301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Temmuz 2020 - Salı 01:31
 
ABDʹde Temyiz Mahkemesi Hakan Atillaʹnın mahkûmiyetini onadı
ABDʹde Temyiz Mahkemesi, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkındaki mahkûmiyet kararını onadı.
DÜNYA Haberi
ABDʹde Temyiz Mahkemesi Hakan Atillaʹnın mahkûmiyetini onadı

32 ay hapis cezasına çarptırılan Atilla, 28 ay tutuklu kaldığı ABDʹden geçen yıl Türkiye dönmüştü.

New Yorkʹtaki bir üst mahkeme, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkında mahkûmiyet kararını onadı.

ABDʹnin İran yaptırımlarının delinmesine ilişkin davada yargılanan Atilla, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi tarafından Mayıs 2018ʹde 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Atillaʹnın avukatları, bu kararı temyize götürmüştü.Atilla, temyiz başvurusunda, hâkim Richard M. Bermanʹın jüriyi Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası (IEEPA) hakkında bilgilendirirken hata yaptığını, mahkûmiyetini destekleyecek yeterlilikte kanıt olmadığını, ABDʹyi dolandırmaya yönelik suçlara ilişkin ceza kanunu maddesinin kendisine karşı işletilemeyeceğini ve Reza Zarrabʹın cezaevinde yaptığı bir telefon görüşmesinin kaydının mahkemede dinletilmemesini gerekçe göstererek mahkûmiyetine itiraz etmişti.ˮZararsız bir hataˮToplam 28 ay tutuklu kalan Atilla hakkındaki temyiz davası, Temmuz 2019ʹda cezaevinden tahliye olarak Türkiyeʹye dönmesinin ardından sonuçlandı.

Hakan Atilla, ABDʹde 28 ay tutuklu kalmıştı

Manhattanʹdaki Temyiz Mahkemesi, hâkim Bermanʹın IEEPA hakkında jüriye ˮkısmenˮ yanlış bilgi verdiğini kabul etse de bu hatanın ˮzararsızˮ olduğunu belirtti. Jürinin ˮçok kuvvetli deliller olan bir başka sorumluluk teorisi hakkında düzgün bir şekilde bilgilendirildiğineˮ dikkat çeken mahkeme, Atillaʹnın diğer iddialarınınsa ˮboşˮ olduğunu ifade etti.ˮJürinin kararını desteklemek için yeterli kanıt olduğu sonucuna varanˮ üst mahkeme, bu nedenle bölge mahkemesinin kararını onadı.

ˮBilinçli olarak katıldıˮ

Mahkemenin kararında, ˮİş birliği yapan bir görgü tanığı ve ABDʹli üst düzey yetkililerin ifadelerinin yanı sıra görüşme kayıtları ve yüzlerce belgeden oluşan deliller, Atillaʹnın ABD mali sistemi üzerinden yüz milyonlarca dolar nakledilmesini de içeren bir yaptırımdan kaçınma tertibine bilinçli olarak katıldığını ortaya koyuyorˮ denildi.Atilla, Mart 2017ʹde kısa süreliğine gittiği ABDʹden Türkiyeʹye dönerken New York havalimanında gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: ABDʹde, Temyiz, Mahkemesi, Hakan, Atillaʹnın, mahkûmiyetini, onadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı