301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 09:14
 
ABD Temsilciler Meclisi, Türkiyeʹye yaptırım yasa tasarısını kabul etti
Türkiyeʹnin Kuzey Suriyeʹye yönelik askeri operasyonuna karşı ABD Kongresiʹnin alt meclisi Temsilciler Meclisiʹne sunulan yaptırım yasa tasarısı Temsilciler Meclisiʹnde oylandı.
GÜNDEM Haberi
ABD Temsilciler Meclisi, Türkiyeʹye yaptırım yasa tasarısını kabul etti

Tasarı 403ʹe 16 oyla kabul edildi. Tasarı Kongreʹnin üçüncü ayağı olan Senatoʹda da onaylanırsa ABD Başkanı Trumpʹın onayına gidecek.

Temsilciler Meclisiʹnin Cumhuriyetçi mensubu Gus Bilirakis, yaptığı açıklamada ˮTürkiyeʹnin Suriyeʹnin kuzeyindeki Kürt müttefiklerimize karşı yürüttüğü mevcut eylemler son derece endişe verici ve korkunç insan hakları ihlallerine katlanamayız ve izin veremeyizˮ dedi.

Yaptırım paketinde Erdoğan ve ailesi de var

Hazırlanan yasa tasarısına göre şu liderlere yaptırımlar uygulanacak:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OktayMillî Savunma Bakanı Hulusi AkarDışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluHazine ve Maliye Bakanı Berat AlbayrakTicaret Bakanı Ruhsar Pekcan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

Ordu işlemlerine uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:

ˮYaptırımlar Türk ordusuyla bilinçli olarak işlem yapan, satış yapan veya finansal destek sağlayan, teknolojik destek veren yabancı kişilere yaptırım uygulanacaktır.

Bunlara şunlar da dahildir:

Türk ordusu tarafından kullanılmış uçak veya uçak parçaları, makine aksamıOtomotiv ekipmanları ve Türkiye kara ve deniz güçleri tarafından değerlendirilmiş servislerTürk ordusu tarafından kullanılmış silahlar veya savunma teçhizatları

Türkiye enerji sektörüne uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:Türkiyeʹnin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılması için yerel petrol üretimine ve doğal gaz üretimine madde, servis, teknoloji, bilgi veya başka türlü destek sağlayan yabancı kişi veya gruplara yaptırım uygulanacaktır.

Yaptırımların dördüncü maddesine göre tasarı yürürlüğe girerse ABD ordusunun TSKʹya mermi satması veya paylaşması da engellenecek.

ABD ordusu ayrıca Türkiyeʹye savunma teçhizatları, hizmetleri ve materyalleri satamayacak.

Yasa tasarısında bir kez daha Türkiyeʹye Rus yapımı hava savunma sistemi S-400ʹlerin alımı sebebiyle CAATSA yaptırımları uygulanması gerektiği savunuldu.

6. maddeye göre insani yardım, sağlık yardımı, demokrasi teşviki ve seçim desteği, istihbarat desteği yaptırım dışı tutulacak.

Yasa tasarı Türk liderlere ABD vizesi ambargosu uygulanmasını talep ederken, Erdoğanʹın mal varlığı hakkında da bir rapor istendi.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: ABD, Temsilciler, Meclisi,, Türkiyeʹye, yaptırım, yasa, tasarısını, kabul, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı