301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
05 Mayıs 2017 - Cuma 11:29
 
Yüzde 49'un Başkan Adayları ve CHP'nin Misyonu
Özhan Mete
ozhanmetechp@gmail.com
 
 

Neticeleri tartışmalı, kazanmışken kaybedilmiş bir Referandum sonucunda CHP'nin iç Hukuk mücadelesi sonuçsuz kaldı. Şimdi önümüzde sadece AİHM'ye müracaat yolu var. Olduda ordan #Hayırlı bir sonuç alınsa bile böyle bir Hükümet Ülkeyi yönetirken YSK’nın çıkabilecek kararı uygulayacağını hiç sanmıyorum.

Kısaca 51 evet ile 49 hayır kabul edilmiş durumda. Zaten bu sonuçta artık yavaş yavaş kamuoyunun büyük bölümünde sineye çekilmiş görülüyor. Başkada hukuken yapacak birşey görülmüyor. Zaten hukuken birşey yapılamayacağı da herkes tarafından biliniyordu, söyleniyordu.
Şimdi tablo ortadayken bundan sonra ne yapılacağı daha fazla önem kazandı.
AKP  derhal harekete geçerek Tayyip Bey’i partiye tekrar üye yaptı. Olağanüstü Kongre kararı aldı ve bu ay içinde Sn.Cumhurbaşkanı partisinin Genel Başkanı olacak. Binali Beyde emaneti kendiisine teslim edecek. Devamında ise uyum yasaları ile propagandalara başlayacaklar.
51’in Adayı belli Sn.Recep Tayyip Erdoğan
Peki 49’un adayı kim yada kimler? Bu konuda öne çıkan bir isim şimdilik yok. Zira bu #hayır kitlesi sadece bir partiden oluşmuyor. Başta CHP olmak üzere birçok parti ile bazılarınında kısmen destek verdiği geniş bir partiler koalisyonu.
Bu da gösteriyorki 49’un işi çok zor. Bu kadar karmaşık, farklı fikir ve ideolojilerden oluşan koaalisyonu tek bir aday üzerinde ikna edebilmek büyük maharet ister. Tabiki burda CHP başı çeken parti olarak belirleyici rolü oynayacaktır. Ve daima bu çok farklı yemekten oluşan mutfağın baş aşçısı olacaktır, olmalıdır.
Geçenlerde Sn.Baykal aslında ilk bakışta mantığa uyan bir yöntem önermiştir. Tüm hayır cenahından oluşan bir kurul ile seçim yapılması ve aday belirlenmesi. Bu ilk bakışta cazip gibi görünsede uygulamada ne kadar başarılı olabileceği tartışılır. Seçim yapılsa bile herkesin adında uzlaşabileceği bir tek aday nasıl çıkarılır?
Zira ideoloji ve programları ile birbirinden tamamen zıt partilerden oluşan bir koalisyondan aday çıkarabilmek, çıkarsan bile bunu 49’un tamamına kabul ettirebilmek, kabul ettirsen bile seçimlerde bu adayla en az 51 oy çıkarabilmek bayağı çaba ve özveri ister.
Bir kere benim düşünceme göre bu aday her halikarda CHP içinden çıkmalıdır. Zira hayır ın büyük paydası olarak bu haklarıdır. Zaten diğer partiler eğer #hayır da samimilerse buna itiraz edeceklerini sanmam. Yeterki hepsinin kabul edebileceği, herkesi kucaklayacak ortak bir isim olsun.
Şimdi CHP’deki alternetifleri bir gözden geçirelim..,
Birinci ihtimal; şu anki CHP Genel Başkanı olması sıfatıyla ilk tercih olarak Sn.Kemal bey olarak düşünelim. Kemal Bey’in bugüne kadar Halktan aldığı en fazla oy 25’dir. Bunun üzerine fazla fazla koyarak 10 HDP oyları ile CHP dışındaki merkez sağ ve sol partilerden 2-3 puan ilave etsek bile en fazla 37-38 olur.
