301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 20:57
 
Alevi köylerinin işaretlendiği haritayı paylaşan doktora soruşturma
Tokatʹta Sağlık Bakanlığı logolu bir haritada Alevi köylerinin kırmızı renkli ‘Aleviʹ yazısı olduğu ortaya çıktı.
GÜNDEM Haberi
Alevi köylerinin işaretlendiği haritayı paylaşan doktora soruşturma

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü, bakanlığın böyle bir haritası olmadığını ve harita üzerinde değişiklik yapan doktor hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı

.Tokatʹta yerel yayın yapan ˮAnadoluʹnun Sesi Tokatˮ sitesinde yer alan habere göre, Tokatʹın  Almus ilçesine bağlı Arısu köyü Eskici mahallesinde rahatsızlanan bir kadın ambulans ile hastaneye kaldırıldı.Hastanın İstanbulʹda yaşayan oğlu annesinin sağlık durumunu öğrenmek için aradığı hastanede bir doktor hangi köyden olduklarını öğrenmek için Almusʹun köylerini gösteren bir harita gönderdi.

Hasta yakınına gönderilen Sağlık Bakanlığıʹnın logosunun olduğu haritada Alevilerin yaşadığı köylerin yanına kırmızı harflerle ʹʹAleviʹʹ yazıldığı görüldü.

Haritanın kim tarafından ne amaçla hazırlandığı bilinmezken, Alevilerin yaşamadığı köylerin yanında hiçbir ifadenin bulunmadığı görüldü.

ˮDoktor soruşturulsunˮ

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tokat İli Dernekler Federasyonu Başkanı Halil Bakan, haritayı gönderen doktor hakkında idari ve hukuki soruşturma yapılmasını ve soruşturma sonuçlanana kadar görevden uzaklaştırılmasını istedi.

Bakan, ˮBu bir servis etme işi değildir. İnsanları aptal yerine koyarken hangi zeka türünü baz alıyorsunuz.

Bu millete yazık ediyorsunuz, yapmayın.  Bu konu basit bir mesele değildir. 

Bu doktor Hipokrat yemini etmiştir.

Hastanın kimliğini, inancını, mezhebini sorgulama yetkisi yoktur. İşi hasta tedavi etmektir. Bu doktorun ayrıştırıcı tutumunun dışa vurmuş haline tanık olduk. Durum ciddidir, geçiştirilemez. Bu doktorun bugüne kadar tedavi uyguladığı hastalar, hastalara uyguladığı tedavi yöntemleri ve reçeteler mutlaka incelenmelidir. Şimdi yapılacak iş doktor hakkında idari ve hukuki soruşturma yapılmasıdır. Soruşturma selameti açısından görevden uzaklaştırılmalıdırˮ dedi.

Doktor hakkında soruşturma başlatıldı

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü, tepki çeken harita hakkında bir açıklama yaptı ve doktor hakkına soruşturma başlatıldığını bildirdi.

İl Sağlık Müdürlüğüʹnden yapılan açıklamada, ˮBazı internet sitelerinde yer alan ˮSağlık Bakanlığı logolu haritada Aleviler fişlendiˮ başlıklı haberler üzerine bu açıklamaya gerek görülmüştürˮ denildi.

Söz konusu açıklamada, ˮTokat Almus Toplum Sağlığı Merkezinde görevli bir hekimin, merkezde asılı olan Almus ve köylerini gösteren haritanın fotoğrafını çektiği ve şahsi telefonundaki bu fotoğraf üzerinde değişiklikler yaptığı anlaşılmıştır. Hekim, beyanında Almus ilçesinin kültürünü ve köylerin eski isimlerini öğrenebilmek için haritada bu değişiklileri yaptığını ifade etmiştir. Haberlerde iddia edildiğinin aksine, müdürlüğümüzde ya da bağlı sağlık tesislerimizde böyle bir harita bulunmamaktadırˮ ifadelerine yer verildi.Açıklamada ayrıca, ˮİlgili personel hakkında müdürlüğümüzce idari soruşturma başlatılmıştırˮ bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Alevi, köylerinin, işaretlendiği, haritayı, paylaşan, doktora, soruşturma,
Yorumlar
Haber Yazılımı