301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
15 Mart 2017 - Çarşamba 16:44
 
MÜSLÜMAN DEVLETLERİN ,PERİŞAN HALİ..
Osman Demir
mimar_osman@hotmail.com
 
 

 Müslüman coğrafyanın geneline bakarsanız, yoksulluk,hatta açlık, geri kalmışlık, sefillik kan ve göz yaşını görürsünüz. Afrika da ki birçok ülke ile beraber,Asya da ki Pakistan ve Afganistan a, yakınımızdaki,Suriye,Irak,yemen, Libya,Mısır,Fas Cezayır,Tunus dada bu perişanlığı görmek mümkün.. Gelir seviyesi çok çok düşük, gelir dağılımı çok bozuk ve dengesiz, bir tarafta lüks saltanat içinde yaşayan çok azınlık bir grup, diğer yanda sefalet içinde veya açlık içinde büyük bir çoğunluk.İslamın 5 şartından biri olan ZEKAT buralara hiç uğrama mış.Zekat verecek durumda olanlar zaten çok az. Kuranda zekat verebilmek için çalışmak teşvik edilir..Bırakın zekat için, geçinmek için,çalışan, çalışabilen,bu imkanlar sunulabilen yok.Teknolojide ,bilimde ,eğitimde çok gerideler.

Bir tek 12 milyonluk Yunanistan da, yıllık yapılan kitap çevirisi, 1,5 milyarlık islam alemi nin hepsinde yapılan kadar..Türkiyeyi çıkartırsanız gerisine düşer. 12 MiLYON ,BİR TARAFTA, 1,5 MİLYAR BİR TARAFTA.. Yani 100 kattan fazla fark var.İşte bu 100 kattan fazla olan fark herşeye olumsuz anlamda yansıyarak sana, deyim yerindeyse yol,su elektrik olarak geri döner. Ortadaki durum özetle budur.

Devlet, sosyal devlet olamamış, yönetim sistemini kurup oturtamamış,küresel, sömürgeci devletlerin tesiri,hatta gizli idaresi altındalar.Kaynaklarını değerlendirmeyip,onları sömürgecilere peşkeş çeken halkını cahil bırakan idareciler.Cahil bırakılan çalışmaya teşvik edilmeyen halk tembel, pasif, edilgen,birlik olmayan, bencil,çizgisi yönü olmayan, dostunu düşmanını bilemeyen,göremeyen, neye kime hizmet ettiğini bilmeyen bir topluluk.

İnsana verilen en önemli nimet AKIL DIR. Kitabımız Kur ani Kerimde yüzlerce yerde AKLINI KULLANMAYI, ONU ÇALIŞTIRMAYI, ve DÜŞÜNMEYİ emreder.Akıl , bir paraşüt gibidir, onu açarsan çalıştırırsan seni korur, işlevini yerine getirir. Yoksa sırtında bağlı durursa hiçbir işe yaramaz,Ve sen onu çalıştır madığın için yere çakılırsın.Akılda öyledir.

Yüce Kitabımız Kur ani Kerim de Yunus suresi 100 . ayette ; ''ALLAH AKLINI KULLANMAYANLARIN ÜZERİNE PİSLİK YAĞDIRIR,ONLARI PİSLİĞE MAHKÜM EDER''.İşte biraz önce çizdiğim, zelil,sefil,perişan tablo, pislikten başka nedir.? Hepsi, aklını kullanmamaya bağlı ve onun neden olduğu sonuçlardır.Bu ayetleri burada saymaya gerek yok, ancak başka hiç bir öğüt,tavsiye emir,hatta ibadet Kur an da  bu kadar çok geçmez.. Hacc ve oruç, birkaç yerde geçer, örtünmek de öyle.Ama aklını kullanmak,çalıştırmak,düşünmek,tefekkür etmek,ibret almak, olayları okumak,değerlendirmek,tahlil etmek emredilir.

Yine yüce kitabımızda, iyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak, sözünde durup onu yerine getirmek, adil olmak,dürüst olmak,yardım etmek, merhametli olmak,hoşgörülü olmak, affedici olmak, aşırılıktan kaçınıp, orta yolu tutmak BİRLİK OLMAK emredilmektedir. Bu milletlerdeki insanların davranışlarına baktığımızda neredeyse bunlardan eser göremeyiz.Ama batılı gelişmiş devletlerin çoğunda bunların çoğunu görürüz. Ve yeryüzüne şuan varis olanlarda onlardır.Gelişmiş olanlar onlardır. Adeta İŞLERİ DİNİMİZ GİBİ, DİNLERİDE İŞİMİZ GİBİ.Tarih dede bu şartları yerine getiren topluluklar yeryüzünün varisi,hakimi olmuşlardır. Çünkü bizi yaratan Rabbimiz in SÜNNETULLAHI öyledir. Yani eşyanın tabiatı öyledir,öyle konulmuştur. Sebep sonuç ilişkisi vardır.Isra suresi 12. ayette ; ''Biz insanın KADERiNiKENDİ ÇABASINA BAĞLI KILDIK''.Buyrulmaktadır.Biz ise , nasipse olur, kaderde varsa olur dedik oturduk.Necm suresi 39. ayettede ;''İnsanın ancak kendi çalıştığı vardır ve onun karşılığını görür. '' buyrulmaktadır.Biz ise çabasızlığımıza kader dedik.Şu duayı şukadar okursak, şöyle olur dedik, sınavlara birkaçgün kala Eyüp sultan camii ve kabrini, diğer kabirleri doldurup dua ettik, ölülerden torpil bekledik.Ayette ise onların kendilerine de bir faydası yok ki size olsun buyrulmasına rağmen.Bu son söylediğim biz Türkler de çok yaygın olduğu için bizi de kattım.

Enfal suresi 46. ayette ; ''ALLAHA VE RESÜLÜNE iTAAT EDİN,BiRiBiRiNiZLE ÇEKİŞMEYİN, BİRLİK OLUN, AYRILMAYIN DAĞILMAYIN,YOKSA GÜCÜNÜZ, RÜZGARINIZ KAYBOLUR GiDER ''. Yani sinerjiniz kaybolur buyrulmaktadır.Müslümanlar olarak, Kitabımızı okuyup anlamadık. Onu öğrenmeyi arapça harfleri öğrenmek zannettik. Onu okumayıda , arapça olarak yüzünden anlamadan okumak olarak zannettik. Öyle eğitim gördük. Gerçek hiçde öyle değil. Gereği gibi okuyup anlamadık, hayatımıza yansıtmadık, uygulamadık, yaşamadık.İşte yaşananlarda bu apaçık görülüyor. 

Çocukken hep düşünürdüm, ya biz müslümanlar  hem müslümanız, Allaha inanıyor onu biliyoruz, hem  niye hep geri kalmışız, mağlubuz, sefil haldeyiz. Allah niye karşılığını vermiyor, icabını yapmıyor.. Bilmiyoruz ki Allah onu bizlere bırakmış, bizim çabamıza bağlı kılmış. Tabii ki O yine külli iradesi ile, üzerimizde belirleyici, bizi yaşatan, duyan, duaları da işitendir.Herşeye gücü yeten, herşeye kudretli ve hakimdir.Sadece Müslüman ım demekle, nüfus kağıdında ''müslüman '' yazması ile olmuyor. Asla olmaz. Allahın Sünnetullahına aykırıdır.Bize gelen kitaba ve peygambere nekadar uyarsak okadar mutlu ve başarılı oluruz. Yoksa Kitabımızın, son kitap, peygamberimizin son peygamber, dinimizin son ve mükemmel din olması bizlere yetmez. Onları alıp hayatımıza nekadar katarsak, kitaptaki vahiy ve ayetler, bize hayatımıza nekadar inerse o kadar oluruz.Ozaman kitabımız şifa olur, ozaman bizi karanlıklardan aydınlığa çıkartır ( ibrahim suresi 1. ayet ).Yoksa O orda, durduğu gibi durur bizde burda durursak hiçbir faydası olmaz, bugünkü gibi oluruz.

Müslüman milletlere dışarıdan müdahale çok, birbirine düşürme hileleri, ajanlıkları tuzakları oldukça çok. Ancak suçu bu yabancılara yıkıp kurtulamayız. Onların başarılı ve etkiliolma nedeni, iÇERiDEKiLER DiR. Onların tutumudur. Yine bununla ilgili Maide suresin 105. ayetinde ;''SİZ DOĞRU YOLDA SIRATI MÜSTAKİMDE OLDUKTAN SONRA SAPMIŞ OLANLAR, KOTULER SİZE SİZE aSLA BiR ZARAR VEREMEZ, BİRŞEY YAPAMAZLAR ''.   SİZ DOĞRU YOLDA OLDUKÇA....  O sapmış olanlar ASLA size bir zarar veremez..  buyur...  Görülüyor ki , kitabımızda bizim hayatımızda eser yok..Peygamber efendimiz şöyle buyurur. ; '' MÜSLÜMANLAR BİR VÜCÜDÜN AZALARI GİBİDİR, BU AZALARDAN HERHANGİ BİRİNE BİR AĞRI ARIZA OLURSA , TÜM VÜCÜT RAHATSIZ OLUR, HASTA OLUR ''. Yani olması lazım... Peki hiç öylemi ??. HİÇ DE ÖYLE DEĞİL. Bir tek şurada yazdığım hadise ve ayetlere uyulsa neler değişir, neler olur.

Cahillik diz boyu olursa sefillik ve perişanlık onu takip eder.Cahil, dindar olsada birşeye yaramaz. Hatta cahilin dindarlığı arttıkça sapması da artar.İşte batının kurduğu İŞİD e eleman yetiştiren cahil sözde müslümanlar.Bombayı atan da ALLAHÜ EKBER'' diyor. Bombayı yiyende.Batılı güçlere kendini kullandırıyor.ONLARIN OYUNCAĞI MASKARASI OLMUŞ HALDELER.

Kitap başka, peygamber başka, din başka, İNSANLAR ise bambaşka.. İslamın, Kitabın temel öğreti ve prensiplerinden uzak, ve habersiz, Bu temel değerler emirler nedir, yalan söylememek, emanete hıyanet etmemek, sözünde durmak, verilen sözleri yerine getirmek, adil olmak,(ananız babanız dahi olsa ) adaleti ayakta tutmak. Evvela akrabaya yakınlara , Yoksula, yolda kalmışa, yetime, düşküne, biçareye yardımcı olmak..ölçüyü tartıyı tam yapmak, aldatmamak,ibadetleri huşu içinde ihlaslı bir şekilde yapmak, kibirli olmamak, alçak gönüllü olmak.Birde müslüman coğrafyanın geneline bakarsanız , bunlardan pek eser göremezsiniz.. İşte bu esersizliğin sonucu olarak da bu mevcüt,kan, gözyaşı, savaş, yoksulluk, cahillik, sefillik, perişanlık ve zelillik.Hepsi, aklını kullanıp Kitabın emirlerine uymamanın, gereğini yapıp çalışmamanın sonucudur.İşin özünü kavramadan, kabuğunda oyalanan cahil insanlar gürühu. İşin, şeklinde ve kabuğunda takılıp kalan bir anlayış hakim.Saç sakal,sarık, kıyafet gibi şeyler öncelenmiş, din sanılmış halde.Hiç bir öncelik sırası olmadan Birtakım, rivayetler kıssalar, adetler vs din olarak alınmış.Abdesti,orucu ne bozar, teyemmümün şartları vs. domuz eti yemekten korktuğu kadar, kardeşinin hakkını,kul hakkını yemekten korkmadı,sakınmadı günümüz müslümanları.Namazda el nasıl bağlanacak, tekbirde elin hangi parmağı kulağın neresine gelecek, tahiyatta hangi ayağın parmağı nasıl kırılacak tan, namazda okuduklarından habersiz ,ihlassız gafil halde kılınan namazlar.. İçerde namazda saflar düz doğru ve sıkı, dışarda saflar bozuk, hatta hiç saf yok, işler ise eğrimi eğri.Harflerti çıkartırken, mahrec ve telafüz a dikkat edildiği kadar, manasına kulak verilmedi,ve o vahiy hayata indirilmedi..

