Yazı Detayı
28 Eylül 2017 - Perşembe 12:29
 
Medyanın Gücü Mü,Gücün Medyası Mı?
Necati Atagül
haber24gazetesi@gmail.com
 
 

Medya kamuoyunu yönlendiren çok önemli bir güç haline geldikçe, medyayı da yönlendirmek isteyen başka güçler toplum mühendisliği yapmak adına ortaya çıkmaktadır.

Çünkü çok karmaşık bir yapıya sahip olan kamuoyuna nüfuz edebilmenin en kestirme ve etkili yolu, medyayı manipüle etmekten geçmektedir.

Manipüle İnsanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirme anlamına gelir. Bu etkileme ve yönlendirme sonucu insanlar davranış değişikliği ya da kanaat değişikliği gösterebilirler.

Medyayı yönlendirmek, kontrolü altına almak isteyen kurumların başında siyaset gelmektedir.

Özellikle siyasal iktidarlar, medya gücünü kendi ellerinde  tutmaya özen göstermekte, siyasal iktidarlarının uzun süreli olması için medya gücüne ihtiyaç duyarken  ekonomik alanda da çok uluslu şirketler küresel pazarlarda hakimiyet kurabilmek için medyanın gücünden yararlanmayı amaçlarlar.

Medya 'nın amacı özgür ,bağımsız tarafsız ve kimseyle çıkar ilişkisi olmadığı sürece işlevlerini yerine getireceği herkes ve her kesim tarafından bilinir ve söylenir.

Siyaset kurumundaki siyasal iktidarın uygulamalarındaki yanlış ve eksiklerine dikkat  çekmesi,kamuoyunu bilgilendirmesi ve eleştiri hakkını kullanabilmesi de görevi olarak kabul edilir.

Ancak siyasal iktidar ile bir biçimde çıkar ilişkisi içine giren medya, ranta bulaşmış kasaba politikacıları gibi gerçek işlevinden de yavaş yavaş uzaklaşmaya başlamaktadır.

Türkiye özeline bakıldığında, Türk medya sektörü verimli çalışan ve iyi yönetilen bir sektör değildir.

Şimdiye kadar medya sektörüne yapılan yatırımların iyi planlanmadığı, tarafsızlık ilkesinden gün geçtikçe uzaklaşmasından anlaşılmaktadır.

Türkiye’de medya sektörü, medya sahiplerinin medya dışı işlerinden aktardıkları maddi kaynaklara muhtaç durumdadır.

 

Medya sahipleri, bu kaynak aktarımını sürekli olarak yapamadıkları için bir süre sonra medya kuruluşları, gelir temin edebilmek için etik kuralları zorlayan ve hatta etik olmayan ilişkiler içine girmek zorunda kalabilmektedir.

Medya bağımsız, özgür ve şeffaf olmalıdır.

 Medya kuruluşları, ekonomik olarak da bağımsız olmalı, başkasının desteğine ihtiyaç duymamalıdır. Medya sahipleri de yalnızca medya sektöründe faaliyet göstermeli, özellikle finans ve siyasal iktidar ile ilişki kurmak zorunda kalacağı sektörlerden uzak durmalıdır. Medya, demokratik toplumun vazgeçilmez bir unsurudur.

Özgür, bağımsız, hiçbir gücün desteğine ihtiyaç duymayan bir medya, daha yaşanabilir bir dünyanın kurulmasına önemli katkılarda bulunabilir. Medya gücünün halkın yararına kullanıldığında barış ve huzur kaynağı olacağı, “gücün medyası” haline geldiğinde ise adaletsizliğe ve hukuksuzluğa yol açacağı unutulmamalıdır.

 
Etiketler: Medyanın, Gücü, Mü,Gücün, Medyası, Mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı