301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 21:13
 
Bakan Kurum: Kanal İstanbul Projesi için imar planlarını onayladık ve askıya çıkardık
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesi için imar planlarını onayladıklarını ve askıya çıkardıklarını duyurdu. Kurum, ˮAdımlarımızı hızlı atarak Kanal İstanbulʹu ülkemize kazandıracağızˮ dedi.
GÜNDEM Haberi
Bakan Kurum: Kanal İstanbul Projesi için imar planlarını onayladık ve askıya çıkardık

İstanbul’da Çekmeköy Belediyesi’ni ziyaretinde gazetecilere konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, projeye ilişkin daha önce 1/100.000, 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli uygulama imar planlarının askıya çıkarıldığını kaydetti.

Bakan Kurum, “Vatandaşlarımızdan gelen talepleri, belediyelerimizden, kamu kuruluşlarımızdan gelen talepleri, yapılan itirazları değerlendirdik ve 1/100.000’lik planımızı geçen hafta itibarıyla askıya çıkardık.

1/5.000 ve 1/1.000 uygulama imar planlarını da itirazları değerlendirmek, vatandaşlarımızın sorunlarını, problemlerini çözerek İstanbul’umuza değerine değer katacak Kanal İstanbul projesi için artık imar planlarını onaylamış ve askıya çıkarmış bulunuyoruz. Bu çerçevede adımlarımızı da hızlı bir şekilde atmak suretiyle İstanbul’umuza Kanal İstanbul projesini de kazandırıyor olacağızˮ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğanʹın ˮçılgın projeˮ olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul projesi, İstanbul Boğazı’na paralel olarak Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayacak.

Yapay su projesine muhalefet, kanal yapımına karşı çıkıyor.

Kanal İstanbul’un hayata geçirilmesi durumunda İstanbul’un büyük bir ekolojik yıkımla karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.Projenin İstanbul’un su varlıkları üzerinde dönüşü olmayan bir yıkıma sebep olacağına dikkat çeken doğa hakları savunucuları, en az 5 milyon kişinin susuz kalacağını vurguluyor.  

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Bakan, Kurum:, Kanal, İstanbul, Projesi, için, imar, planlarını, onayladık, ve, askıya, çıkardık,
Yorumlar
Haber Yazılımı