 

 
Etiketler: MÜSLÜMAN, DEVLETLERİN, ,PERİŞAN, HALİ..,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Ocak 2021
HER İLE ÜNİVERSİTE VE YÜKSEK KONTENJANLAR YANLIŞ OLMUŞTUR
28 Aralık 2020
''ÖNCE EVİM'' DEĞİL ''ÖNCE CANIM'' DEMELİYİZ. İŞ ÇOK CİDDİ
20 Aralık 2020
ALİ BABACAN AK PARTİYE VE HÜKÜMETE ALINMALIDIR
04 Eylül 2020
Hain ve alçak FETÖ'cünün yakını akrabası vs olmaz.
28 Mayıs 2020
BÖYLE ''ULUSA SESLENİŞ'' OLMAZ.!
08 Şubat 2020
ELAZIĞDA 560 AĞIR HASARLI VE ACİL YIKILACAK BİNA BELİRLENDİ. YA İSTANBUL?
15 Kasım 2019
KAT KARŞILIĞI BİTTİ, ARTIK BEDEL (ÜCRET) KARŞILIĞI İNŞAAT
27 Temmuz 2019
BEN ERDOĞAN IN YERİNDE OLSAM
29 Haziran 2019
Koyun Dediğiniz O İnsanlardan Evvela Bir Özür Dileyin
15 Mayıs 2019
ORUCU BOZAR MI?
23 Nisan 2019
Bunlarda Senin Hataların Reis
03 Nisan 2019
SERT VE AYRIŞTIRICI DİL KAYBETTİ, TATLI DİL VE KUCAKLAMA KAZANDI.
24 Mart 2019
YATAY MİMARİ , SÖYLEMESİ KOLAY, YAPMASI ZOR
19 Şubat 2019
ÖMER HALİSDEMİR - SEMİH TERZİ EKSENİNDE 15 TEMMUZ VE FETÖ
13 Şubat 2019
İMAR BARIŞI; DEVLETİN MEVCÜT DURUMA YÜZÜNÜ DÖNMESİ VE GÖRMESİDİR
11 Şubat 2019
BUNDAN SONRA ÇOK BİNALAR KENDİLİĞİNDEN YIKILACAK.
04 Haziran 2018
FETÖ -İKTİDAR İLİŞKİLERİ VE BERABER OLMAK.
02 Mayıs 2018
ÜLKEMİZDEKİ İKTİDARLARIN BİTMEYEN ŞEYTAN TAŞLAMA MÜCADELESİ
14 Nisan 2018
AĞA DA OLSAN, PAŞA DA OLSAN.
19 Aralık 2017
DİN... SAĞLIK.. SİYASET ve SPOR
18 Aralık 2017
İSTANBULU TEHDİT EDEN MİNİBÜS TERÖRÜ
20 Mart 2017
ATALARININ D İ N İ
10 Mart 2017
ÖTE DEN HABER VAR.. CENNET -CEHENNEM
01 Mart 2017
İBADETLERDE VE DİN ANLAYIŞIMIZDA ÖZ ,İÇERİK YOK,İŞİN ŞEKLİNDE VE KABUĞUNDAYIZ.
24 Şubat 2017
İslam da ruhban sınıfı yoktur,HERKES DİNİNİN ADAMIDIR..
20 Şubat 2017
KURAN, MEZAR KİTABI DEĞİLDİR, HAYAT KİTABIDIR
14 Aralık 2016
ÖNCE İŞ, FİİL, SONRA DUA
03 Aralık 2016
YANGIN MERDİVENLERİNİZİ KONTROL EDİN
20 Kasım 2015
G 20 NİN EV SAHİBİ ERDOĞAN VE TÜRKİYE.. DE SİZİN EV SAHİBİNİZ KİM?
04 Eylül 2015
E. DUMANLI,TEHDİT SAVURDUĞUN ERDOĞAN ,SENİN SIRTINI DAYADIĞIN İSRAİLE YÜZÜNE KARŞI MEYDAN OKUMUŞ ADAMDIR.
27 Ağustos 2015
YARBAY MEHMET ! SEN ''VATAN SANA CANIM FEDA '' DERKEN TÜRKÜ MÜ SÖYLÜYORDUN ?
13 Ağustos 2015
BÜYÜK KOALİSYON MUTLAKA ! ÜLKEMİZ İÇİN.!
13 Şubat 2015
NE ÖZGÜRLÜĞÜ,? NE BASINI ?, NE ADALETİ .??. ALLAH AŞKINA...
25 Şubat 2013
NİÇİN CHP DEN, KENDİ İÇİNDEN DEĞİLDE DIŞARIDAN BİR ADAY?
Haber Yazılımı