İkinci ihtimal; Sn.Baykal diye düşünürsek ve 25 CHP oylarının üzerine tüm muhafazakar, merkez sağ ve milliyetçi oyları koysak bile CHP dışındaki bazı sol partiler ve HDP’nin büyük bölümü destek vermezse bu durumda onunda alabileceği maksimum oy en iyi ihtimallle 40-42 civarıdır.
Üçüncü ihtimal; Sn.İnce diyelim. Onunda Sn.Baykal’dan farkı yoktur. Hatta parti içinde verdiği muhalif mücadeleden dolayı birkaç puanda altta yani Sn.Kılıçdaroğlu ile Sn.Baykal arasında bir oy yüzdesinde kalır.
Tabiki bu 3 isimin gerek kendi aralarında gerekse diğer partilere karşı yıllardır verdikleri siyasi mücadeleden gelen yıpranmışlığıda göz ardı edemeyiz. Sadece Devlet deneyimi ve tecrübesiyle bu 3 isim arasında CHP dışındaki merkez sağ, muhafazakar ve milliyetçi partilerin kabul edebileceği kişi olarak Sn.Baykal birkaç puan öne çıkar gibi görülsede realitede CHP Örgütü buna ne der? Konsensüs sağlanabilir mi? Buda ayrı bir handikaptır.
Kısaca Sn.Baykal’ın aday olup iddialı bir şekilde RTE ile yarışabilmesi için burda anahtar parti HDP ve ÖDP gibi partiler ile Demokratik Kitle Örgütleridir. Ve ben Ahmet Türk faktörüne rağmen kürt oylarının Sn.Baykal’a eksiksiz tam destek vereceğine ihtimal vermiyorum. Bu önemli konuda duygularımızdan arınıp birazda gerçekçi olmak gerekir.
Tüm yukardaki faktörleri göz önüne aldığımızda aklımıza dördüncü bir ihtimal olarak yukardaki 3 isim dışında farklı bir aday gelebilir. Siyasette pek isim vermeyi sevmem ancak aklıma Eskişehir Belediye Başkanı Sn.Yılmaz Büyükerşen geliyor. Nedeni ise Sn. Büyükerşen bugüne kadar CHP içinde hiçbir yarışa ve polemiğe girmemiş, CHP dışındaki 49’un paydaşı olan diğer partilerle çekişmemiş, siyaset üzeri, yıpranmamış bir isim olarak aklıma gelendir. Tabiki CHP içinde bu tip örnekler çoğaltılabilir. Mesela Sn.Osman Korutürk yada 49 içindeki merkez sağ ve muhafazakar kesimi ikna etmesi husunda, siyasette tecrübeli daha etkin bir isim Sn. İlhan Kesici'de düşünülebilir. Ancak buna her halikarda öncelikle CHP örgütü karar vermelidir.
Beşinci alternatif ise bunların hepsinin unutularak CHP dışından 49’un üzerinde uzlaşabileceği bir ismin aday olarak gösterilmesidir.
Bana göre yapılabilecek en büyük yanlış bu olur. Kaldıki CHP bir Ekmeleddin vakası yaşamıştır. Bu Ülkenin kurucu partisi kendi içinden bir CB adayı çıkaramamıştır. Bunu bir kez daha ikilerse değil Başkanlığı kazanmak, kaybetmekten dahada ötede siyaseten tarihin karanlıklarına gömülür. Bu kimsenin aklına bile getirilmemelidir.
CHP iyi yada kötü kendi içinden bir aday çıkarmalıdır. Ancak bu işi fazla uzatıp dillendirerek kavga ve çekişmelere girmemelidir. Rakibimizin adayı bellidir ve çalışmalara çoktan başlamıştır. Ayrıca baskın bir erken seçimde her an gündeme gelebilir. Diğer söylemlerini bilemem ancak Sn. Baykal'ın acele edilmesi konusundaki uyarısı mantığa uygundur. Zira karşımızdaki 51'lik evetçi kitlenin beklentisi bilhassa CHP içinde adaylık çekişmelerine girileceği ve partinin karışacağı şeklindedir. Şimdiden basın kalemşörleri CHP'yi bu konudada yıpratmak girişimine başlamışlardır.

Her zaman onu söylerim. CHP içinde kavga ve çekişme olduğu sürece geride kalan hayır kitlesinin desteği ve güveni her geçen gün azalır. Halkımız bu süreçte parti içinde kavga istememektedir.
Bu arada Sn.Abdullah Gül ve benzerlerinin adının bile telaffuz edilmesi CHP örgütünün aklına Ekmeleddin vakasını getirmekte ve moralleri bozmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gerekir. Bu tür yaklaşımlar 49’un içinde olan CHP örgüt ve seçmenlerinin bile baştan dağılmalarına yol açar.
Kim aday yapılacaksa öncelikle CHP örgüt ve seçmenlerine geniş bir katılımla sorulması, öncelikle onların gönül rızası, sonrasında ise 49’un diğer paydaşlarının tam desteğinin alınması şarttır. Zira bu yarış aynen Referandum’da olduğu gibi bıçak sırtı geçecektir. Herhangi bir dayatmayı kaldıramayacak kadar hassas bir konudur.
Sonuçta tabiki yarışın bir kazananı birde kaybedeni olacaktır. Kaybetsen bile ilkelerinden taviz vermediğin sürece bazı kazanımların olabilir. Önemli olan parti kimliğini ve onurunu koruman, kaybederken bile hiçbir güce boyun eğmeden dik durabilmen, arkanda olan ve sana inanmış kitleleri layıkıyla temsil edebilmen, ilerki süreçler için onlara umut vermeye devam edebilmen, herşeyden önemlisi 49 #HAYIR cephesini koruyabilmendir.
 
Etiketler: Yüzde, 49'un, Başkan, Adayları, ve, CHP'nin, Misyonu,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
07 Aralık 2020
Asgari Ücret ve Corona İlişkisi...
28 Ekim 2020
Cumhuriyet'in 97 nci Yılı Ve Türkiye...
16 Ekim 2020
İttifak İçine Girebilmek İçin Önce HDP Değişmelidir.
03 Ekim 2020
CHP'de Klavye Kabadayılığı
25 Temmuz 2020
CHP 37. Olağan Kurultay'ı.
30 Haziran 2020
CHP Kurultay'ları Ciddiye Alınmalıdır.
05 Haziran 2020
Amaç CHP'yi Karıştırmak HDP'yi Kışkırtmak.
13 Mayıs 2020
Ülke Ekonomileri ve Virüs İlişkisi.
02 Mayıs 2020
Corona Devam Ediyor Peki Siyaset Ne Yapıyor?
26 Nisan 2020
Covit-19 ve Aklıma Takılanlar...
22 Mart 2020
Sadece "yasak" getirmekle olmuyor...
31 Ocak 2020
Vah Vatandaşım Vah..!
25 Aralık 2019
Kanal İstanbul..!
31 Ekim 2019
Cumhuriyet'in 96.Yılı ve Değişen Siyasi Dengeler
30 Eylül 2019
İstanbul Depremi ve Siyaset Gündemi
10 Ağustos 2019
Kaz Dağları, Yabancı İşgali ve Çevre Katliamı...
30 Temmuz 2019
Suriye'li Göçmen Sendromu..!
25 Haziran 2019
Büyük Zafer İstanbul ve Türkiye'ye Hayırlı Olsun
10 Haziran 2019
Nerede Kalmıştık?
13 Mayıs 2019
Herşey Çok Güzel Olacak
20 Nisan 2019
İstanbul'da İş Bitti Tekrar Seçim Çok Düşük Olasılık...
01 Nisan 2019
Zafer Dürüstlük ve Samimiyetle Çalışanlarındır
18 Şubat 2019
CHP'deki Başarı Atamalardaki Adalete Bağlı
21 Ocak 2019
Sorun..! Cumhuriyet Tarihinin En Düşük Halk Desteği.
27 Aralık 2018
2019'a Beş Kala Türkiye
26 Kasım 2018
Yerel Seçimlere 4 Ay Kala Siyasetin Durumu
28 Ekim 2018
Yerel Seçimlerde AKP Zorda, CHP Avantajda.
21 Eylül 2018
Yerel Seçimler Öncesi CHP'de "ön seçim" Tartışmaları.
28 Ağustos 2018
Büyük Taarruz ve Zafer'in 96. Yılında Türkiye
02 Ağustos 2018
CHP'de Genel Başkanlardan Önce Zihniyetler Değişmelidir
21 Temmuz 2018
CHP'de Zamansız Kongre Girişimleri
28 Haziran 2018
İkinci Tura Kalacağı Umutla Beklenen Başkanlık'ta Sürpriz..!
08 Haziran 2018
OHAL ve Topal Demokrasi ile Gidilen Seçimler
26 Mayıs 2018
Türkiye`de Gerçek Demokrasiye 30 Gün Kala
04 Mayıs 2018
CHP Adayı ve Başarılı İttifak Süreci
23 Nisan 2018
23 Nisan'da CHP'nin Demokratik Özverisi
03 Nisan 2018
Türkiye'nin Durumu ve Seçimler
21 Mart 2018
CHP'de Örgüt Beklentisi Dışında Bir Tüzük
18 Şubat 2018
CHP’de Çok Önemli Tüzük Kurultayı
09 Şubat 2018
CHP'de 36 ncı Kurultay Yorumum ve Örgütün Beklentileri
25 Ocak 2018
Afrin Harekatı ve CHP Kongresi...
16 Ocak 2018
Kadıköy'ün İstanbul Olduğu Gerçeği ve İl Kongresi...
14 Aralık 2017
Farklı Gündemler Yaratıp, Bundan Medet Umanlar
22 Kasım 2017
Dereye Düşenlerin Tutunacak Dal Arayışı...
29 Ekim 2017
Cumhuriyetimizin 94. Yılını Kutlarken
19 Ekim 2017
AKP Her Geçen Gün Eriyor CHP ise Yükseliyor
21 Eylül 2017
Bu Kongrelerin Önemi Çok Büyük
28 Ağustos 2017
CHP’de Kongreler ve Seçimler Süreci Başlıyor
25 Temmuz 2017
Cemaat, Tarikat ve Biatçılıktan Ders Çıkarmak
10 Temmuz 2017
Adaleti Sevmeyenlere İlk Uyarı Başarıldı
25 Haziran 2017
#Adaletsiz Siyaset Olmaz
14 Haziran 2017
CHP'de Bir Dürüstlük Sembolünü Anarken
25 Mayıs 2017
Kurucu Parti Sıfatını Korumak ve Halka Güven Vermek
22 Nisan 2017
Muhalefeti Güçlendiren Bir Referandum ve CHP
06 Nisan 2017
Referandum'mu yoksa Genel Seçim mi?
10 Mart 2017
Mehter Marşıyla Gelip İzmir Marşıyla Gitmek
12 Şubat 2017
Yeni Anayasa İçin Referanduma Giderken
27 Ocak 2017
Bir Türk ve Bir Japon
04 Ocak 2017
Umut Beklenen Yeni Yıl'da Yine Kan ve Terör
21 Aralık 2016
Terörün adı istihbarat mı yoksa Feto zafiyeti mi?
22 Kasım 2016
Başkanlık Sistemi, Referandum ve CHP
30 Ekim 2016
Cumhuriyet'in 93 ncü Yılında Türkiye
07 Ekim 2016
Çete Mücadelesi mi? Muhalif Tasfiyesi mi?
26 Ağustos 2016
Darbe ve Feto Çetesinden Medet Uman Sözde Demokratlar
14 Ağustos 2016
Darbecilere Karşı Kesin Duruş Ancak İade-i İtibarla Olur.
10 Ağustos 2016
Ulusal Birliktelik Çok Güzel...Ya sonrası...
01 Ağustos 2016
Cemaat Ayaklanması ve Bursa Nutku
17 Temmuz 2016
Bu Seferde ''DARBENEKON'' olmasın
09 Temmuz 2016
Bir Aylık Ayrılık ve Hasret Bitti
06 Haziran 2016
CHP'de "Çoban Ateşi" İkinci Ayak İstanbul
29 Mayıs 2016
Kıvırmanın kolayı: Bilmiyordum, Bilmiyorduk
17 Mayıs 2016
CHP'de Yenilenme Çabaları ve Edremit Mitingi
07 Mayıs 2016
Hangi Hakkın Helali?
27 Nisan 2016
23 Nisan Demokrasi Yolunu Açan Sivil Bir Devrimdir
19 Nisan 2016
Dokunulmazlık Çelişkisi
11 Nisan 2016
Bekaroğlu ve Ensar Vakfı
01 Nisan 2016
1 Nisan ve İnsan Hakları
17 Mart 2016
İlan Edilmemiş "Olağanüstü Hal"
12 Mart 2016
Validebağ'da Hayvansal Vahşet..!
29 Şubat 2016
İBB'nin Kadıköy İçin Siyasi Ve Rantsal Kararı
21 Şubat 2016
CHP'de Birbirine Tahammülsüzlük Neden?
09 Şubat 2016
Laiklik, Terör ve Köy Enstitüleri
27 Ocak 2016
Şimdide CHP'de Atatürk Posteri Polemiği
20 Ocak 2016
CHP'de Kurultay'ın Ardından
12 Ocak 2016
Büyük Kurultaya Giderken
03 Ocak 2016
Sn.Cemal Canpolat İstanbul'u Neden ve Nasıl Kazandı?
29 Aralık 2015
CHP İstanbul İl Kongresi Ardından
22 Aralık 2015
CHP'de Makas Aralıkları Daralıyor
13 Aralık 2015
CHP Kadıköy Seçimlerine Belediye Damgası
20 Kasım 2015
Delege Sistemi Kaldırılmalıdır
05 Kasım 2015
CHP Neden? Seçimi Kaybetti...
02 Kasım 2015
Acı Veren Sonuç ve CHP'de Yapılması Gerekenler
29 Ekim 2015
92'nci Yıl Kutlanmaya Çalışılırken
12 Ekim 2015
Geliyorum Diyen Katliam ve İnsanlık Dramı
03 Ekim 2015
Öncelikle "BARIŞ" ın Adı Konmalıdır
15 Eylül 2015
"CHP Emekçi Kendi İç Dinamiklerine Sahip Çıkmalıdır"
29 Ağustos 2015
Yine Kutlama Yasağı ve Sözde Açılım
21 Ağustos 2015
AKp'nin İstediği Ortam Yaratılıyor.
13 Ağustos 2015
Yangını Söndürecek Tek Çözüm 4 lü Koalisyon
23 Temmuz 2015
Beklenen Sonuç ve Dinmeyen Gözyaşları..!
10 Temmuz 2015
Chp'ye Utanmazca "Dinsiz Parti" Yakıştırması
05 Temmuz 2015
"Ülküsünü İnkar Eden Zavallı Bir Siyasetçi"
29 Haziran 2015
Chp-Akp koalisyonu kolay Gerçekleşmez....
18 Haziran 2015
Sn.Bahçeli..! Aklını Başına Al ve İyi Düşün....
10 Haziran 2015
Sonuç: Nafile Koalisyon yada Erken Seçim...
31 Mayıs 2015
31 Mayıs, Gezi Parkı ve Siyaset
29 Mayıs 2015
CHP Seçimlerden 1 nci Parti Çıkabilir...Ancak..!
23 Mayıs 2015
CHP'nin Başarısı Bir Başka Partiye Bağlı Değildir.
15 Mayıs 2015
CHP İstanbul Son Hızla Çalışıyor
Haber Yazılımı