301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 21:13
 
Kadıköyʹde Boğaziçi eylemi: Gözaltına alınan ve tutuklananlar serbest bırakılsın
Boğaziçi Üniversitesiʹne Prof. Dr. Melih Buluʹnun rektör olarak atanması sonrası başlayan protestolarda gözaltına alınan ve tutuklananlar için Kadıköyʹde destek eylemi düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
Kadıköyʹde Boğaziçi eylemi: Gözaltına alınan ve tutuklananlar serbest bırakılsın

Eylemde, protestolar sırasında gözaltına alınan ve tutuklananların serbest bırakılması istendi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, rektör Melih Buluʹnun istifası, tutuklu ve gözaltında olan arkadaşlarının serbest bırakılması talepleriyle Kadıköyʹde açıklama yaptı.

ˮBoğaziçi susmayacak. Gözaltılar serbest bırakılsınˮ, ˮKayyımlara karşı bundan sonrası hepimizdeˮ pankartlarını ve ˮKayyımlar gidecek biz kalacağızˮ, ˮTutuklu öğrenciler serbest bırakılsınˮ dövizlerini açan öğrenciler, ˮDirene direne kazanacağızˮ, ˮGözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramazˮ sloganlarını attı.

Dün Çağlayan Adliyesi önünde gözaltına alınarak gece geç saatlerde serbest bırakılan öğrenciler de açıklamada söz aldı.

Öğrenciler adına açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Hazal Bozkurt, kayyımlara karşı direnişlerine saldırıların devam ettiğine işaret ederek, saldırılara karşı mücadeleyi her geçen gün büyüttüklerini belirtti.

Bozkurt, direniş boyunca haksızlığa ve ayrımcılığa karşı çıkmaktan vazgeçmediklerini ifade ederek, ˮBiz biliyoruz ki; kendi meşruiyet krizini örtmek isteyen muktedirler, demokratik taleplerimizi gerçekleştirmek şöyle dursun, iktidarda bir gün daha kalabilmek uğruna eylemlerimize bütün baskı ve zor aygıtlarıyla saldırmaya devam edecek.Ama özgürlüğü onlar bize vermeyecek, biz alacağızˮ dedi.

Keyfi bir şekilde gözaltına alınmadıkları, tacize ve tecavüze uğramadıkları sokaklar istediklerini dile getiren Bozkurt, hiçbir baskı ve zor aygıtının direnişlerini kırmaya yetmeyeceğinin altını çizdi.

Kayyım rektörü tanımadıklarını, özgür ve demokratik üniversite istediklerini vurgulayan Bozkurt, ˮDirenişimizi keyfi disiplin soruşturmaları, gözaltılar ve tutuklamalarla durdurabileceğinizi sandınız, biz her geçen gün daha kararlı bir şekilde taleplerimizi haykırdık, haykırıyoruzˮ ifadelerine yer verdi.

Bozkurt, daha sonra taleplerini ise şu şekilde sıraladı:Boğaziçi Direnişi sırasında gözaltına alınan, tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsınLGBTİ+lara ve diğer hedef gösterilen bütün gruplara yönelik itibarsızlaştırma kampanyaları sona ersin!

BULGBTİ+ kulübü yeniden açılsın.Başta Melih Bulu olmak üzere tüm kayyumlar istifa etsin!

Üniversitelerde üniversitenin bütün bileşenlerinin katıldığı demokratik rektörlük seçimleri yapılsın!

Okulumuzun içerisinde ve dışarısında süren polis ablukasına derhal son verilsin.​Son protestolar sırasında gözaltına alınan 52 öğrenciden 46ʹsı bu sabah saatlerinde serbest bırakılmıştı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Kadıköyʹde, Boğaziçi, eylemi:, Gözaltına, alınan, ve, tutuklananlar, serbest, bırakılsın,
Yorumlar
Haber Yazılımı