaksızlıktır. Zaten bu tür şeyleri bekleyen AKP’de fırsattan istifade hemen düğmeye basmıştır. Daha bugün siyasetle fazla alakası olmayıp sadece sosyal medyayı takip eden bir kişinin aynen söylediği sözü yazıyorum. “Ya kardeşim CHP önce kendi içinde anlaşsın, boy boy kendi İl Başkanınızı karalıyorsunuz. AKP ne yapsın? ”.

 

CHP’yi bu duruma düşürenler öncelikle kendilerinden utanmalıdırlar. 

 

Beğenin/beğenmeyin ancak seçilmiş, üstelikte bayan olan bir kişinin arkasından bu derece karalama yapanların ne insanlıkla nede parti ile uzaktan yakından alakası yoktur. 

 

Gelelim İstanbul İl Kongresine...                                                                                                                                          

Bugüne kadar İstanbul kongrelerinin bitimini bekledim.Yazacak çok şeyler olduğu halde bir demokrat olarak; İl Başkanlığının tamamen yanlış götürdüğü bir sürece gerek örgüt gerekse parti içi organlarda şiddetle karşı çıktığım halde burada dile getirmedim. Birincisi bunlar aile içinde halledilmesi gereken konulardı, ikincisi taraf olmadan adaletli bir yarış olmasını istedim. Nasıl olsa herkes her şeyi zaten biliyordu. İstanbul siyasetinde her zaman öncü ve itici güç olan operasyona öaruz kalmış Kadıköy kendisine destek verdiği sürece Sn.Canan hanımın kazanacağı zaten apaçık ortadaydı.

 

Sn.Canan hanımın kazanacağı belliydide peki Sn.Cemal Canpolat neden kaybetmiştir? Esas önemli ve herkese bir ders niteliğinde olanda budur.

 

Aslında birçok sebepler yazılabilir. Örneğin; seçildiğinde örgüte yeni bir ateş veremedi, kitleleri meydanlara indiremedi, örgütlere güven vermedi, verdiği sözlerde durmadı, bir partinin bürokratı gibi örgütlere davrandı, örgütlerle kendisini özdeşleştiremedi, her zaman belli bir Belediyenin yanında oldu, Kongrede yapamadığı şeyleri yapmış gibi anlattı, delege sözcüsünden birisi aldığı talimatla örgüte karşı partiye yakışmayan yaklaşımlarda bulundu..vs gibi birçok eleştirdiğimiz hatalar bulup yazabiliriz.                                                                                                              

Bana göre kaybetmesinin esas nedenlerini sadece bunlarla sınırlandıramayız. 

 

 

Şöyleki; Bir örgüt lideri ayrımcılık yapmadan kendisine önceki kongrede destek vermeyenlerede eşit ve adaletli davranmak zorundadır. Onları kendi haylaz evladı gibi görerek yinede kucaklamalı, kazanmaya çalışmalıdır.

 

Peki neler oldu?                                                                                               

 

Kadıköy’ün İstanbul’un lokomotifi olduğunu bildiği halde onlarla iyi iletişimlere gireceğine tam tersine üvey evlat gibi davrandı. Mahalle Delegasyonlarına kadar müdahale etmeye kalktı, seçilmiş delegeleri by pass etti ve yerlerine hak etmeyenleri koydu, koskoca bir mahallenin delegeliklerini iptal etmeye çalıştı. Seçilmiş İlçe Başkan ve Yönetiminin hemen tamamını sudan sebeplerle belkide ufak bir uyarı ile geçiştirecek yerde ağır bir karar vererek ihraç istemiyle disipline verdi. Onların siyasi hayatlarına ipotek koymaya kalktı. Daha birçok hak, hukuk ve adaletle bağdaşmayan operasyonları Kadıköy’e reva gördü. Bu arada Kadıköy’üde fazla hafife aldı.

 

Elbetteki yukardakileri bizzat kendisi yaptı diyemem ancak yanındaki ekibinin yaptığı tüm olumsuzluklar İl Başkanını bağlar. Neticede 2-3 ay kan kusturup, İlçenin Kadın ve Gençlik Kollarının rutin çalışmalarının sağlıklı yapılabilmesini engelleyerek antidemokratik her türlü yaptırımı uyguladığı Kadıköy Örgütü sonunda kendisine, demokrasi içinde hakettiği cevabı verdi.

 

 

Kısa bir parantez açarak neden hakettiği hakkında açıklamada yapmam gerekir.

 

Tüm bu antidemokratik ve CHP’ye yakışmayan operasyonların yapılacağını aylarca önceden öğrenen sorumlu bir partili olarak İl Sekreteri ile CHP Çanakkale buluşmasında tüm olumsuzlukları bizzat yüzüne söylemiştim. Bu yanlışların önüne geçin partide rezalet çıkar, Kadıköy öyle kolay bir lokma değildir sonra altında siz kalırsınız demiştim. Kadıköy’e yapılacaklar Sn.Kılıçdaroğlu muhaliflerinin operasyonudur, böyle birşeyi yapmak tam AKP köşeye sıkıştığı anda yanlıştır diyerek perde gerisinde kimler olduğunuda açıkça anlatmıştım. Hatta Sn.İl Başkanına iletmesini yada kendisiyle bana randevu almasını daha tafsilatlı kendisiyle konuşmak istediğimi söylemiştim. Malesef kulak verilmedi.                                          

Mahalle Delegasyonları gelip çattığında değişen hiçbirşey olmadığını gördüm. Çirkin planlar için çoktan düğmeye basılmıştı.

 

 

Tabiki Genel Merkeze sadık bir politika izleyen Kadıköy nezdinde bu muhalif hareket sadece İl Başkanlığının tek başına yaptığı bir operasyonda değildi. Bir İl Başkanı tek başına böyle bir şeye zaten soyunamazdı. Bunun bir Belediye ayağı ve Ankara desteğinide unutmamak gerekirdi.  

 

Neyseki sonunda CHP Genel Başkanı ile birçok Yönetici ve Milletvekillerimiz bunları öğrenip olaylara müdahale edince işler çözüldüde hak yerini buldu.

 

Kısaca Sn.Canpolat  14 oy gibi bir farkla kazandığı 2 yıl önceki seçimi kendisine gaz veren bir elin parmakları kadar az olup, mahallelerinde bile tabanları olmayan kişilerle, rövanşist siyasi hırslarının kurbanı olarak 7 oy farkla kaybetmiştir. Gerek kendisi gerekse yol arkadaşları ve destekçilerinin siyasi hayatlarını bitirmiştir. Belki bunu söylemek çok iddialı bir kelime olsada en azından 2019 için sekteye uğratmıştır.

 

Tabiki bu süreçlerde mağdur duruma düşürülerek güç kazanan Kadıköy’ün bazı teknik hatalara rağmen İl Kongresinin kazanılmasında çok önemli payı olduğunu görmezden gelemeyiz.

 

İki yıl önceki İstanbul İl Seçimleri sonrası yanlış tasarruflar sonucu tarihinde ilk kez İl Delegasyonunu kaybeden ve Ankara’ya doğal delegeleri ve karşı listeden birkaç kişi hariç kimseyi taşıyamayan Kadıköy bu sefer güçte olsa kazanmıştır. Yine geçen yıl kaybedilen İl Kongresi sonrası yapılan örgüt toplantısındaki konuşmamda çok üzülerek sorumlu tutup, eleştirdiğim bazı yöneticilerimize son söz şunları söylemiştim; “Birlik ve beraberlik ve elbirliği içinde, birbirimizi ötekileştirmeden hareket edersek her türlü zorluklara rağmen önümüzdeki kongreyi alabiliriz”. Bu bahsettiğim zorluk yukardaki rövanşist antidemokratik olasılıklardı.

 

Her zaman dile getirdiğim birlik ve beraberliğin semeresi bu kongrede alınmıştır.                                   

Artık herşey geride kalmıştır. Kadıköy her müsibetten bir nasihat çıkararak bundan böyle dikkat etmelidir. Umarım bunlar bazılarına ders ve tecrübe olmuştur. Ben Kadıköy’ün bu antidemokratik müdahalelerden galip çıktığı için oldukça mutluyum. Kadıköy Örgütünü geçmiş iki yıl öncesinin aksine bu defa kutlar, Ankara’dada aynı başarılarının devamını dilerim.

 

 

Eğer Kadıköy İstanbul ise İstanbul'unda Türkiye demek olduğu bilinciyle öncelikle İstanbul’u kazanmak ve böylece AKP krallığına son vermek gerekiyor. Sn. Kaftancıoğlu’na güveniyor ve tekrar başarılar diliyorum.

