301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Aralık 2020 - Pazar 17:47
 
Derneklere ʹkayyımʹ düzenlemesi yasalaştı
İçişleri Bakanlığıʹnın ˮderneklere kayyım atamasının önünü açanˮ düzenleme olarak eleştirilen teklif yasalaştı.
DİĞER Haberi
Derneklere ʹkayyımʹ düzenlemesi yasalaştı

ˮKitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifiˮ TBMM Genel Kuruluʹndan geçti.43 maddelik teklif TBMM’de 254 kabul 113 ret oyu ile kanunlaştı.

Teklif, derneklere ilişkin içerdiği maddeler nedeniyle ˮsivil toplumu susturma amacı taşıdığıˮ gerekçesiyle muhalefet tarafından eleştirildi.

ʹSivil toplumu bitirme yasasıʹ

TBMM Genel Kuruluʹndaki görüşmeler sırasında konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ˮBu teklifin adı terörle mücadele ama içi demokratik hakların yok edilmesi. Teröre, kara paraya sadece dernekler mi destek veriyor?

Bu yasa sivil toplumu bitirme yasasıdır. Unutmayın sivil toplumu susturursanız tacizler, cinayetler, hak ihlalleri gizlenirˮ dedi.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da Genel Kurulʹda yaptığı konuşmada,

ˮBu teklif derneklere yargısız infazı ve kayyum atamayı meşrulaştıran bir tekliftir.

Muhalif gördüğünüz derneklerin gelirlerine, mal varlığına çökme teklifidirˮ dedi.

Muhalefet, 43 maddelik yasa teklifinin ilk 6 maddesinin kitle imha silahlarına ilişkin düzenlemeler içerdiğini belirtirken, aslında ˮtorba yasaˮ mantığıyla hazırlanan teklifin yedi ayrı yasada değişiklik öngördüğüne dikkat çekti. 

Teklife muhalefet şerhi koyan CHP, derneklerin ˮörgütlenme özgürlüğünün öznesi olmaktan çıkarılıp, demokratik hukuk devletinde tanımı bulunmayan bir kuruluşa dönüştürüleceğiˮ endişesini dile getirmişti.

ʹSTKʹlar müdahaleye açık hale gelecekʹ

Yardım Toplama Yasasıʹnda yapılan değişiklikle internetten yardım toplamaya ilişkin düzenlemelerin de eleştirildiği muhalefet şerhinde, ˮMuhalif birçok sivil toplum örgütü, topladığı yardımlarda terörizmin finansmanı bahanesi ile müdahaleye açık olabilecektirˮ görüşüne yer verilmişti.Ayrıca dernek faaliyetlerinin ˮkeyfiˮ olarak sınırlandırıldığı ifade edilen metinde şu cümleler yer alıyordu:ˮÜçüncü fıkrayla; bu madde kapsamında görevden uzaklaştırılanların yerine yapılacak kayyum atamalarında izlenecek usul açıklanıyor.

Bu düzenlemenin yasalaşması, dernekleri, örgütlenme özgürlüğü öznesi olmaktan çıkaracak ve demokratik hukuk devletinde tanımı bulunmayan bir kuruluşa dönüştürecektir.ˮ

ˮOHAL KHKʹleri ile dernek kapatılmasının ardından iki senelik boşluğu dolduracak kanuni bir düzenlemedir. Dernek organlarında görev alan birinin hangi kanun kapsamında olursa olsun hakkında kovuşturma yürütülmesi veya hakkında mahkumiyet kurulmuş olması dahi derneğe yönelik meşru bir gerekçe değildir.ˮ

Teklifin yasalaşmasına Mavi Marmara davasının avukatlarından Gulden Sönmez de eleştirdi.

Sönmez Twitter hesabından ˮGeçmiş olsun STK’lar, Avukatlar, Geçmiş olsun sevgili ülkem. Ama yine de içimizde kalmasın,  kanuna rağmen sloganımızı atalım 

“KAHROLSUN AMERİKA”

Haa bir de ;VİCDAN Beşten de Dünyadan da büyüktürˮ diye yazdı 

Düzenlemeye 600ʹden fazla STK da karşı çıkmıştı. 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Necati Atagül
Etiketler: Derneklere, ʹkayyımʹ, düzenlemesi, yasalaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı