301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Ocak 2021 - Pazar 17:38
 
Cemil Çiçek '' AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı.''
Cemil Çiçekʹten Selahattin Demirtaş ve Enis Berberoğlu açıklaması: AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı
GÜNDEM Haberi
Cemil Çiçek '' AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı.''

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, AİHMʹin Selahattin Demirtaş ve Enis Berberoğlu için verdiği ʹDerhal tahliye edilmeliʹ kararı hakkında ˮAİHM ve AYM kararlarına uyulmalıˮ dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, Haber Globalʹde önemli açıklamalarda bulundu.

HDPʹnin kapatılmasına yönelik çağrıları değerlendiren Çiçek, şunları kaydetti:

ˮParti kapatmayı zorlaştırıcı adımların bir kısmı bizden önceki hükümet döneminde de atıldı.

Burada hukuki bir konuyu konuşuyorsak, bunu hukukla konuşmak lazım. Her konuyu siyaseten konuşuyoruz. Partilerimizin de bir sorumluluğu yok mu?

Milletvekili olurken Anayasaʹya uygun davranacağıma diyerek yemin ediyoruz. Bir parti neleri yaparsa kapatma davasına haiz olur?

Buna bakmak lazım. Kimsenin devleti de parlamentoyu da hukuku da emrivakide bırakmaması lazım. Parti kapatmalar doğru bir şey değil ama bu da ʹBen köpeksiz köye düştüm değneksiz gezerimʹ şeklinde olmamalı. Partiler de sorumlu davranmalı.ˮ

ˮKeşke sayın Fidan bu dönem aday olmasaydıˮ

Çiçek, eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile CHPʹli Enis Berberoğlu hakkında verilen AİHM ve AYM kararları için de ˮAİHM ve AYM kararlarına uyulmalıˮ yorumu yaptı.

Çiçek, İrfan Fidanʹın tartışmaları AYM üyeliği için de şunları söyledi:

ˮÇok derli toplu bir makale yayınlandı bu konuyla alakalı. O makaleyi okuyup oradan bu olaya bakmak var, bir de tümüyle eleştiren taraftan bu olaya bakmak var. Orada, ʹCumhurbaşkanıʹnın yaptığının Anayasaʹya aykırılığı yoktur, aday olmasının da aykırılığı yokturʹ diyor. Keşke sayın Fidan bu dönem aday olmasaydı. Belki bu tartışmayı yapmazdık.ˮSelahattin Demirtaşʹın avukatından açıklamaSelahattin Demirtaşʹın avukatı Mahsuni Karaman da Cemil Çiçekʹin Demirtaşʹa yönelik sözlerinin ardından sosyal medya hesabından ˮMakul bir ses mi duyduk? Hadi hayırlısıˮ mesajını paylaştı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Cemil, Çiçek, '', AİHM, ve, AYM, kararlarına, uyulmalı.'',
Yorumlar
Haber Yazılımı