 
Etiketler: Kadıköy'ün, İstanbul, Olduğu, Gerçeği, ve, İl, Kongresi...,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
07 Aralık 2020
Asgari Ücret ve Corona İlişkisi...
28 Ekim 2020
Cumhuriyet'in 97 nci Yılı Ve Türkiye...
16 Ekim 2020
İttifak İçine Girebilmek İçin Önce HDP Değişmelidir.
03 Ekim 2020
CHP'de Klavye Kabadayılığı
25 Temmuz 2020
CHP 37. Olağan Kurultay'ı.
30 Haziran 2020
CHP Kurultay'ları Ciddiye Alınmalıdır.
05 Haziran 2020
Amaç CHP'yi Karıştırmak HDP'yi Kışkırtmak.
13 Mayıs 2020
Ülke Ekonomileri ve Virüs İlişkisi.
02 Mayıs 2020
Corona Devam Ediyor Peki Siyaset Ne Yapıyor?
26 Nisan 2020
Covit-19 ve Aklıma Takılanlar...
22 Mart 2020
Sadece "yasak" getirmekle olmuyor...
31 Ocak 2020
Vah Vatandaşım Vah..!
25 Aralık 2019
Kanal İstanbul..!
31 Ekim 2019
Cumhuriyet'in 96.Yılı ve Değişen Siyasi Dengeler
30 Eylül 2019
İstanbul Depremi ve Siyaset Gündemi
10 Ağustos 2019
Kaz Dağları, Yabancı İşgali ve Çevre Katliamı...
30 Temmuz 2019
Suriye'li Göçmen Sendromu..!
25 Haziran 2019
Büyük Zafer İstanbul ve Türkiye'ye Hayırlı Olsun
10 Haziran 2019
Nerede Kalmıştık?
13 Mayıs 2019
Herşey Çok Güzel Olacak
20 Nisan 2019
İstanbul'da İş Bitti Tekrar Seçim Çok Düşük Olasılık...
01 Nisan 2019
Zafer Dürüstlük ve Samimiyetle Çalışanlarındır
18 Şubat 2019
CHP'deki Başarı Atamalardaki Adalete Bağlı
21 Ocak 2019
Sorun..! Cumhuriyet Tarihinin En Düşük Halk Desteği.
27 Aralık 2018
2019'a Beş Kala Türkiye
26 Kasım 2018
Yerel Seçimlere 4 Ay Kala Siyasetin Durumu
28 Ekim 2018
Yerel Seçimlerde AKP Zorda, CHP Avantajda.
21 Eylül 2018
Yerel Seçimler Öncesi CHP'de "ön seçim" Tartışmaları.
28 Ağustos 2018
Büyük Taarruz ve Zafer'in 96. Yılında Türkiye
02 Ağustos 2018
CHP'de Genel Başkanlardan Önce Zihniyetler Değişmelidir
21 Temmuz 2018
CHP'de Zamansız Kongre Girişimleri
28 Haziran 2018
İkinci Tura Kalacağı Umutla Beklenen Başkanlık'ta Sürpriz..!
08 Haziran 2018
OHAL ve Topal Demokrasi ile Gidilen Seçimler
26 Mayıs 2018
Türkiye`de Gerçek Demokrasiye 30 Gün Kala
04 Mayıs 2018
CHP Adayı ve Başarılı İttifak Süreci
23 Nisan 2018
23 Nisan'da CHP'nin Demokratik Özverisi
03 Nisan 2018
Türkiye'nin Durumu ve Seçimler
21 Mart 2018
CHP'de Örgüt Beklentisi Dışında Bir Tüzük
18 Şubat 2018
CHP’de Çok Önemli Tüzük Kurultayı
09 Şubat 2018
CHP'de 36 ncı Kurultay Yorumum ve Örgütün Beklentileri
25 Ocak 2018
Afrin Harekatı ve CHP Kongresi...
14 Aralık 2017
Farklı Gündemler Yaratıp, Bundan Medet Umanlar
22 Kasım 2017
Dereye Düşenlerin Tutunacak Dal Arayışı...
29 Ekim 2017
Cumhuriyetimizin 94. Yılını Kutlarken
19 Ekim 2017
AKP Her Geçen Gün Eriyor CHP ise Yükseliyor
21 Eylül 2017
Bu Kongrelerin Önemi Çok Büyük
28 Ağustos 2017
CHP’de Kongreler ve Seçimler Süreci Başlıyor
25 Temmuz 2017
Cemaat, Tarikat ve Biatçılıktan Ders Çıkarmak
10 Temmuz 2017
Adaleti Sevmeyenlere İlk Uyarı Başarıldı
25 Haziran 2017
#Adaletsiz Siyaset Olmaz
14 Haziran 2017
CHP'de Bir Dürüstlük Sembolünü Anarken
25 Mayıs 2017
Kurucu Parti Sıfatını Korumak ve Halka Güven Vermek
05 Mayıs 2017
Yüzde 49'un Başkan Adayları ve CHP'nin Misyonu
22 Nisan 2017
Muhalefeti Güçlendiren Bir Referandum ve CHP
06 Nisan 2017
Referandum'mu yoksa Genel Seçim mi?
10 Mart 2017
Mehter Marşıyla Gelip İzmir Marşıyla Gitmek
12 Şubat 2017
Yeni Anayasa İçin Referanduma Giderken
27 Ocak 2017
Bir Türk ve Bir Japon
04 Ocak 2017
Umut Beklenen Yeni Yıl'da Yine Kan ve Terör
21 Aralık 2016
Terörün adı istihbarat mı yoksa Feto zafiyeti mi?
22 Kasım 2016
Başkanlık Sistemi, Referandum ve CHP
30 Ekim 2016
Cumhuriyet'in 93 ncü Yılında Türkiye
07 Ekim 2016
Çete Mücadelesi mi? Muhalif Tasfiyesi mi?
26 Ağustos 2016
Darbe ve Feto Çetesinden Medet Uman Sözde Demokratlar
14 Ağustos 2016
Darbecilere Karşı Kesin Duruş Ancak İade-i İtibarla Olur.
10 Ağustos 2016
Ulusal Birliktelik Çok Güzel...Ya sonrası...
01 Ağustos 2016
Cemaat Ayaklanması ve Bursa Nutku
17 Temmuz 2016
Bu Seferde ''DARBENEKON'' olmasın
09 Temmuz 2016
Bir Aylık Ayrılık ve Hasret Bitti
06 Haziran 2016
CHP'de "Çoban Ateşi" İkinci Ayak İstanbul
29 Mayıs 2016
Kıvırmanın kolayı: Bilmiyordum, Bilmiyorduk
17 Mayıs 2016
CHP'de Yenilenme Çabaları ve Edremit Mitingi
07 Mayıs 2016
Hangi Hakkın Helali?
27 Nisan 2016
23 Nisan Demokrasi Yolunu Açan Sivil Bir Devrimdir
19 Nisan 2016
Dokunulmazlık Çelişkisi
11 Nisan 2016
Bekaroğlu ve Ensar Vakfı
01 Nisan 2016
1 Nisan ve İnsan Hakları
17 Mart 2016
İlan Edilmemiş "Olağanüstü Hal"
12 Mart 2016
Validebağ'da Hayvansal Vahşet..!
29 Şubat 2016
İBB'nin Kadıköy İçin Siyasi Ve Rantsal Kararı
21 Şubat 2016
CHP'de Birbirine Tahammülsüzlük Neden?
09 Şubat 2016
Laiklik, Terör ve Köy Enstitüleri
27 Ocak 2016
Şimdide CHP'de Atatürk Posteri Polemiği
20 Ocak 2016
CHP'de Kurultay'ın Ardından
12 Ocak 2016
Büyük Kurultaya Giderken
03 Ocak 2016
Sn.Cemal Canpolat İstanbul'u Neden ve Nasıl Kazandı?
29 Aralık 2015
CHP İstanbul İl Kongresi Ardından
22 Aralık 2015
CHP'de Makas Aralıkları Daralıyor
13 Aralık 2015
CHP Kadıköy Seçimlerine Belediye Damgası
20 Kasım 2015
Delege Sistemi Kaldırılmalıdır
05 Kasım 2015
CHP Neden? Seçimi Kaybetti...
02 Kasım 2015
Acı Veren Sonuç ve CHP'de Yapılması Gerekenler
29 Ekim 2015
92'nci Yıl Kutlanmaya Çalışılırken
12 Ekim 2015
Geliyorum Diyen Katliam ve İnsanlık Dramı
03 Ekim 2015
Öncelikle "BARIŞ" ın Adı Konmalıdır
15 Eylül 2015
"CHP Emekçi Kendi İç Dinamiklerine Sahip Çıkmalıdır"
29 Ağustos 2015
Yine Kutlama Yasağı ve Sözde Açılım
21 Ağustos 2015
AKp'nin İstediği Ortam Yaratılıyor.
13 Ağustos 2015
Yangını Söndürecek Tek Çözüm 4 lü Koalisyon
23 Temmuz 2015
Beklenen Sonuç ve Dinmeyen Gözyaşları..!
10 Temmuz 2015
Chp'ye Utanmazca "Dinsiz Parti" Yakıştırması
05 Temmuz 2015
"Ülküsünü İnkar Eden Zavallı Bir Siyasetçi"
29 Haziran 2015
Chp-Akp koalisyonu kolay Gerçekleşmez....
18 Haziran 2015
Sn.Bahçeli..! Aklını Başına Al ve İyi Düşün....
10 Haziran 2015
Sonuç: Nafile Koalisyon yada Erken Seçim...
31 Mayıs 2015
31 Mayıs, Gezi Parkı ve Siyaset
29 Mayıs 2015
CHP Seçimlerden 1 nci Parti Çıkabilir...Ancak..!
23 Mayıs 2015
CHP'nin Başarısı Bir Başka Partiye Bağlı Değildir.
15 Mayıs 2015
CHP İstanbul Son Hızla Çalışıyor
Haber Yazılımı