301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Haziran 2015 - Çarşamba 18:50
 
Sonuç: Nafile Koalisyon yada Erken Seçim...
Özhan Mete
ozhanmetechp@gmail.com
 
 

Evet herkesin sonuçlarını merak ettiği Genel Seçimler bitti ve tablo ortaya çıktı.

Öncelikle her zaman olduğu gibi açık yüreklilikle gerçekleri gözardı etmeden, olayları saptırmadan objektif olarak kendi düşüncelerimi paylaşacağım.


Seçimlerden net olarak sadece MHP ve HDP başarılı çıkmıştır. Bunun altını çizelim. AKP ise bu kadar yolsuzluk, Anayasal suçlar, ekomi ve yanlış dış siyasete rağmen ciddi oy kaybetsede %40 la yinede birinci parti olmuştur. En azından ben yine kazandım diyebilecektir. 


Oyunu artıramayan tek bir muhalefet partisi ise CHP'dir. Bu açıkça dile getirilmelidir. Kendin kazanamadıktan sonra bir başka partinin kazanmasını yada kaybetmesini bir kazançmış gibi lanse etmek yanlıştır. 


Bu seçimlerin tek ve net mağlubu Cumhurbaşkanı RTE'dir. Desteklediği partinin aldığı oylara bakıldığında bulunduğu konum tartışılır hale gelmiştir. Yani karşısında %60 lık bir muhalif kamuoyu oluşmuştur. Sonuçta kurduğu başkanlık hayalleri gerçekleşmemiştir. Bırakın Anayasayı değiştirebilecek, tek başına hükümet kurabilecek bir oranı dahi yakalayamamıştır. Halk orada dur fazla ileri gittin demiştir.


CHP ilk kez tam sol ve sosyal demokrat bir partiye yakışır sosyal ve ekonomik projelerine, Genel Başkan ve çoğunluk Milletvekili adaylarının ile örgütün özverili çalışmalarına, yoğun seçmen katılımına rağmen...kısaca herşey istediği gibiyken malesef eski vefakar kendi seçmenlerinin dışında halktan karşılık bulamamış, kendisine gönül vermiş taban kitlesini yine sükut'ü hayale uğratmıştır. 


Bunların nedenlerini ilerde gerek parti içinde gerekse demokratik ortamlarda elbetteki tartışacağız. CHP'nin bir başka partinin barajı aşması için gereğinden fazla çabası HDP'ye kaptırdığı 1-2 puanına mal olmuştur. Çok daha önemliside gerek kürt açılımı ve İmralı görüşmeleri, gerekse yolsuzluklar nedeniyle rahatsızlık duyan AKP'deki Merkez Sağ seçmenlerin emanet oylarının bir kısmınıda alamamıştır. Seçim sürecindeki izlenimlerime göre bu oylardan en az 3-4 puanını CHP alabilirdi. Beklentim ise en kötü ihtimalle %27-28 civarıydı. 


Bunun nedeni ise partisi içindeki kaynamayı gören RTE'nin hemen devreye girerek HDP'yi hedef alıcı ve aşağılayıcı konuşmalar yapmasıdır. Bir tarafta HDP ile bağları koparmış görüntü veren AKP, diğer tarafta HDP'ye destek görüntüsü veren bir CHP olunca AKP içindeki kararsız ve kaçmak üzere olan seçmenler oylarını yine AKP'de bırakmışlardır. Tehlikeyi fark eden Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu konuda örgütünü uyarması ise fayda etmemiş, zaten o zamana kadar iş işten geçmiştir.


Şimdi bazıları CHP 3-4 puan daha alsaydı ne olurdu yine birinci parti çıkamazdı diyebilir. Evet çıkamazdı ama bir önceki seçimlere göre istikrarlı olarak oylarını artırmış ve seçmenlerinin güvenini kaybetmemiş olacaktı. %27-28 demek AKP'ninde psikolojik sınır olan %40 ın altına düşmesi demekti. Ayrıca bu kadar çalışıp, emek verenlerden belkide 14-15 tane Milletvekili adayı daha meclise girebilecekti.


Neyse olan olmuştur. Geriye dönmek olanaksızdır. Bir dahaki seçime diyelim.                                                                                                                                                                        
......

Seçimlerden çıkan mesajlar şudur;                                                                                                                                                                                    

Başta Cumhurbaşkanına artık yeter haddini, yetkilerini aşma, hükümete barajı kaldır kaldırmazsan biz böyle deleriz, muhalif partilere ise artık uzlaşın ve AKP'den iktidarı devralın demiştir.  


Çıkan tabloya göre ne olur?

1. AKP tek bir parti desteğiyle koalisyon hükümeti kurabilir.                                                                                          


Bu kadar yolsuzluk ve hırsızlık suçlamalarından sonra bilhassa CHP ve MHP'nin buna yanaşacağını sanmıyorum. Zira bu iki partinin seçmenleri AKP'den biran evvel hesap sorulmasını isteyeceklerdir. Aksi halde bu iki partininde bitişi olur. AKP ise zaten kendisinden hesap soracak bu iki partiyle uzlaşamaz.                          

 

HDP ile AKP koalisyonuna gelince İmralı ve Kandil'e açılım sürecinde söz verilen taleplerinide hesaba katarsak bu olabilir. HDP açılım sürecindeki talepleri yerine getirilirse itiraz etmeyecektir. Zaten İmralı ile Kandil işbirliğinin devamını istemektedir. Demirtaş'ında buna itiraz edebilecek gücü olduğuna inanmıyorum. Yolsuzluklar zaten umurlarında değildir. RTE'ninde ekmeğine tereyağdır. Ancak AKP bu kadar atıp tuttuktan sonra tekrar buna yanaşır mı? Ellerinde kalan son emanet oylarıda kaybetmeyi göze alırlar mı? Onu bilemem.


2. Diğer partiler aralarında 3'lü koalisyon kurabilirler.


Buda ancak HDP kendi açılım taleplerinden vazgeçerse olabilir. Ancak bu kadar mücadeleden sonra vazgeçeceklerini sanmam. Hele İmralı arada olduğu ve muhatap kabul edildiği sürece. Bu durumdada başta MHP, hatta CHP'de buna sıcak bakmaz.


3. AKP bir partinin dış desteğiyle azınlık hükümeti kurabilir.


Kabineye girmedikten sonra diğer 2 parti zaten bunu reddeder. İmralı devreye girerse  1 nci olasılıktaki gibi HDP bunu kabul edebilir. 


4. Diğer herhangi iki parti üçüncü partinin dış desteğiyle azınlık hükümeti kurabilir.                                                                                                      


CHP ile MHP hükümet kurar HDP'de dışardan destek verebilir. Burdada yine HDP'nin taleplerinin birçoğundan vazgeçmesi ve İmralı ile Kandil'dende bu konuda olur almaları gerekecektir. Aksi halde bunu yine başta MHP ve tabiki CHP'de kabul etmez. Bir sonraki seçimlerde başlarına gelebilecekleri çok iyi bilirler. Bu ihtimal bu şartlarda arada İmralı olduğu sürece zordur.


5. Muhalif 3 partiden herhangi birisi yine dışardan 2 partinin desteğiyle azınlık hükümet kurabilir.


Bu son alternatifin hayata geçirilmesi olanaksızdır. İki partinin birden kabineden feragat etmesi beklenemez.                                                                                                                                    

Şimdi bu tabloda partilerin dokuları ile seçmenlerine verdikleri vaadlerine baktığımızda burdan bir 3'lü koalisyon çıkması çok zordur. Tek çözüm; üç partide beklenti ve vaadlerini şimdilik rafa kaldırıp, taleplerinden vaz geçerlerse uzlaşma olabilir. CHP ile MHP yıllardır hükümet ortağı olmadıkları için bu fırsatı değerlendirmeye çalışacaklardır. Ancak HDP kendi taleplerini mutabakat metnine yazdırmadıkça bu işe girmek istemeyecektir. 


Sonuçta bu 3 partinin seçmenlerine verdikleri vaadleri gözönüne alırsak kendi açılarından işleri çok zordur. Bu koalisyonda verdikleri sözlerden geri adım atacak yada verdikleri sözleri uzlaşma metnine yazdıramayacak bir parti zora girer ve AKP yeniden güçlenir. Kısaca iş muhalefet açısından bıçak sırtıdır.                                                             

Uzlaşma olmayacaksa iş uzatılmamalıdır. İş uzarsa yada çözümsüzlüğe giderse provokatörler devreye girip ortalığı karıştırabilir. Hükümetsiz ve otoritenin olmadığı bir ülkede herşey olabilir.


Bana göre erken seçim kapıdadır. En doğru kararı verebilecek halk yeni seçimlerle işi düzeltebilir. Daha net bir tablo ortaya çıkarabilir. Ancak yeni parlamentoya giren milletvekilleri buna sıcak bakar mı? O da ayrı bir konudur. Aksi halde 2 yılın dolması beklenecektir. Bu durumda bilhassa ülke ekonomisi ne hale gelir? Enkazı sonra kim nasıl kaldırabilir? O da ayrı konudur.


Belki yeni Milletvekillerine erken seçimde yine adaylık sözü verilirse partilerde sorun çıkmadan bu iş çözülebilir.


Tabiki tüm yukardaki olasılıkların dışında Cumhurbaşkanı faktörünü unutmamalıyız. Kanun yasa tanımayan, kaos çıkarmaya alışık bu zat hiç olmadık ve beklenmedik şeylerde yapabilir. Herşeye rağmen sürprizlere hazırlıklı olalım.

 

 
Etiketler: Sonuç:, Nafile, Koalisyon, yada, Erken, Seçim...,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
07 Aralık 2020
Asgari Ücret ve Corona İlişkisi...
28 Ekim 2020
Cumhuriyet'in 97 nci Yılı Ve Türkiye...
16 Ekim 2020
İttifak İçine Girebilmek İçin Önce HDP Değişmelidir.
03 Ekim 2020
CHP'de Klavye Kabadayılığı
25 Temmuz 2020
CHP 37. Olağan Kurultay'ı.
30 Haziran 2020
CHP Kurultay'ları Ciddiye Alınmalıdır.
05 Haziran 2020
Amaç CHP'yi Karıştırmak HDP'yi Kışkırtmak.
13 Mayıs 2020
Ülke Ekonomileri ve Virüs İlişkisi.
02 Mayıs 2020
Corona Devam Ediyor Peki Siyaset Ne Yapıyor?
26 Nisan 2020
Covit-19 ve Aklıma Takılanlar...
22 Mart 2020
Sadece "yasak" getirmekle olmuyor...
31 Ocak 2020
Vah Vatandaşım Vah..!
25 Aralık 2019
Kanal İstanbul..!
31 Ekim 2019
Cumhuriyet'in 96.Yılı ve Değişen Siyasi Dengeler
30 Eylül 2019
İstanbul Depremi ve Siyaset Gündemi
10 Ağustos 2019
Kaz Dağları, Yabancı İşgali ve Çevre Katliamı...
30 Temmuz 2019
Suriye'li Göçmen Sendromu..!
25 Haziran 2019
Büyük Zafer İstanbul ve Türkiye'ye Hayırlı Olsun
10 Haziran 2019
Nerede Kalmıştık?
13 Mayıs 2019
Herşey Çok Güzel Olacak
20 Nisan 2019
İstanbul'da İş Bitti Tekrar Seçim Çok Düşük Olasılık...
01 Nisan 2019
Zafer Dürüstlük ve Samimiyetle Çalışanlarındır
18 Şubat 2019
CHP'deki Başarı Atamalardaki Adalete Bağlı
21 Ocak 2019
Sorun..! Cumhuriyet Tarihinin En Düşük Halk Desteği.
27 Aralık 2018
2019'a Beş Kala Türkiye
26 Kasım 2018
Yerel Seçimlere 4 Ay Kala Siyasetin Durumu
28 Ekim 2018
Yerel Seçimlerde AKP Zorda, CHP Avantajda.
21 Eylül 2018
Yerel Seçimler Öncesi CHP'de "ön seçim" Tartışmaları.
28 Ağustos 2018
Büyük Taarruz ve Zafer'in 96. Yılında Türkiye
02 Ağustos 2018
CHP'de Genel Başkanlardan Önce Zihniyetler Değişmelidir
21 Temmuz 2018
CHP'de Zamansız Kongre Girişimleri
28 Haziran 2018
İkinci Tura Kalacağı Umutla Beklenen Başkanlık'ta Sürpriz..!
08 Haziran 2018
OHAL ve Topal Demokrasi ile Gidilen Seçimler
26 Mayıs 2018
Türkiye`de Gerçek Demokrasiye 30 Gün Kala
04 Mayıs 2018
CHP Adayı ve Başarılı İttifak Süreci
23 Nisan 2018
23 Nisan'da CHP'nin Demokratik Özverisi
03 Nisan 2018
Türkiye'nin Durumu ve Seçimler
21 Mart 2018
CHP'de Örgüt Beklentisi Dışında Bir Tüzük
18 Şubat 2018
CHP’de Çok Önemli Tüzük Kurultayı
09 Şubat 2018
CHP'de 36 ncı Kurultay Yorumum ve Örgütün Beklentileri
25 Ocak 2018
Afrin Harekatı ve CHP Kongresi...
16 Ocak 2018
Kadıköy'ün İstanbul Olduğu Gerçeği ve İl Kongresi...
14 Aralık 2017
Farklı Gündemler Yaratıp, Bundan Medet Umanlar
22 Kasım 2017
Dereye Düşenlerin Tutunacak Dal Arayışı...
29 Ekim 2017
Cumhuriyetimizin 94. Yılını Kutlarken
19 Ekim 2017
AKP Her Geçen Gün Eriyor CHP ise Yükseliyor
21 Eylül 2017
Bu Kongrelerin Önemi Çok Büyük
28 Ağustos 2017
CHP’de Kongreler ve Seçimler Süreci Başlıyor
25 Temmuz 2017
Cemaat, Tarikat ve Biatçılıktan Ders Çıkarmak
10 Temmuz 2017
Adaleti Sevmeyenlere İlk Uyarı Başarıldı
25 Haziran 2017
#Adaletsiz Siyaset Olmaz
14 Haziran 2017
CHP'de Bir Dürüstlük Sembolünü Anarken
25 Mayıs 2017
Kurucu Parti Sıfatını Korumak ve Halka Güven Vermek
