301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Aralık 2020 - Perşembe 02:51
 
Hamile Covid-19 hastasını kabul etmeyen Medipol: Bakanlığın algoritmaları gereği
Medipol Sağlık Grubu, 9 aylık hamile olan 32 yaşındaki Dönüş Kılınçʹın ölümüyle ilgili yaptığı açıklamada, ˮʹKapıdan çevrilmeʹ söz konusu dahi olamazˮ ifadesini kullandı.
YAŞAM Haberi
Hamile Covid-19 hastasını kabul etmeyen Medipol: Bakanlığın algoritmaları gereği

Ancak Medipolʹün açıklamasının devamında, ˮSağlık Bakanlığı algoritmaları gereğiˮ hastanın başka hastaneye yönlendirildiği kaydedildi. 

Medipol, ˮÖzel hastane ʹCovidli hamile bakmıyoruzʹ dedi, anne öldüˮ haberi ile ilgili açıklama yaptı.

Medipol açıklamasında, ˮKapıdan çevrilmeʹ söz konusu dahi olamazˮ dese de ˮSağlık Bakanlığı algoritmaları gereğiˮ hastanın başka hastaneye yönlendirildiğini savundu.

 İstanbulʹda yaşayan 9 aylık hamile olan 32 yaşındaki Dönüş Kılınç, Koronavirüsʹe yakalandı.

Sancıları artınca eşini 9 ay boyunca kontrol için gittiği Pendik Medipol Hastanesiʹne götüren Ramazan Kılınç hastaneden, ˮPandemi hastanesi değiliz. Eşinizi kabul edemeyiz. Pandemi hastanesine götürünˮ yanıtını aldı.

Kılınç ailesi iki hastane daha gezdi ancak ʹprosedürʹ gerekçesiyle geri çevrildi.

Eşi evde fenalaşan Kılınç bu kez başka bir özel hastanenin yolunu tuttu.

Dönüş Kılınç, burada hemen ameliyata alındı ancak kurtarılamadı.

 

ˮKapıdan içeri alınmadıˮ

Ramazan Kılınç, Hacı Bişkinʹe yaptığı açıklamada, “Eşimin Koronavirüsʹe yakalandığını söylediğimde bizi kapıdan içeri bile almadılar. Ben de hastane müdürünü aradım. Bana, ʹİçerdeki hastaları korumak için Kovidʹli hastaları kabul etmiyoruz. Biz pandemi hastanesi değiliz. Yönetim bu yönde karar aldıʹ dediˮ ifadeleri ile karşılaştıklarını belirtti. 

 

Marmara Eğitim Araştırma Hastanesiʹnin de ʹKovidʹli hamile kadınlara tedavi yapamıyoruzˮ diyerek kendilerini eve gönderdiklerini anlatan Kılıç, eşini başka bir özel hastaneye götürdü. Ameliyata alınan Dönüş Kılınç burada vefat ederken çocuğu kurtarılabildi.

ˮHasta, bilgilendirilip yönlendirildiˮ

Medipol Sağlık Grubu, Koronavirüs pozitif olduğu için hastayı kabul etmedikleri yönündeki haberi ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada ˮSağlık grubu bünyemizde bulunan hastanelerimizde, hiçbir hastanın ʹkapıdan çevrilmesiʹ söz konusu dahi olamazˮ denildi.

Açıklamada hastanın kabul edildiğine yönelik bir ifade ise yer almazken, ˮSağlık Bakanlığı algoritmaları kapsamında bilgilendirilmiş ve yönlendirilmiştirˮ denildi.

Açıklamada “Haberlere konu olan hasta, hamilelik sürecinde Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin takipli hastası olup, 29.10.2020 tarihinde yapılan PCR testinin pozitif çıkması üzerine ve henüz doğum ile ilgili miadı dolmadığı için, o tarihteki uygulamalar ve Sağlık Bakanlığı algoritmaları kapsamında bilgilendirilmiş ve yönlendirilmiştir.

Hastanın belirtilen tarihten sonra kurumumuza bizzat herhangi bir başvurusu olmamıştır. Bu kapsamda da ˮkapıdan içeri alınmamasıˮ şeklinde bir olay da asla yaşanmamıştır. Sağlık grubu bünyemizde bulunan hastanelerimizde, hiçbir hastanın ʹkapıdan çevrilmesiʹ söz konusu dahi olamaz. Yayımlanan bu haber, gerek kurumumuz ve gerekse sağlık çalışanlarımızda büyük üzüntü ve hayal kırıklığına yol açtıˮ ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Hamile, Covid-19, hastasını, kabul, etmeyen, Medipol:, Bakanlığın, algoritmaları, gereği,
Yorumlar
Haber Yazılımı