301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Aralık 2020 - Çarşamba 01:30
 
Yunan Dışişleri Bakanı Dendias Türkiyeʹyi ˮcihatçıların seyahat acentesiˮ olarak nitelendirdi
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bölgede ˮhuzur bozanˮ ülke ve ˮcihatçıların seyahat acentesiˮ olarak nitelendirdiği Türkiye’ye karşı konulması gerektiğini belirtti.
DÜNYA Haberi
Yunan Dışişleri Bakanı Dendias Türkiyeʹyi ˮcihatçıların seyahat acentesiˮ olarak nitelendirdi

Ürdün’ün başkenti Amman’da Ürdün, Kıbrıs ve Yunanistan dışişleri bakanları arasında gerçekleşen üçlü görüşmede değerlendirilen konulardan biri Türkiye’nin politikasıydı.

Sputnikʹin haberine göre görüşmenin ardından açıklamada bulunan Dendias, şöyle konuştu:ˮTürkiye uluslararası hukukun dışında hareket ediyor ve güç tehdidinde bulunarak maalesef bölgede huzur bozan taraf oldu.

Türkiye, Yunanistan’ın egemen hakkına uygun olarak hareket etmesi ve karasularını 12 deniz miline çıkarması durumunda savaşla tehdit ediyor.

Göçmenleri araç olarak kullanıyor, propaganda ve yalan haberler yayıyor, güvenlik sorununu tırmandırıyor, cihatçıları Libya’dan Kafkaslara taşıyor, ki buna ben ʹcihatçıların seyahat acentesiʹ diyorum, bölgede barış ve istikrara tehditler oluşturuyor.ˮ

ˮAnkaraʹnın eylemleri kabul edilemezˮ

Ankara’nın bu eylemlerinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyleyen Dendias, Yunanistan’ın defalarca Türkiye’yi ortak değerleri paylaşan tüm ülkelerle yapıcı diyalog başlatma çağrısında bulunduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:ˮLibya, Suriye, Ortadoğu barış süreci, göç sorunu, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorununu görüştük. Ortak anlayış ve ortak yaklaşıma sahip olduğumuz birçok alanı bulduğumuz söyleyebilirim.ˮÜç ülkenin, üçlü işbirliğini kurumsallaştırma amacıyla merkez ofisi Lefkoş’da olacak daimi sekreterliğinin kurulmasına ve genişletilmesine destek verdiğini dile getiren Dendias, ˮÖrneğin, üçümüz Irak’ı ziyaret etmemiz ve yanımıza Mısırlı mevkidaşımızı da almamız gerektiği konusunda anlaştık. Amaç, ülkeler arasındaki uzlaşmanın örneğini göstermekˮ ifadesini kullandı.Dendias, üç ülke bakanının 2021’de Yunanistan’ın başkenti Atina’da yapılacak üçlü zirve için hazırlıklar yaptığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Yunan, Dışişleri, Bakanı, Dendias, Türkiyeʹyi, ˮcihatçıların, seyahat, acentesiˮ, olarak, nitelendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı