301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
03 Nisan 2018 - Salı 22:33
 
Türkiye'nin Durumu ve Seçimler
Özhan Mete
ozhanmetechp@gmail.com
 
 

Türkiye her zaman söylediğimiz gibi oldukça zor bir dönemden geçiyor. Bunları saymaya gerek yok zaten herkes gözleriyle görüyor. Ekonomi bakımından sıcak para ve borçlanmayla idare etmeye çalışan bir Ülkeden bahsediyoruz. Her geçen gün daha fazla borçlanarak dahada dışa bağımlı hale geliyoruz. Zira elimizdeki istihdamı ve üretimi artırabilecek kurumları hep sattık.                                                                                                         

Bunların son örneği Şeker Fabrikaları satış girişimidir. Umarımki gerçekleşmez. Bu yanlış tasarruflar iktidarın başına çok iş açacaktır. Ve ekonomik olarak emperyalist ülkelerin dahada fazla hegemonyasına giriyor ve Türkiye’de yatırım yapın diye peşlerinde koşmak zorunda kalıyoruz.

 

Çanakkale Savaşlarını kaybederek kaçan emperyalistler giderken “tekrar geleceğiz” demişlerdi. Evet tekrar geldiler ancak bu defa askeri yenilginin hazımsızlığı içinde Mustafa Kemal’in Türk Ordusunu alt edemeyeceklerini anlayınca ekonomi ile gelip Ülkeyi kuşattılar. Bu da yetmedi gerek Okyanus ötesi gerek Avrupa’daki emperyalist Ülkeler başta Feto ve PKK olmak üzere terör örgütlerine verdikleri desteklede bir Nato üyesi olan Türkiye’yi istikrarsızlığa ittiler.

 

Üretimi yabancıların eline geçmiş, istihdamı ve çalışma koşulları onların insaflarına bırakılmış bir Ülke'de "Tam Bağımsızlık" dan söz edilemez. Günümüzde Ülkelerin askeri gücünden çok ekonomik bağımsızlığı önemlidir. İstediğin kadar askeri gücün olsun eğer ekonomide onlara bağlanmışsan bu mutlak ve tartışılmaz gücünü özgürce kullanamazsın.                                      

 

Neymiş? Büyüme oranlarında dünya Devletleri arasında birinci sıraya yerleşmişiz. Ben bu büyümenin Halka yansımasına bakarım. Bana bu günü birlik rant ekonomisinden beslenen ufak bir azınlık hariç bir kişi gösterinki hayatlarından memnun olup, özgürlük, demokrasi ve adalet ile hakça bir paylaşımdan bahsedebilsin. Ekonomik özgürlüğü olmayıp, dışa bağımlı bir ülkede bu önemli sözcüklerde anlamını yitirir.                                                          

Tüm bu memnuniyetsizlik AKP seçmenlerinin büyük bölümünde de mevcuttur. Hal böyle oluncada rakam olarak Ülke büyümüş Halkın pek umurunda olmaz. Herkes önce cebine bakar.

 

Gelelim bunun seçimlere yansımasına;

 

Eğer AKP-MHP ittifakının seçimleri ve Başkanlığı kazanacakları garanti olsaydı çoktan erken seçim kararını alırlardı. Şu anda almazlar, alamazlar . Zira işleri garanti değil. Anketler kimseyi yanıltmasın. Bugün OHAL şartlarında fişleneceklerinden korkan denek yurttaşlar sağlıklı ve doğru bir cevap veremez. Ya Fetocu yada terörist diye suçlanacaklarından korkarlar.  

 

Anamuhalefet adayı ve ittifaklar bile belli olmamışken yapılan anketlerin yanıltıcı hatta dahada ötesi şimdiden yönlendirici olduğuna inanıyorum. Bana göre bu anketlerde yine algı operasyonu yapılıyor. Amaç seçimlerde joker olabilecek SP’nin üye ve seçmenlerini algı yönetimiyle kendi yanlarına çekmektir. Sn.Karamollaoğlu ve SP Yönetimine kendileriyle ittifak için baskı oluşturmaktır. Diğer taraftan seçim hilesi ve mühürsüz pusulalar ise aslında bilhassa çıkarılmış seçmeni sandıktan kaçırmak üzere bir kurgudur.

 

Kesinlikle inanıyorumki  SP’nin içinde olmayacağı bir AKP-MHP ittifakının seçim kazanabilmesi, hele yüzde 51 bulabilmesi imkansızdır.  AKP aslında MHP ile ittifak yapmakla çok şey kaybetmiştir.

 

Birincisi; Bugüne kadar doğu ve güneydoğu hatta batıda bir kısmı AKP’ye oy veren kürt kökenli yurttaşlarımız Bahçeli’nin MHP’si olduğu için bu defa bu ittifaka oy vermez.             

 

İkincisi; Ülkücülerin, kendilerine ve Türk’lüğe karşı Sn.Cumhurbaşkanı’nın geçmiş sözlerinden dolayı birçoğunun bu ittifaka destek vermeyeceklerini biliyoruz. Bunu birçok Ülkücü arkadaşlarda dost toplantılarında dile getiriyorlar.                                                                                              

 

Üçüncüsü; AKP içindeki muhalifler ve Belediye Başkanlığından istifa ettirilenler AKP’ye destek verecek gibi görünselerde realitede destek vermeyip, hatta gizli muhalefet bile yapabilirler.                                                                                                                     

Dördüncüsü; Feto Çetesi operasyonlarında suçları olmadığı halde gözaltına alınıp tutuklanan, masumiyetleri anlaşılana kadar geçen süredede mağdur edilen hatta birçoklarının hakları geri verilmemiş seçmenler var. Bunlar geçmişte AKP’ye destek vermiş onbinlerce kişi. Tabiki onların yüzbinlerce mağdur aileleri var. “Geciken Adalet, Adalet değildir” sözlerinden yola çıkarsak  bu seçmenlerde haklarını sandıkta almaya çalışabilirler.

 

Beşincisi; Bence en önemlisi SP’nin durumudur. Eğer SP ile İyi Parti seçim ittifakı yaparsa yüzde10 barajını aşmaları garanti olacağına göre bugüne kadar baraj nedeniyle AKP’ye oy vermiş olan SP seçmenlerinin oyları bu ittifaka dönecektir. Bunlar bana göre yüzde 7’ler civarıdır. Eğer anlaşma olmazsa  onlarda oylarını AKP’den geri çekeceklerdir. Birçokları biliyorki AKP’liler Milli Görüş misyonundan gelmiş ancak en büyük haksızlığı rahmetli Erbakan’a  yaparak bu gömleği üzerinden çıkarmışlardır. Geçmişte Sn.Erbakan’ın karşı olduğu cemaat ve ABD ile birkaç yıl öncesine kadar işbirliği içinde olduklarını bilmektedirler. 

 

Tüm bunları gözönüne alırsak AKP-MHP işbirliğinin bilhassa “Başkanlık” için hiçbir garantisi yoktur. Yeni Anayasa’ya göre eğer Başkanlığı alamıyorsan fazla Vekil kazanmışsın bunun hiçbir esprisi yoktur.

 

Şunu söylemeliyimki AKP bu Yeni Anayasa ile aslında kendi ayağına kurşun sıkmıştır. Muhalefet partileri eğer akıllı davranır ve doğru ittifaklar yaparak, düzgün adaylarla piyasaya çıkarlarsa açık ara kazanmaları işten bile değildir. Farklı kazanılabilecek bir seçimdede hile ve seçim güvenliği kuşkusunun yeri olamaz. Öncelikle “hile yapılacak” gibi bilinçli tuzaklara düşülmemelidir. Aksi halde muhalif seçmenler sandıktan kaçar ve bu iktidar partisinin işine gelir. 

 

Aslında bütün bu handikapların bilincinde olan, bu nedenle erken seçimden çekinen ve kaçan AKP-MHP ittifakıdır. Mevcut şartlarda zaman kazanmak isteyen, bir türlü ikna edemedikleri anahtar parti SP’nin peşinde olan kendileridir.                                                                                                                                             

 

Son olarak güncel ve önemli bir olaya değinmeden geçemeyeceğim. Geçmişte Milliyet Gazetesini satın alarak iktidara “sizin için aldım, gazetem emirlerinizdedir” diyen Sn.Demirören bu defada Doğan Medya’nın peşine düşmüştür. Ancak bu defa işleri zordur ve kamuoyu bunu dikkatle izlemektedir. 

 

Bir ticaret adamının zarar eden bir müesseseyi, üstelik cebinde o kadar para olmadığı halde her türlü astronomik borç ve faiz risklerinide gözardı ederek illede almaya çalışması düşündürücüdür. Krediler yabancı bankalardan alınacaksa Türkiye’nin en büyük ve önemli Medyası onların emrine girecek demektir. Devletin bekaasını tehlikeye atabilir.  Devlet Bankalarından alınacaksa o zamanda bu güç Hükümetin eline geçecektir ki...Bu her iki olasılıkta demokrasi açısından yanlış ve tehlikelidir.

 
Etiketler: Türkiye'nin, Durumu, ve, Seçimler,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
07 Aralık 2020
Asgari Ücret ve Corona İlişkisi...
28 Ekim 2020
Cumhuriyet'in 97 nci Yılı Ve Türkiye...
16 Ekim 2020
İttifak İçine Girebilmek İçin Önce HDP Değişmelidir.
03 Ekim 2020
CHP'de Klavye Kabadayılığı
25 Temmuz 2020
CHP 37. Olağan Kurultay'ı.
30 Haziran 2020
CHP Kurultay'ları Ciddiye Alınmalıdır.
05 Haziran 2020
Amaç CHP'yi Karıştırmak HDP'yi Kışkırtmak.
13 Mayıs 2020
Ülke Ekonomileri ve Virüs İlişkisi.
02 Mayıs 2020
Corona Devam Ediyor Peki Siyaset Ne Yapıyor?
26 Nisan 2020
Covit-19 ve Aklıma Takılanlar...
22 Mart 2020
Sadece "yasak" getirmekle olmuyor...
31 Ocak 2020
Vah Vatandaşım Vah..!
25 Aralık 2019
Kanal İstanbul..!
31 Ekim 2019
Cumhuriyet'in 96.Yılı ve Değişen Siyasi Dengeler
30 Eylül 2019
İstanbul Depremi ve Siyaset Gündemi
10 Ağustos 2019
Kaz Dağları, Yabancı İşgali ve Çevre Katliamı...
30 Temmuz 2019
Suriye'li Göçmen Sendromu..!
25 Haziran 2019
Büyük Zafer İstanbul ve Türkiye'ye Hayırlı Olsun
10 Haziran 2019
Nerede Kalmıştık?
13 Mayıs 2019
Herşey Çok Güzel Olacak
20 Nisan 2019
İstanbul'da İş Bitti Tekrar Seçim Çok Düşük Olasılık...
01 Nisan 2019
Zafer Dürüstlük ve Samimiyetle Çalışanlarındır
18 Şubat 2019
CHP'deki Başarı Atamalardaki Adalete Bağlı
21 Ocak 2019
Sorun..! Cumhuriyet Tarihinin En Düşük Halk Desteği.
27 Aralık 2018
2019'a Beş Kala Türkiye
26 Kasım 2018
Yerel Seçimlere 4 Ay Kala Siyasetin Durumu
28 Ekim 2018
Yerel Seçimlerde AKP Zorda, CHP Avantajda.
21 Eylül 2018
Yerel Seçimler Öncesi CHP'de "ön seçim" Tartışmaları.
28 Ağustos 2018
Büyük Taarruz ve Zafer'in 96. Yılında Türkiye
02 Ağustos 2018
CHP'de Genel Başkanlardan Önce Zihniyetler Değişmelidir
21 Temmuz 2018
CHP'de Zamansız Kongre Girişimleri
28 Haziran 2018
İkinci Tura Kalacağı Umutla Beklenen Başkanlık'ta Sürpriz..!
08 Haziran 2018
OHAL ve Topal Demokrasi ile Gidilen Seçimler
26 Mayıs 2018
Türkiye`de Gerçek Demokrasiye 30 Gün Kala
04 Mayıs 2018
CHP Adayı ve Başarılı İttifak Süreci
23 Nisan 2018
23 Nisan'da CHP'nin Demokratik Özverisi
21 Mart 2018
CHP'de Örgüt Beklentisi Dışında Bir Tüzük
18 Şubat 2018
CHP’de Çok Önemli Tüzük Kurultayı
09 Şubat 2018
CHP'de 36 ncı Kurultay Yorumum ve Örgütün Beklentileri
25 Ocak 2018
Afrin Harekatı ve CHP Kongresi...
16 Ocak 2018
Kadıköy'ün İstanbul Olduğu Gerçeği ve İl Kongresi...
14 Aralık 2017
Farklı Gündemler Yaratıp, Bundan Medet Umanlar
22 Kasım 2017
Dereye Düşenlerin Tutunacak Dal Arayışı...
29 Ekim 2017
Cumhuriyetimizin 94. Yılını Kutlarken
19 Ekim 2017
AKP Her Geçen Gün Eriyor CHP ise Yükseliyor
21 Eylül 2017
Bu Kongrelerin Önemi Çok Büyük
28 Ağustos 2017
CHP’de Kongreler ve Seçimler Süreci Başlıyor
25 Temmuz 2017
Cemaat, Tarikat ve Biatçılıktan Ders Çıkarmak
10 Temmuz 2017
Adaleti Sevmeyenlere İlk Uyarı Başarıldı
25 Haziran 2017
#Adaletsiz Siyaset Olmaz
14 Haziran 2017
CHP'de Bir Dürüstlük Sembolünü Anarken
25 Mayıs 2017
Kurucu Parti Sıfatını Korumak ve Halka Güven Vermek
05 Mayıs 2017
Yüzde 49'un Başkan Adayları ve CHP'nin Misyonu
22 Nisan 2017
Muhalefeti Güçlendiren Bir Referandum ve CHP
06 Nisan 2017
Referandum'mu yoksa Genel Seçim mi?
10 Mart 2017
Mehter Marşıyla Gelip İzmir Marşıyla Gitmek
12 Şubat 2017
Yeni Anayasa İçin Referanduma Giderken
27 Ocak 2017
Bir Türk ve Bir Japon
04 Ocak 2017
Umut Beklenen Yeni Yıl'da Yine Kan ve Terör
21 Aralık 2016
Terörün adı istihbarat mı yoksa Feto zafiyeti mi?
22 Kasım 2016
Başkanlık Sistemi, Referandum ve CHP
30 Ekim 2016
Cumhuriyet'in 93 ncü Yılında Türkiye
07 Ekim 2016
Çete Mücadelesi mi? Muhalif Tasfiyesi mi?
26 Ağustos 2016
Darbe ve Feto Çetesinden Medet Uman Sözde Demokratlar
14 Ağustos 2016
Darbecilere Karşı Kesin Duruş Ancak İade-i İtibarla Olur.
10 Ağustos 2016
Ulusal Birliktelik Çok Güzel...Ya sonrası...
01 Ağustos 2016
Cemaat Ayaklanması ve Bursa Nutku
17 Temmuz 2016
Bu Seferde ''DARBENEKON'' olmasın
09 Temmuz 2016
Bir Aylık Ayrılık ve Hasret Bitti
06 Haziran 2016
CHP'de "Çoban Ateşi" İkinci Ayak İstanbul
29 Mayıs 2016
Kıvırmanın kolayı: Bilmiyordum, Bilmiyorduk
17 Mayıs 2016
CHP'de Yenilenme Çabaları ve Edremit Mitingi
07 Mayıs 2016
Hangi Hakkın Helali?
27 Nisan 2016
23 Nisan Demokrasi Yolunu Açan Sivil Bir Devrimdir
19 Nisan 2016
Dokunulmazlık Çelişkisi
11 Nisan 2016
Bekaroğlu ve Ensar Vakfı
01 Nisan 2016
1 Nisan ve İnsan Hakları
17 Mart 2016
İlan Edilmemiş "Olağanüstü Hal"
12 Mart 2016
Validebağ'da Hayvansal Vahşet..!
29 Şubat 2016
İBB'nin Kadıköy İçin Siyasi Ve Rantsal Kararı
21 Şubat 2016
CHP'de Birbirine Tahammülsüzlük Neden?
09 Şubat 2016
Laiklik, Terör ve Köy Enstitüleri
27 Ocak 2016
Şimdide CHP'de Atatürk Posteri Polemiği
20 Ocak 2016
CHP'de Kurultay'ın Ardından
12 Ocak 2016
Büyük Kurultaya Giderken
03 Ocak 2016
Sn.Cemal Canpolat İstanbul'u Neden ve Nasıl Kazandı?
29 Aralık 2015
CHP İstanbul İl Kongresi Ardından
22 Aralık 2015
CHP'de Makas Aralıkları Daralıyor
13 Aralık 2015
CHP Kadıköy Seçimlerine Belediye Damgası
20 Kasım 2015
Delege Sistemi Kaldırılmalıdır
05 Kasım 2015
CHP Neden? Seçimi Kaybetti...
02 Kasım 2015
Acı Veren Sonuç ve CHP'de Yapılması Gerekenler
29 Ekim 2015
92'nci Yıl Kutlanmaya Çalışılırken
12 Ekim 2015
Geliyorum Diyen Katliam ve İnsanlık Dramı
03 Ekim 2015
Öncelikle "BARIŞ" ın Adı Konmalıdır
15 Eylül 2015
"CHP Emekçi Kendi İç Dinamiklerine Sahip Çıkmalıdır"
29 Ağustos 2015
Yine Kutlama Yasağı ve Sözde Açılım
21 Ağustos 2015
AKp'nin İstediği Ortam Yaratılıyor.
13 Ağustos 2015
Yangını Söndürecek Tek Çözüm 4 lü Koalisyon
23 Temmuz 2015
Beklenen Sonuç ve Dinmeyen Gözyaşları..!
10 Temmuz 2015
Chp'ye Utanmazca "Dinsiz Parti" Yakıştırması
05 Temmuz 2015
"Ülküsünü İnkar Eden Zavallı Bir Siyasetçi"
29 Haziran 2015
Chp-Akp koalisyonu kolay Gerçekleşmez....
18 Haziran 2015
Sn.Bahçeli..! Aklını Başına Al ve İyi Düşün....
10 Haziran 2015
Sonuç: Nafile Koalisyon yada Erken Seçim...
31 Mayıs 2015
31 Mayıs, Gezi Parkı ve Siyaset
29 Mayıs 2015
CHP Seçimlerden 1 nci Parti Çıkabilir...Ancak..!
23 Mayıs 2015
CHP'nin Başarısı Bir Başka Partiye Bağlı Değildir.
15 Mayıs 2015
CHP İstanbul Son Hızla Çalışıyor
Haber Yazılımı