05 Mayıs 2017
Yüzde 49'un Başkan Adayları ve CHP'nin Misyonu
22 Nisan 2017
Muhalefeti Güçlendiren Bir Referandum ve CHP
06 Nisan 2017
Referandum'mu yoksa Genel Seçim mi?
10 Mart 2017
Mehter Marşıyla Gelip İzmir Marşıyla Gitmek
12 Şubat 2017
Yeni Anayasa İçin Referanduma Giderken
27 Ocak 2017
Bir Türk ve Bir Japon
04 Ocak 2017
Umut Beklenen Yeni Yıl'da Yine Kan ve Terör
21 Aralık 2016
Terörün adı istihbarat mı yoksa Feto zafiyeti mi?
22 Kasım 2016
Başkanlık Sistemi, Referandum ve CHP
30 Ekim 2016
Cumhuriyet'in 93 ncü Yılında Türkiye
07 Ekim 2016
Çete Mücadelesi mi? Muhalif Tasfiyesi mi?
26 Ağustos 2016
Darbe ve Feto Çetesinden Medet Uman Sözde Demokratlar
14 Ağustos 2016
Darbecilere Karşı Kesin Duruş Ancak İade-i İtibarla Olur.
10 Ağustos 2016
Ulusal Birliktelik Çok Güzel...Ya sonrası...
01 Ağustos 2016
Cemaat Ayaklanması ve Bursa Nutku
17 Temmuz 2016
Bu Seferde ''DARBENEKON'' olmasın
09 Temmuz 2016
Bir Aylık Ayrılık ve Hasret Bitti
06 Haziran 2016
CHP'de "Çoban Ateşi" İkinci Ayak İstanbul
29 Mayıs 2016
Kıvırmanın kolayı: Bilmiyordum, Bilmiyorduk
17 Mayıs 2016
CHP'de Yenilenme Çabaları ve Edremit Mitingi
07 Mayıs 2016
Hangi Hakkın Helali?
27 Nisan 2016
23 Nisan Demokrasi Yolunu Açan Sivil Bir Devrimdir
19 Nisan 2016
Dokunulmazlık Çelişkisi
11 Nisan 2016
Bekaroğlu ve Ensar Vakfı
01 Nisan 2016
1 Nisan ve İnsan Hakları
17 Mart 2016
İlan Edilmemiş "Olağanüstü Hal"
12 Mart 2016
Validebağ'da Hayvansal Vahşet..!
29 Şubat 2016
İBB'nin Kadıköy İçin Siyasi Ve Rantsal Kararı
21 Şubat 2016
CHP'de Birbirine Tahammülsüzlük Neden?
09 Şubat 2016
Laiklik, Terör ve Köy Enstitüleri
27 Ocak 2016
Şimdide CHP'de Atatürk Posteri Polemiği
20 Ocak 2016
CHP'de Kurultay'ın Ardından
12 Ocak 2016
Büyük Kurultaya Giderken
03 Ocak 2016
Sn.Cemal Canpolat İstanbul'u Neden ve Nasıl Kazandı?
29 Aralık 2015
CHP İstanbul İl Kongresi Ardından
22 Aralık 2015
CHP'de Makas Aralıkları Daralıyor
13 Aralık 2015
CHP Kadıköy Seçimlerine Belediye Damgası
20 Kasım 2015
Delege Sistemi Kaldırılmalıdır
05 Kasım 2015
CHP Neden? Seçimi Kaybetti...
02 Kasım 2015
Acı Veren Sonuç ve CHP'de Yapılması Gerekenler
29 Ekim 2015
92'nci Yıl Kutlanmaya Çalışılırken
12 Ekim 2015
Geliyorum Diyen Katliam ve İnsanlık Dramı
03 Ekim 2015
Öncelikle "BARIŞ" ın Adı Konmalıdır
15 Eylül 2015
"CHP Emekçi Kendi İç Dinamiklerine Sahip Çıkmalıdır"
29 Ağustos 2015
Yine Kutlama Yasağı ve Sözde Açılım
21 Ağustos 2015
AKp'nin İstediği Ortam Yaratılıyor.
13 Ağustos 2015
Yangını Söndürecek Tek Çözüm 4 lü Koalisyon
23 Temmuz 2015
Beklenen Sonuç ve Dinmeyen Gözyaşları..!
10 Temmuz 2015
Chp'ye Utanmazca "Dinsiz Parti" Yakıştırması
05 Temmuz 2015
"Ülküsünü İnkar Eden Zavallı Bir Siyasetçi"
29 Haziran 2015
Chp-Akp koalisyonu kolay Gerçekleşmez....
18 Haziran 2015
Sn.Bahçeli..! Aklını Başına Al ve İyi Düşün....
31 Mayıs 2015
31 Mayıs, Gezi Parkı ve Siyaset
29 Mayıs 2015
CHP Seçimlerden 1 nci Parti Çıkabilir...Ancak..!
23 Mayıs 2015
CHP'nin Başarısı Bir Başka Partiye Bağlı Değildir.
15 Mayıs 2015
CHP İstanbul Son Hızla Çalışıyor
Haber Yazılımı